Altana ogrodowa i teren na działce – jak je odnowić?

Data dodania: 2023-05-15

Posiadanie działki to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które chcą uciec od zgiełku miasta i spędzić czas na łonie natury. Jednym z elementów, które sprawiają, że działka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna, jest altana ogrodowa. Jest to idealne miejsce na wypoczynek, spotkania z przyjaciółmi i rodzinne grillowanie. Jednak altana, podobnie jak cały teren wokół niej, wymagają regularnej pielęgnacji i odnawiania. Podpowiadamy, co zrobić, aby altana i teren na działce znów wyglądały pięknie i świeżo.

Dbanie o altanę ogrodową jest istotne z wielu powodów

Altana ogrodowa to przede wszystkim przestrzeń rekreacyjna, w której można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. W sezonie letnim jest to też idealne miejsce do przyjmowania gości. Z tego względu wygląd i stan techniczny altany są niejako wizytówką gospodarza. Altany bardzo często mają ozdobny charakter i ubogacają krajobraz ogrodu. Jednak taką funkcję mogą spełniać tylko zadbane altany. Odpowiednia pielęgnacja altany pozwala utrzymać jej estetyczny wygląd, który sprzyja wypoczynkowi i tworzy w ogrodzie przytulną atmosferę.

altana ogrodowa pomalowana na biało ustawiona na działce z meblami wypoczynkowymi i nastrojowym oświetleniem

Oprócz aspektów wizualnych bardzo ważne są kwestie związane z bezpieczeństwem. Należy regularnie sprawdzać stan techniczny konstrukcji altany, zwłaszcza elementów nośnych. W przypadku zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń należy przystąpić do naprawy lub wymiany zniszczonych elementów. Ubytki w konstrukcji mogą grozić zawaleniem całej altany – tym bardziej, jeśli jest ona wystawiona na intensywny wiatr.

Altana ogrodowa – sposoby pielęgnacji

Aby zachować estetykę i funkcjonalność altany na jak najdłuższy czas, należy wykonywać przy niej kilka prostych prac, takich jak: regularne czyszczenie, konserwacja drewna, malowanie, naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów i przede wszystkim kontrole stanu technicznego. Dzięki tym działaniom altana będzie bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Regularne czyszczenie

Najbardziej podstawową czynnością, która pozwala poprawić wygląd altany ogrodowej, jest jej dokładne wyczyszczenie. Ze względu na swoje umiejscowienie na zewnątrz, altana jest narażona na wiele zanieczyszczeń, w tym suche liście, kurz i błoto. W zachowaniu higieny w altanie pomóc mogą różne akcesoria np. szczotka lub odkurzacz, taki jak model YF-LBC20 od firmy YARD FORCE. Zalecane jest również używanie specjalnych preparatów do czyszczenia drewna. Zmywacz powłok do drewna dostępny w ofercie sklepu Focus Garden radzi sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń, nawet z tłustymi plamami. Zastosowanie takiego środka może być konieczne np. po grillu.

Konserwacja drewna

Altany zwykle zbudowane są z drewna. Ten surowiec wykazuje się dużą trwałością, jednak aby tak było, musi być regularnie konserwowany. W tym celu należy pokryć całą powierzchnię altany impregnatem. Impregnaty do drewna ze sklepu Focus Garden to profesjonalne środki zapewniające kompleksową ochronę. Impregnacja zabezpiecza drewno przed wilgocią, butwieniem, promieniowaniem UV i owadami. Dodatkowo, barwiące preparaty pozwalają nadać drewnu piękny kolor. Impregnaty z Focus Garden występują w wielu wariantach kolorystycznych, więc można wybrać idealny kolor pod swoje preferencje i aranżację ogrodu.

Więcej o tym jak należycie dbać o drewniane meble ogrodowe i wszelkiego rodzaju konstrukcje znajdziesz w artykule: Drewniane meble ogrodowe – impregnacja i konserwowanie.

altana ogrodowa - malowanie impregnatem do drewna elementów konstrukcyjnych

Naprawa uszkodzeń

Jeśli w trakcie czyszczenia, konserwacji lub rutynowego przeglądu stanu technicznego altany zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, np. wypaczenia czy pęknięcia belek, należy ograniczyć korzystanie z altany i jak najszybciej wymienić uszkodzoną część. Niezbędne do tej czynności są narzędzia, takie jak: młotek, wkrętarka, piła. Przy wykonywaniu tego typu prac należy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa – założeniu rękawic i okularów ochronnych.

Odnowa terenu na działce

Po zimie lub długiej nieobecności na działce teren działki może wyglądać bardzo nieestetycznie. Na zaniedbanej działce może np. dojść do rozrostu chwastów, zniszczenia trawnika czy pojawienia się chorób roślin. Działka w takim stanie nie będzie atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Można jednak to zmienić, podejmując kilka działań, które zmienią wygląd działki. Pozbycie się chwastów znacznie poprawi estetykę ogrodu i warunki do wzrostu innych roślin. Można zrobić to ręcznie lub wykorzystać specjalne narzędzia.

Pielęgnacja trawnika

Pięknie przystrzyżona trawa to kluczowy element, który sprawia, że działka wygląda świeżo. Aby wyrównać zarośniętą trawę, należy wykorzystać kosiarkę. W sklepie Focus Garden dostępnych jest wiele kosiarek, które poradzą sobie z nawet najbardziej zapuszczoną trawą. Chcąc cieszyć się piękną trawą, warto również zainwestować w zraszacz, który zapewni glebie odpowiedni poziom nawodnienia.

altana ogrodowa i pielęgnacja trawnika wokół terenu na działce. Mężczyzna kosi kosiarką trawę na działce.

Jeśli marzysz o soczyście zielonej trawie na swojej działce przeczytaj artykuł czego nie robić: Nawadnianie trawnika – 5 najpopularniejszych błędów.

Pielęgnacja roślin

Regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie poprawia kondycję roślin oraz pozwala na ich wzrost i kwitnienie. Chcąc naturalnie odżywić swoje kwiaty, warto nawozić je naturalnym kompostem. Jego stworzenie nie jest skomplikowane, tym bardziej, jeśli posiada się profesjonalny kompostownik, np. model Eco Composter marki Keter. Wystarczy, że będziemy na bieżąco wyrzucać do niego odpady biodegradowalne, np. skoszoną trawę, a po jakimś czasie będziemy mogli cieszyć się naturalnym nawozem.