Sprawdzone pomysły na wąski balkon w bloku

Data dodania: 2022-11-04

Balkon to miejsce, gdzie można realizować swoją ogrodniczą pasję i relaksować się na świeżym powietrzu. Jednak aby było to możliwe, jego przestrzeń musi być starannie zaplanowana i wygodnie urządzona. Problematyczne są zwłaszcza balkony w blokach – wąskie, długie i nieustawne. Mimo tego istnieją pomysłowe patenty na ich aranżację. Oto kilka wskazówek, jak urządzić wąski balkon w bloku.

Pomysł na wąski balkon w bloku – jakie meble się sprawdzą?

Jeśli twój balkon jest wąski, a przy tym dość mały, to każdy centymetr jego powierzchni jest na wagę złota. Dlatego praktycznie urządź każdy kąt – tak, aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń.

Zacznij od zaplanowania miejsca do relaksu. Wbrew pozorom i na małej loggii mogą znaleźć się wygodne meble do wypoczynku – a nawet narożnik balkonowy! W przypadku wąskich, ciasnych balkonów sprawdzą się zwłaszcza ławki – i to takie, które pod siedziskiem mają ukryty pojemnik do przechowywania. Możesz zdecydować się także na podnóżki, pufy, które jednocześnie są pojemnymi skrzyniami, np. skrzynia ogrodowa KETER KENTWOOD.

Meble balkonowe na wąskim balkonie

Na małym balkonie na pewno znajdzie się też miejsce na:

  • jedno lub dwa krzesła – jednak w tym przypadku sprawdzą się takie, które mają lekką formę, siedziska osadzone na zgrabnych nogach lub modele składane;
  • stolik kawowy lub rozkładany – na pewno znajdziesz taki mebel, przy którym dwie osoby będą mogły nie tylko napić się kawy, ale też zjeść obiad.

Dowiedz się więcej o tym, jakie wyposażenie sprawdzi się na balkonie, przeczytaj artykuł: Meble na balkon. Jakie meble postawić na balkonie?

Wąski balkon w bloku – inspiracje ogrodnicze

Jeśli balkon jest długi, oznacza to, że na balustradzie znajduje się sporo miejsca na doniczki. Wykorzystaj ten fakt, wybierz odpowiednie rośliny doniczkowe i stwórz swój miniaturowy ogród.

Zrezygnuj jednak z jakichkolwiek donic stojących. Nie tylko wizualnie przytłoczyłyby one przestrzeń, ale również zawadzałyby, utrudniałyby poruszanie się po balkonie. Pomyśl raczej o doniczkach wiszących – kwietniki z makramy świetnie nadadzą się na wąski, długi balkon. Inspiracje dla twojego miniaturowego ogródka mogą stanowić również zielone ściany. Wystarczy, że przymocujesz na balkonie większą liczbę haków, a wkrótce zamiast betonem, będziesz otoczony zielenią.

wąski balkon w bloku zaaranżowany w stylu boho fotelem i sofą z technorattanu, makramami, drewnianym stolikiem i swieczkami
Aranżacja wąskiego balkonu w bloku

Wąski balkon – aranżacje, które optycznie powiększą przestrzeń

Jeżeli zależy ci na tym, aby twój balkon optycznie zyskał lepsze proporcje, możesz:

  • zrezygnować z umieszczania doniczek wzdłuż całej balustrady – jeśli będą one znajdowały się tylko na jej części, optycznie poszerzy to balkon;
  • zdecydować się na kilka mniejszych świetlnych punktów zamiast na centralne źródło światła.

Dowiedz się więcej o tym, jak zagospodarować mały taras, przeczytaj: Meble ogrodowe. Jak zaaranżować małą przestrzeń?

Jak urządzić wąski balkon w bloku? Tych błędów unikaj

Balkon może być oczkiem w głowie i miejscem eksperymentów aranżacyjnych. Jeżeli jednak nie chcesz, aby wydawał się on jeszcze bardziej ciasny, niż jest w rzeczywistości, nie przesadzaj z dodatkami.

Dwie poduszki w zupełności wystarczą, jeśli chcesz dodać uroku swojemu balkonowi. Postaraj się także, aby większość wybranych donic miała dość prostą, minimalistyczną formę. Natomiast jeżeli lubisz, gdy stolik zdobi obrus, serweta, to wybierz raczej gładkie, jasne tekstylia.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na balkon wąski i długi?

Będąc właścicielem takiego balkonu, najlepiej postawić na rośliny o wydłużonym, ale zwartym pokroju. Sprawdzą się zwłaszcza cyprysiki, jaśminowce, bukszpan, tawułki. Można zdecydować się również na uprawę pnączy. Na balkonie można uprawiać między innymi powojniki, niektóre gatunki róż, bluszcze.

Jakie meble na wąski balkon w bloku nie zdadzą egzaminu?

Na taki balkon nie wybieraj masywnych mebli. Nie warto też eksperymentować z aranżacją – wymyślne, przesadnie ozdobne krzesła czy kanapa przytłoczą nieustawną przestrzeń i będą zawadzać. Oprócz tego raczej zrezygnuj z foteli wiszących, gdyż kokon zawieszony na stelażu zajmuje wiele cennego miejsca.