Tunele foliowe idealnym substytutem szklarni

Dojrzeliśmy do założenia przydomowego ogródka, w którym będziemy uprawiać nasze ulubione warzywa? Doskonale! Zacznijmy od zdobycia podstawowej wiedzy na temat uprawy roślin jadalnych oraz przygotowania optymalnego miejsca pod nią. Przecież nie chcemy zacząć od ogrodniczej porażki! Tunele foliowe to idealna propozycja do mniejszych i większych ogrodów, która pozwoli nam na efektywną uprawę większości warzyw i wybranych owoców. Dlaczego szklarnia ogrodowa to dobry pomysł? Jakie tunele ogrodowe najlepiej sprawdzą się w amatorskiej (mniej lub bardziej) uprawie roślin?

Co nam dają tunele foliowe?

Foliowe tunele ogrodowe pełnią rolę ochronną, zabezpieczając rośliny przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz osłaniając je przed wiatrem. Woda i słońce? Oczywiście jest roślinom potrzebna, ale… nie w nadmiarze! Ulewne deszcze mogą zniszczyć uprawę, podobnie jak palące słońce i susza. W tunelu tworzy się specyficzny i stabilny mikroklimat, w którym rośliny mogą bezpiecznie wzrastać i się rozwijać – nie straszne im przygruntowe przymrozki, które w ostatnich latach występują w Polsce nawet w maju! Wegetacja roślin uprawianych pod osłoną tunelu jest średnio o 2-3 tygodnie szybsza w stosunku do uprawy bez osłony – o tyle szybciej będziemy się mogli zajadać plonami! Ponadto taka foliowa szklarnia pozwala na zabezpieczenie roślin przed domowymi (i nie tylko!) zwierzętami.

Tunel foliowy czy szklarnia?

Szklarnie stosowane są obecnie niemal wyłącznie przez profesjonalnych producentów żywności, czyli osoby zawodowo zajmujące się uprawą roślin jadalnych (choć również oni coraz częściej stawiają na tunele foliowe!). Wykonanie szklarni wymaga zdecydowanie większych nakładów finansowych. Wysokie są również koszty eksploatacji, które dodatkowo gwałtownie rosną w sytuacji zniszczenia któregoś z elementów (np. rozbicia lub pęknięcia szyby). Sporym minusem szklarni jest jej stałe posadowienie w gruncie, a co a tym idzie – niemożność zmiany miejsca uprawy, podczas gdy właśnie zmienność pozwala na optymalne wykorzystywanie ziemi, która z czasem się wyjaławia.

Namioty foliowe kotwiczy się do gruntu za pomocą narzędzi podobnych do mocowania zwykłych namiotów turystycznych (oczywiście tutaj odpowiednio mocniejszych i dostosowanych do gabarytów tunelu). Cała konstrukcja tunelu jest stosunkowo lekka i można ją dowolnie przestawiać (np. co 2-3 sezony) – tak, by uniknąć uprawiania roślin na wyjałowionej glebie, co zawsze wiąże się z mniejszymi plonami lub plonami gorszej jakości. Ponadto tunele foliowe są nieporównywalnie tańsze od szklarni – może sobie na nie pozwolić również początkujący ogrodnik.

Jak wybrać idealny tunel do naszego ogrodu?

Wybierając tunel foliowy do naszego ogrodu należy w pierwszej kolejności dokładnie zaplanować miejsce, w którym ten ma stanąć. Tunel nie powinien być za duży – powinniśmy mieć możliwość swobodnego podejścia do niego z każdej strony, choćby w celu sprawdzenia stanu konstrukcji, czy otwierania i zamykania otworów wentylacyjnych (tzw. „okien”). Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę wybierając ogrodowy tunel jest jakość materiałów, z których został wykonany. Solidna konstrukcja, wysokiej jakości złączki oraz folia gwarantują długoletnie, satysfakcjonujące użytkowanie tej przydomowej „szklarni”. Konstrukcje tunelu wykonuje się z rurek PCV lub elementów stalowych, ocynkowanych – lżejsze są te pierwsze, ale trwalsze te drugie. Bardzo ważna jest jakość siatki, jej odpowiednia gramatura (np. 140 g/m2) oraz ochrona UV (np. UV4). Jeżeli w strukturę foli dodatkowo wtopiono siatkę PP – będzie ona zdecydowanie odporniejsza na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Świetnym rozwiązaniem dostępnym w tunelach wybranych producentów jest również fartuch ziemny, który można przysypać ziemię – zabezpieczając tym samym folię przed podwijaniem się i stabilizując całą konstrukcję.