Porządkowanie balkonu: praktyczne pomysły i rozwiązania

Data dodania: 2022-09-05

Porządkowanie balkonu jest potrzebne zarówno jesienią, kiedy kończy się sezon na spędzanie na nim czasu, jak i wczesną wiosną – przed posadzeniem pierwszych roślin. Mimo że jest to niewielka przestrzeń, to jej posprzątanie może zająć sporo czasu. Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie uporządkować balkon i co zrobić, aby ponownie nie zapanował tam chaos.

Porządkowanie balkonu – od czego zacząć?

Wyjdź na balkon z workiem na śmieci i rozejrzyj się dookoła. Zastanów się, czy wszystkie znajdujące się na nim przedmioty są ci rzeczywiście potrzebne.

Jeśli już od kilku miesięcy znajdują się tam pęknięte doniczki, puste butelki po nawozach, to najwyższy czas je wyrzucić. Przeanalizuj też, czy wszystkie dekoracje balkonowe są niezbędne i czy nie przytłaczają one przestrzeni. Rozstań się z nie do końca dobrze działającymi lampkami LED, ze zniszczonymi drewnianymi osłonkami i z wypłowiałym od słońca obrusem, który spędził lato pod gołym niebem.

Przesuszone rośliny na balkonie, jesienne porządki
Przesuszone rośliny na balkonie, jesienne porządki

Mycie podłogi balkonowej

Balkony są zwykle wyłożone płytkami, które szybko się brudzą. Usunięcie z nich plan bywa trudne i czasochłonne.

Płytki balkonowe szpeci kurz, ślady ziemi, błota. Zdarza się też, że znajdują się na nich plamy po jedzeniu czy czerwonym winie. Czyszczenie balkonowej posadzki należy zacząć od jej odkurzenia – możesz do tego wykorzystać zwykły odkurzacz. Natomiast aby pozbyć się trudnych do usunięcia plam, możesz wykorzystać:

  • specjalny środek do czyszczenia płytek – może on jednak nie poradzić sobie z poważniejszymi zabrudzeniami;
  • preparaty produkowane z myślą o myciu balkonów – mają one silne właściwości czyszczące, rozpuszczają tłuszcze i usuwają uporczywe plamy;
  • myjkę ciśnieniową – jej użycie to skuteczny patent na usunięcie wszelkich zabrudzeń.

Oprócz tego należy przyjrzeć się fugom między płytkami. Jeśli są one wyjątkowo zabrudzone, warto nałożyć na nie pastę przygotowaną z sody oczyszczonej i octu. Powinna ona pozostać między płytkami przynajmniej przez godzinę – po tym czasie trzeba ją zmyć wraz z brudem.

Natomiast jeśli na twoim balkonie znajduje się sztuczna trawa, odkurz ją. Jeśli jej stan tego wymaga, umyj ją też, używając do tego łagodnego detergentu.

Jak wyczyścić meble balkonowe?

Czyszczenie mebli balkonowych potraktuj bardzo poważnie. Jeśli je zaniedbasz przed schowaniem krzeseł i stolika do piwnicy, usunięcie plam wiosną może być bardzo trudne.

W przypadku drewnianych mebli używaj preparatów przeznaczonych do pielęgnacji tego surowca. Natomiast wyposażenie z technorattanu, z innych tworzyw sztucznych wyczyścisz za pomocą wody z dodatkiem odrobiny detergentu. Jeśli okaże się, że musisz usunąć z mebli gołębie odchody, użyj również środka dezynfekującego.

brązowa skrzynia na taras wypełniona akcesoriami i tekstyliami ogrodowymi, porządkowanie balkonu jesienią
Skrzynia na taras Keter ROCKWOOD BOX 570L Brown

Porządkowanie balkonu – zadbaj o odpowiednie miejsce

Zainwestuj w niewielkie meble, w których będziesz mógł przechowywać wszystko to, co jest ci niezbędne do pielęgnacji roślin i prac porządkowych. Sprawdzi się do tego np.:

  • szafa na balkon – taki mebel ma przeważnie regulowane półki, dlatego dostosujesz go do wielkości przechowywanych akcesoriów. Warto wybrać szafę z solidnego tworzywa sztucznego – będzie to wodoodporna konstrukcja, w której bez obaw możesz trzymać różnego rodzaju gadżety;
  • skrzynia ogrodowa – przyda ci się taka, która jest wykonana np. z technorattanu. Zmieścisz w niej łopatkę, konewkę, a gdy zamkniesz jej wieko i ułożysz na nim poduchę, stanie się ona wygodnym siedziskiem;
  • ławka z pojemnikiem pod siedziskiem.

Na czystym i zadbanym balkonie będziesz zdecydowanie chętniej spędzał wolny czas. Dlatego zadbaj o to, aby jego posadzka i meble były w nienagannym stanie oraz by jego przestrzeń była dobrze zagospodarowana.