Jak utrzymać porządek w warsztacie?

Data dodania: 2022-05-05

Masz warsztat i często zdarza Ci się, że nie możesz znaleźć potrzebnego śrubokręta? Całe mnóstwo czasu zajmują Ci poszukiwania wiertarki? W takim razie oznacza to, że powinieneś zadbać o porządek i lepiej zorganizować przestrzeń w warsztacie. Oto kilka wskazówek, dzięki którym uporządkujesz to pomieszczenie i już nigdy nie będziesz szukał potrzebnych narzędzi!

1. Wyznacz strefy w warsztacie

Niezależnie od tego, czy masz duży, przestronny warsztat, czy jest to raczej mały domek narzędziowy z niewielkim blatem roboczym, powinieneś dobrze zaplanować jego przestrzeń.

Zadbaj o jego otoczenie – użyj np. obrzeży Hardmaister, aby wyznaczyć ścieżkę do budynku. Następnie zajmij się wnętrzem warsztatu. Wyznacz miejsce, gdzie będą przechowywane większe elektronarzędzia – wiertarki, wyrzynarki, gumówki. Zdecyduj, gdzie będziesz trzymał arsenał akcesoriów do prac ogrodowych, a w tym sekatory, nożyce, piły. Wybierz też miejsce, w którym znajdą się małe elementy – śrubki, gwoździe, uszczelki.

mężczyzna pracujący w warsztacie gdzie panuje porządek
Półki i szafki utrzymują porządek w warsztacie

Zadbaj też o to, aby stół, biurko czy blat, przy którym będziesz pracować, były zawsze puste. Narzędzia i akcesoria trzymaj w innych, specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.

2. Porządek w warsztacie – używaj pojemników i organizerów

Jeśli dotąd przechowywałeś śrubki i inne mniejsze akcesoria w słoikach czy w pudełkach po lodach, warto, abyś kupił specjalne pojemniki na narzędzia. Są to praktyczne walizki, skrzynki i organizery z wieloma przegródkami. Umożliwią Ci one uporządkowanie gwoździ, śrubokrętów, młotków, kluczy francuskich. Ponadto korzystanie ze skrzynek z przegródkami ułatwi Ci utrzymanie porządku na dłużej.

3. Wybierz praktyczne szafki i schowki

W warsztacie nie obejdzie się bez większej szafy lub choćby mniejszego schowka. To tam przechowasz większe narzędzia, sprzęt do pielęgnacji ogrodu i materiały do drobnych prac remontowych.

W takiej szafie narzędziowej czy w schowku powinny znajdować się półki, których położenie można modyfikować – pod kątem wielkości umieszczanych w nich sprzętów czy skrzynek narzędziowych. Ponadto w związku z tym, że w warsztatach często jest dość wilgotno, warto wybierać meble z wytrzymałych tworzyw sztucznych – nie zagrozi im rdza i będą spełniać one swoje zadanie przez długie lata.

Jeśli nie wiesz jaką szafę wybrać przeczytaj artykuł: Szafy narzędziowe – Jaką szafę na narzędzia wybrać?

szafy narzędziowe, regały i stojaki ogrodowe w domku narzędziowym
Regały narzędziowe, półki i stojaki ogrodowe w warsztacie

4. Wykorzystaj miejsce na ścianach

Na ścianach w warsztacie zamontuj tablicę narzędziową. Będziesz mógł tam zawiesić niektóre narzędzia. Nad blatem powieś te z nich, z których korzystasz najczęściej. Zagospodarowanie ścian to również patent na zaoszczędzenie miejsca.

5. Regularnie rób przegląd narzędzi i akcesoriów

W warsztatach zwykle znajdują się dziesiątki niepotrzebnych gadżetów, zardzewiałych śrubek i popsutych narzędzi. Dlatego warto przynajmniej raz do roku robić tam generalne porządki. Bez żalu pozbądź się tego, czego nigdy nie używasz, a zajmuje Ci miejsce. Regularne robienie porządków to pierwszy krok do tego, aby przestrzeń w warsztacie była dobrze zorganizowana.