Przechowywanie na balkonie: praktyczne i estetyczne rozwiązania

Data dodania: 2022-06-09

Balkon to miniaturowy ogród – możesz uprawiać tam całe mnóstwo roślin, a także wypoczywać. Aby pielęgnować zieleń i zawsze mieć pod ręką najpotrzebniejsze do tego artykuły, warto zorganizować miejsce do ich przechowywania. Istnieją rozwiązania, które pozwalają na trzymanie na balkonie całego arsenału narzędzi i akcesoriów – mimo jego niewielkiego metrażu.

Co sprawdzi się do przechowywania na balkonie?

Balkony zwykle nie mają imponującego metrażu. Ich powierzchnia ma najczęściej kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych. Na tak ograniczonej przestrzeni musi znaleźć się miejsce na kwiaty, doniczki oraz na meble służące do wypoczynku. Oprócz tego nie można zapomnieć o przechowywaniu wszystkich balkonowych akcesoriów – ławek, konewek, małych grabek, a także tekstyliów, czyli poduszek czy koców . Sprawdzą się do tego przede wszystkim praktyczne skrzynie  i schowki.

Skrzynie balkonowe muszą być wykonane tak, aby mogły stać pod gołym niebem przez cały rok – nie mogą być podatne na uszkodzenia pod wpływem wilgoci, wody i ekspozycji na promienie słoneczne. Dlatego też warto postawić na funkcjonalne schowki z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Są one:

  • maksymalnie odporne na promieniowanie UV i inne czynniki atmosferyczne,
  • pojemne – w zależności od metrażu balkonu można zdecydować się na większą lub mniejszą skrzynię,
  • łatwe do utrzymania w czystości,
  • wodoodporne.

Oprócz tego można wybrać takie modele, które mają bardzo efektowny design. Faktura tworzyw, z których są wykonane, nawiązuje do naturalnego drewna lub technorattanu.

Miejsce do przechowywania i ozdoba w jednym

Klasyczną skrzynię można zastąpić też regałem z drzwiczkami . Taki mebel nie zajmuje wiele miejsca i równie dobrze chroni umieszczone w nim narzędzia oraz akcesoria balkonowe przed czynnikami zewnętrznymi. Ciekawym pomysłem jest też umieszczanie na balkonie ławki , która jednocześnie pełni funkcję schowka. Taka ławka ma otwierane siedzisko, dlatego zmieszczą się niej także większe akcesoria.

Oprócz tego z każdej skrzyni warto zrobić wygodne miejsce do siedzenia. Wystarczy wybrać odpowiednio duży model oraz dopasować do niego miękkie poduchy. Jest to też sposób na zaoszczędzenie miejsca na balkonie. Taka skrzynia może być alternatywą dla większych foteli.

Niektórzy decydują się także na półki wiszące. Mimo tego, że takie meble mogą być bardzo efektowne, to nie są do końca praktyczne – nie sprawdzą się w czasie wietrznej czy deszczowej pogody.

Przechowywanie na balkonie nie musi być trudnym wyzwaniem – wystarczy wybrać praktyczne skrzynie, które łatwo można zamienić w wygodne siedziska.