Poznaj tunele foliowe z jednym wejściem

Tunele foliowe, nazywane również cieplarniami foliowymi lub po prostu foliówkami, to świetny sposób na stworzenie bezpiecznego miejsca do uprawy roślin. W tunelu foliowym panują stabilne warunki, z podwyższoną temperaturą i wilgotnością. Takie szklarnie foliowe zapewniają ponadto efektywną osłonę przed skutkami silnych wiatrów, gwałtownych opadów atmosferycznych i późnowiosennych przymrozków, a także skutecznie wydłużyć wegetację roślin. Co można uprawiać w tunelu foliowym? Jak skonstruowane są najpopularniejsze tunele foliowe jednowejściowe?

Najważniejsze zalety szklarni foliowych

Tunele foliowe to jeden z najtańszych sposobów na stworzenie optymalnych warunków do rozwoju roślin, a co za tym idzie – maksymalizacji plonów. Tunele dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością znajdziemy taki, który idealnie wpisze się w przestrzeń naszego ogrodu. Lekka konstrukcja foliowej szklarni umożliwia jej bezproblemowy montaż i demontaż oraz przeniesienie w inne miejsce, zapewniając równocześnie stabilność tunelu i wysoką odporność, m.in. na gwałtowne zjawiska pogodowe.

Zalety uprawy prowadzonej w tunelu foliowym:

 • możliwość stworzenia mikroklimatu dopasowanego do potrzeb danego gatunku / gatunków roślin;
 • wydłużenie okresu wegetacji roślin i maksymalizacja zbiorów;
 • uniezależnienie warunków uprawy od zmian warunków atmosferycznych, w tym ochrona przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych – gradobicia, ulew, silnych wiatrów;
 • ochrona roślin i plonów przez chorobami grzybowymi i zmniejszenie zapotrzebowania na środki ochrony roślin;
 • ochrona roślin i plonów przed szkodnikami.

Tunele foliowe – co i jak można w nich uprawiać?

Planując uprawę w foliowej szklarni należy wziąć pod uwagę specyfikę poszczególnych gatunków i wymagania roślin. Każda grupa będzie potrzebowała nieco odmiennego podejścia do pielęgnacji oraz indywidualnego dostosowania parametrów uprawy. Istotne jest również właściwe zaplanowanie uprawy pod względem terminów siewu i sadzenia, co pozwala na optymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni w tunelu i np. wykorzystanie jednego miejsca dla dwóch roślin, które będą rosnąć po sobie. Należy pamiętać, że ze względu na ograniczony dostęp do wnętrza szklarni owadów, wiatru i deszczu – konieczne może być wspomaganie zapylania (to szczególnie ważne np. w uprawie pomidorów!).

Co można uprawiać w szklarni ogrodowej? Oto rośliny uprawiane w tunelach foliowych najczęściej –  zgodnie z chronologią sadzenia:

 • biała kapusta, sałaty, kalarepy, szpinak i rzodkiewka – pierwsza grupa gatunków tzw. roślin przedplonowych, które w tunelu można sadzić pod koniec marca;
 • pomidory, ogórki i papryka – gatunki ciepłolubne, które w tunelu foliowym mogą dojrzewać nawet 20 dni szybciej (w stosunku do uprawy pod gołym niebem), rośliny można sadzić na przełomie kwietnia i maja (paprykę 2 tygodnie później niż pomidory i ogórki);
 • zioła jednoroczne (np. bazylia, koper ogrodowy, cząber, kolendra siewna) i zioła wielosezonowe (np. estragon, lubczyk, melisa).

Szklarnie ogrodowe – jak są zbudowane?

Szklarnie foliowe to stosunkowo proste konstrukcje, wykonane najczęściej z metalowych rurek oraz tworzywa sztucznego. Stalowa konstrukcja ma gwarantować stabilność szklarni ogrodowej, a wysokiej jakości folia – zapewniać optymalne warunki do uprawy roślin. Ponadto tunele foliowe mogą być wyposażone w jedno lub dwa wejścia (najczęściej w postaci rolowanych drzwi) oraz okna z moskitierami, umożliwiające odpowiednią cyrkulację i wilgotność powietrza wewnątrz szklarni.

Foliówki mogą mieć kształt zbliżony do domku lub namiotu, ale zdecydowana większość produktów w tej kategorii wygląda jak tunel – stąd ich najpopularniejsza nazwa: tunel foliowy. Tunele foliowe dostępne są w różnych rozmiarach – te mniejsze, wyposażone są w jedno wejście, bez problemu wpisują się w niemal każdy ogród.

Tunele foliowe z jednym wejściem od Focus Garden

Tunele foliowe Focus Garden to szeroka gama produktów najwyższej jakości, z solidnymi konstrukcjami (opartymi na stalowych, obustronnie ocynkowanych profilach) i czterosezonowymi foliami, dostępnymi w dwóch kolorach: zielonym i białym. Nasze tunele z jednym wejściem zostały wyposażone w wygodne, szerokie, rolowane drzwi z jednej strony tunelu. Drzwi posiadają podwójny, wygodny w użytkowaniu zamek oraz łatwy w użytkowaniu system ich otwierania / zamykania. Każdy z oferowanych przez nas tuneli z jednym wejściem (poza najmniejszą szklarnią z regałami), posiada również minimum od dwóch do dziesięciu okien z moskitierami.

Tunele foliowe z jednym wejściem dostępne są w następujących wersjach i gabarytach:

 • tunel foliowy zielony / biały o powierzchni 6 m2 i wymiarach: 2x3x2m;
 • tunel foliowy zielony / biały o powierzchni 7 m2 i wymiarach: 2×3,5x2m;
 • tunel foliowy zielony / biały o powierzchni 8 m2 i wymiarach: 2x4x2m;
 • tunel foliowy zielony / biały o powierzchni 10 m2 i wymiarach: 2,5x4x2m (również z podwójnymi drzwiami);
 • tunel foliowy zielony / biały o powierzchni 13,5 m2 i wymiarach: 3×4,5x2m;
 • tunel foliowy zielony / biały o powierzchni 18 m2 i wymiarach: 3x6x2m (również z podwójnymi drzwiami);
 • tunel foliowy zielony / biały o powierzchni 24 m2 i wymiarach: 3x8x2m.

Początkujący ogrodnicy i osoby posiadające minimalna ilość wolnej przestrzeni do zagospodarowania, mogą zdecydować się na kompaktowe szklarnie ogrodowe w formie prostopadłościanów i domków. Najmniejsza z nich ma wymiary: 140×73 cm, średnia: 140×140 cm, a największa: 200×77 cm.