Ogrzewacze ogrodowe: jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Data dodania: 2022-05-16

Sezon ogrodowy zaczynasz wczesną wiosną i kończysz późną jesienią? W takim razie powinieneś zainwestować w dobry ogrzewacz. Takie urządzenie pozwoli ci cieszyć się spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, jedzeniem posiłków i urządzaniem przyjęć pod gołym niebem, nawet gdy na zewnątrz będzie już chłodno. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, wybierając ogrzewacze ogrodowe!

Ogrzewacze ogrodowe – po pierwsze moc urządzenia

Przybliżenie ogrzewacza ogrodowego
Ogrzewacze ogrodowe i tarasowe

Im większa moc urządzenia, tym będzie ono w stanie ogrzać większą przestrzeń. Jednak jeśli chcesz wybrać dobry promiennik ogrodowy, nie musisz brać pod uwagę jego całego metrażu. Urządzenie powinno ogrzewać tylko jego faktycznie użytkowaną część.

Dlatego zastanów się, czy zależy ci na tym, aby ogrzać miejsce, w którym znajduje się stolik kawowy i dwa fotele czy część tarasu z dużym stołem jadalnianym i krzesłami. W tym drugim przypadku sprawdzą się ogrzewacze ogrodowe o mocy 1400 W lub większej, które zapewnią przyjemną temperaturę na powierzchni ok. 10 m2.

Po drugie technologia

Aby ogrzać taras, wybrane miejsce w ogrodzie, możesz wykorzystać ogrzewacz gazowy, konwektorowy lub promiennik podczerwieni – to właśnie to urządzenie cieszy się coraz większą popularnością.

Promieniowanie podczerwone nie podnosi temperatury samego powietrza. Nagrzewa ono przedmioty oraz ludzkie ciało. To dzięki temu promienniki działają tak efektywnie. Zapewniają przyjemne ciepło przy niskim zużyciu energii.

Po trzecie – ogrzewcze ogrodowe powinny być funkcjonalne

Ogrzewacze ogrodowe wiszące nad stolikami w restauracji
Wiszące ogrzewacze ogrodowe

Jeśli chcesz być zadowolony z wygody użytkowania i solidności ogrzewacza, to zwróć uwagę na:

  • jego formę – jeśli jesteś właścicielem małego tarasu, niewielkiego patio, możesz wybrać promiennik wiszący – taki, który można zawiesić na suficie lub przymocować do ściany;
  • możliwość regulacji wysokości – dotyczy to modeli stojących. Konstrukcja niektórych ogrzewaczy jest oparta na teleskopowych rurkach, które można rozsuwać, aby ustawić urządzenie na pożądanej wysokości;
  • to, czy ogrzewacz ma funkcję regulacji mocy;
  • długość przewodu zasilającego – wybierz ogrzewacz z dość długim kablem, dzięki czemu unikniesz podłączania go do przedłużacza;
  • klasę szczelności – urządzenia do ogrzewania ogrodu powinny mieć przynajmniej klasę IP 55.

Po czwarte – design

Możesz postawić na:

  • prosty ogrzewacz, który jest montowany do ściany;
  • nowocześnie wykończone urządzenie – takie ogrzewacze do złudzenia przypominają eleganckie lampy stojące. Pasują do minimalistycznie urządzonych ogrodów, dobrze sprawdzają się także na hotelowych czy restauracyjnych tarasach;
  • promienniki kolumnowe, które wyróżnia prosta forma. Takie urządzenia nie rzucają się w oczy i nie zaburzają estetyki przestrzeni.

W artykule Promienniki ciepła – ranking możesz sprawdzić topowe ogrzewacze najczęściej polecane przez użytkowników.

Ogrzewacze ogrodowe sprawdzają się w domowych i w restauracyjnych ogródkach, na większych balkonach, tarasach, podczas wydarzeń plenerowych. Pozwalają one cieszyć się urokami spędzania czasu pod gołym niebem także jesienią, wiosną i w chłodne wieczory.

Przeczytaj również artykuł: Jesienna aranżacja tarasu: jaki ogrzewacz tarasowy i inne dodatki wybrać?