Foliowe szklarnie ogrodowe z półkami idealne na pomidory

Owoce pomidora zwyczajnego to jedno z najpopularniejszych warzyw, które gości na naszych stołach w przeróżnych formach – na świeżo (np. jako dodatek do kanapek) i po obróbce termicznej (np. jako składnik zdrowych sosów), solo lub w towarzystwie innych warzyw (np. w sałatkach). Pomidory są niskokaloryczne (100 gram dostarcza około 22 – 30 kcal) i stanowią cenne źródło potasu, beta-karotenu oraz witamin z grupy C i E. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie od pomidorów zaczyna się przygoda z amatorskimi, przydomowymi uprawami własnych warzyw! Specjalne tunele foliowe, czyli szklarnie ogrodowe to doskonały sposób na zapewnienie pomidorom optymalnych warunków do wzrostu i dojrzewania. Przekonajmy się jak to działa!

Szklarnia foliowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Tunele foliowe to stalowe konstrukcje, na które nakładana jest specjalna, warstwowa folia o odpowiednio dobranej gramaturze, z wtopioną siatką PP. Wysokiej jakości folia jest odporna na zmienne warunki pogodowe, promieniowanie UV oraz drobne uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu może być z satysfakcją użytkowana przez kilka sezonów. Tunele foliowe stanowią prosty sposób na stworzenie bezpiecznego miejsca do uprawy roślin, gwarantującego podwyższoną temperaturę i wilgotność oraz skuteczną ochronę m.in. przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi (np. ulewami, gradobiciami) i szkodnikami. To optymalne warunki do uprawy ciepłolubnych pomidorów!

Uprawa pomidorów – co musimy o niej wiedzieć?

Niektóre odmiany, np. pomidorki koktajlowe, można uprawiać w doniczkach – na balkonie, tarasie lub na parapecie. Zdecydowanie łatwiejsza i efektywniejsza jest jednak uprawa pomidorów pod osłoną – w szklarniach i tunelach foliowych. Folia wydłuża sezon wegetacyjny oraz optymalizuje i stabilizuje warunki uprawy.

Gleba, temperatura, podlewanie

W szklarniach i tunelach pomidory mogą być sadzone zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w gruncie. Rośliny preferują gleby żyzne i próchniczne, umiarkowanie wilgotne i dość zasobne w składniki pokarmowe (najlepiej wcześniej wymieszać ziemię z nawozami organicznymi). Optymalny odczyn pH gleby oscyluje w graniach od 5,5 do 6,5.

Pomidory najlepiej rosną i rozwijają się w temperaturze od 18 do 27ºC. Szkodliwe mogą być zarówno temperatury powyżej 30ºC (powodujące niedobór lub brak likopenu w owocach, który jest odpowiedzialny za ich kolor i połysk), jak i temperatury poniżej 8ºC (dochodzi do zahamowania wzrostu roślin lub zamarcia sadzonek – jeśli temperatury przez dłuższy czas utrzymują się w okolicach 0ºC).

Pomidory są dość wymagające w kontekście ich nawadniania. Latem rośliny powinny być podlewane codziennie, a poza sezonem co 4-5 dni. Ważna jest również jakość wody, które używamy do nawadniania pomidorów – rośliny najlepiej rosną podlewane ciepłą i odstaną wodą.

Kiedy wysiew i sadzenie pomidorów w szklarniach foliowych?

Pomidory wysiewa się pod koniec lutego lub na początku marca. Nasiona powinny być przykryte maksymalnie 1-1,5 cm gleby i znajdować się w doniczkach z otworami i drenażem. Do wysadzenia do szklarni / tunelu foliowego nadają się, gdy przekroczą wysokość 15 cm i mają 7-8 liści właściwych – najczęściej następuje to w ciągu 6- 8 tygodni od siewu (czyli od połowy kwietnia do przełomu kwietnia i maja). Pomidory dobrze rosną w towarzystwie ogórków, papryki i kalarepy.

Zapylanie w tunelach na pomidory

Ze względu na stabilne warunki w tunelach i szklarniach, brak wiatru i deszczu – zalecane jest wspomaganie zapylania pomidorów. Pomidory należą do roślin samopylnych – wystarczy więc potrząsanie rośliną w taki sposób, by pyłki opadły na inne kwiatostany. Pyłki można również rozprowadzać pędzelkiem. Takie zabiegi przekładają się na obfitsze owocowanie i jeszcze bardziej satysfakcjonujące plony.

Tunele na pomidory od Focus Garden

W naszej ofercie znajdują się różne rodzaje tuneli foliowych i szklarni ogrodowych, wśród których każdy ogrodnik znajdzie model idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz docelowego miejsca w ogrodzie. Pomidory można uprawiać w każdym tunelu i szklarni. Jeśli jednak zależy Wam na produkcie dedykowanym do uprawy tych czerwonych warzyw – mamy specjalne szklarnie ogrodowe na pomidory. To kompaktowe konstrukcje, łatwe do złożenia i rozłożenia oraz przeniesienia, wyposażone w solidną folię oraz szerokie wejście zamykane na wygodny zamek błyskawiczny.

Zielona i biała szklarnia ogrodowa na pomidory

Foliowe szklarnie na pomidory od Focus Garden to gwarancja najwyższej jakości każdego elementu oraz maksymalnej wytrzymałości – zarówno stalowej konstrukcji, jak i czterosezonowej folii. Tunele foliowe do uprawy pomidorów, kształtem przypominające dużą szafę, dostępne są w dwóch kolorach: białym i zielonym oraz w jednym, uniwersalnym rozmiarze: 200×77 cm (szerokość / głębokość) i 168/146 cm wysokości. Można je postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, zarówno jako konstrukcję wolnostojącą, jak i konstrukcję przylegającą jedną ścianą do altany, garażu lub domu.

Najważniejsze zalety naszych szklarni foliowych na pomidory:

  • mocna konstrukcja i ekspresowy, bezproblemowy montaż / demontaż;
  • najwyższej jakości folia warstwowa PE, o gramaturze 140 g/m2 z wtopioną siatką PP;
  • szeroki fartuch ziemny z folii do obsypania ziemią zapewniający optymalną stabilizację konstrukcji i stanowiący dodatkowe zabezpieczenie;
  • szerokie, wygodne wejście (szerokość: 117 cm);
  • dwa okna z moskitierami (o wymiarach 34×34 cm), umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza oraz efektywne regulowanie temperatury i wilgotności;

Szklarnie ogrodowe do uprawy pomidorów są dostępne w atrakcyjnej cenie – to inwestycja, która naprawdę się opłaca i zwróci w postaci wysokich plonów.