Jak poprawnie dbać o tunel foliowy?

Uprawianie warzyw i owoców to doskonały pomysł. To zajęcie, które wymaga zaangażowania, ruchu, wiedzy, ale przynosi doskonałe efekty, ponieważ warzywa z własnego ogródka są najzdrowsze i najsmaczniejsze. Wie o tym wielu właścicieli działek i przydomowych zagonków. Znaczna część z nich decyduje się na postawienie tunelu foliowego. Tunel na warzywa umożliwia szybsze wyhodowanie warzyw, które wymagają ciepła i wysokiej wilgotności powietrza. Nie jest to kosztowne rozwiązanie, a jeśli odpowiednio dba się o tunele ogrodowe, służą one przez lata.

Dlaczego warto mieć tunel ogrodowy?

W naszym klimacie okres wegetacji roślin jest krótki. Żeby ochronić młode rośliny przed negatywnymi skutkami zmian pogody, warto zastosować foliową osłonę. Szczególnie popularne są tunele wykonane z folii, ponieważ są tańsze w utrzymaniu i łatwiejsze w montażu niż szklarnie. Uprawa roślin pod tunelem to wysokie plony i smaczne owoce oraz warzywa, zwłaszcza nowalijki: rzodkiewki, pomidory, ogórki, szczypiorek z cebulką, papryka, wszelkie zioła.

Jaki tunel foliowy wybrać?

Ogrodnik może wybrać tunel z konstrukcją rurek PCV, ponieważ jest lekki, jednak jego odporność na wiatr jest niewielka. Trwalszą opcją będzie tunel wykonany z elementów stalowych ocynkowanych, odpornych na korozję. Na dużym terenie można postawić sporej wielkości tunel z drzwiami, który nie wymaga schylania się, zginania i daje znaczący obszar do uprawy wysokich warzyw. Nie brakuje jednak zupełnie malutkich tuneli, w których dobrze uprawia się ogórki, cukinie czy dynie w niewielkim ogrodzie. Wszystko zależy od wielkości działki oraz indywidualnych potrzeb użytkownika.

Przy zakupie tunelu warto zwrócić uwagę na pokrycia, które mają różne oznaczenia, np. UV2, UV4, UV6. Liczby te oznaczają sezony, więc im wyższe, tym dłużej tunel posłuży. Na żywotność tunelu wpływa jednak nie tylko jakość folii, ale także to, jak dbamy o tunel foliowy. Przy odpowiedniej pielęgnacji okres korzystania z niego można wydłużyć, a zaniedbując tunel, możemy nie doczekać się kolejnych udanych plonów.

Nie bez znaczenia dla jakości upraw jest to, w którym miejscu ustawimy tunel foliowy. Polecamy oczywiście najbardziej nasłonecznione miejsca, ponieważ w takich uprawa pierwszych warzyw będzie najbardziej efektowna. Dobrze jest też wybrać miejsce najmniej narażone na silne wiatry, które często są przyczyną zniszczenia nawet najlepszej jakości tunelu na warzywa.

Czy rozbierać tunel na zimę?

Prace jesienią w ogrodzie zajmują sporo czasu, dlatego wielu ogrodników chce go zaoszczędzić i zostawić tunel foliowy na zimę, zamiast przechować go w piwnicy, altanie czy szopie. To nie jest dobry pomysł, ponieważ tunel pozostawiony na okres zimy w ogrodzie będzie narażony na działanie silnego wiatru, śniegu i mrozu, co może skończyć się jego zniszczeniem. Wiatr może tunel zerwać, a zalegający śnieg odkształci go lub spowoduje pęknięcia. Ponadto ściągnięcie folii ze stelaża pozwoli na naprawienie niektórych uszkodzeń, także w obrębie rurek utrzymujących konstrukcję. Jeśli coś rdzewieje, pęka, łatwiej będzie to impregnować i zapobiec kolejnym zniszczeniom. Za pozostawieniem tunelu na zimę przemawia jedynie zabezpieczenie ziemi przed przemarznięciem. Oznacza to, że szybciej będzie można zacząć wiosenne sianie roślin.

Czy demontować stelaż?

Stelaż można pozostawić w ogrodzie, zwłaszcza kiedy jego demontaż i ponowny montaż jest skomplikowany. Warto go jednak dobrze umyć, najlepiej mydłem potasowym, potraktować środkiem dezynfekcyjnym i sprawdzić, czy nie rdzewieje. Jeśli pojawia się korozja, warto od razu zabezpieczyć metal przed niszczeniem. Jeśli możliwe jest rozłożenie stelaża, wszystkie elementy należy oczyścić i schować w suchym miejscu.

Sprzątanie ziemi w tunelu.

Wszystkie grządki w tunelu foliowym także muszą być posprzątane i przygotowane na następny sezon. I nie ma znaczenia, czy tunel ogrodowy będzie stał zimą, czy chowamy go do piwnicy. Najpierw trzeba zdemontować (jeśli istnieje taka możliwość) i oczyścić system nawadniający. W rurkach nie powinna zalegać woda, ponieważ podczas mrozu może dojść do ich popękania. Z grządek trzeba usunąć wszystkie pozostałości roślin, ziemię należy odkazić, głęboko przekopać i dodać odpowiednie nawozy. Najlepsze będą organiczne. Jeśli tunel od wielu lat stoi w tym samym miejscu, warto także wymienić wierzchnią warstwę podłoża.