Domek do ogrodu czy garaż? Co się bardziej opłaca?

Data dodania: 2022-06-02

Funkcjonalna aranżacja ogrodu jest tak samo ważna, jak jego wygląd. Aby znalazło się w nim miejsce na kosiarkę, wąż do podlewania, grabie, łopatę, warto zainwestować w zaplecze ogrodowe. Można zdecydować się na mały domek do ogrodu lub do przechowywania wykorzystać garaż ogrodowy. Wyjaśniamy, kiedy i dlaczego warto postawić je w ogrodzie!

Domek do ogrodu – jakie jest jego przeznaczenie?

domek narzędziowy montreal

Taki domek to świetna alternatywa dla klasycznych szop, których wygląd i wytrzymałość pozostawiają wiele do życzenia. W ofercie producenta Hardmaister znajdują się mniejsze i większe konstrukcje, które sprawdzą się na różnej wielkości działkach.

Domek do ogrodowy może mieć powierzchnię nieco ponad 1 m2. Są jednak też takie modele, których metraż przekracza 6 m2. Dlatego można wybrać taki rozmiar „budynku”, który będzie dopasowany zarówno do potrzeb właścicieli nieruchomości, jak i do metrażu samego ogrodu.

Domek na narzędzia pomaga utrzymać porządek – można w nim przechowywać m.in.:

 • kosiarkę;
 • wąż ogrodowy na bębnie;
 • narzędzia – młotki, śrubki, śrubokręty, piły;
 • akcesoria ogrodowe – łopatę, wiadra, grabie, pikowniki, motyki;
 • środki do pielęgnacji roślin i nawozy.

Jest on idealną skrytką na sprzęty i akcesoria wykorzystywane podczas prac ogrodowych. Znalezienie alternatywnej, równie funkcjonalnej i estetycznie wykonanej konstrukcji może być trudne.

Decydując się na domek do ogrodu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Z tego artykułu dowiesz się na jakie! Przeczytaj: Domek ogrodowy – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Czy garaż ogrodowy może zastąpić domek do ogrodu?

Właściciele garaży często traktują je jak swoje małe warsztaty i magazyny. Trafiają tam najrozmaitsze, nieużywane sprzęty domowe, stare zabawki, a także akcesoria ogrodowe. Aby zapanować nad chaosem w tym miejscu, można zainwestować w domek narzędziowy. Jest to dobre miejsce nie tylko na kosiarkę czy łopatki, ale również na wiertarki, wyrzynarki, wiaderka z farbą czy pędzle.

Ponadto garaż to nie jedyna konstrukcja, która może być przeznaczona dla pojazdów. Jeśli nie chcesz inwestować w taki mały budynek, możesz postawić w ogrodzie wiatę garażową. Sprawdzi się ona do parkowania samochodu i rowerów, jednak raczej nie będziesz mógł przechowywać tam narzędzi.

Domek ogrodowy Hardmaister – dlaczego warto?

Mimo że szybko docenisz taką konstrukcję za jej praktyczność, to nie zaburzy ona estetyki ogrodu. Domki te są wykonywane z materiałów, które wiernie imitują drewno, dlatego wyróżnia je ponadczasowy, uniwersalny styl. Oprócz tego:

 • mają okna

Otwory okienne zapewniają, że w ciągu dnia w domku jest dość jasno. Dlatego bez problemu znajdziesz wszystkie potrzebne ci narzędzia. Ponadto okno w domku sprzyja lepszej cyrkulacji powietrza – dzięki temu istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko pojawienia się wewnątrz tego miniaturowego budynku wilgoci i pleśni;

 • mają szerokie drzwi

Ma to znaczenie zwłaszcza dla tych, którzy w domku ogrodowym mają zamiar przechowywać większy sprzęt – dużą kosiarkę czy wertykulator. Dzięki szerokim drzwiom wyciąganie sprzętu i odkładanie go na miejsce nie będzie stanowiło problemu;

 • są odporne na czynniki atmosferyczne

Domki Hardmaister powstają z tworzyw sztucznych i z zabezpieczonych przed korozją metalowych elementów, dlatego wilgoć nie jest dla nich zagrożeniem. Są również odporne na oddziaływanie innych czynników atmosferycznych – promieniowania UV i zmiennych temperatur;

 • są wytrzymałe

Ściany domków ogrodowych są produkowane z wytrzymałego tworzywa sztucznego – polipropylenu. Aby cała konstrukcja była jeszcze solidniejsza, jest wzmocniona stalowymi profilami. Dzięki temu domki są odporne na uszkodzenia mechaniczne;

 • są łatwe w montażu

Aby postawić domek, będą potrzebne ci jedynie standardowe, znajdujące się w zestawie każdego majsterkowicza narzędzia. W jego skonstruowaniu pomaga też czytelna, przejrzysta instrukcja;

 • mają spadziste dachy

Taka konstrukcja dachu sprawia, że nie gromadzi się na nim śnieg i woda opadowa.

Garaż i wiata garażowa to dobre miejsca do parkowania samochodu czy rowerów. Jednak do przechowywania narzędzi, kosiarki, grabi zdecydowanie lepiej sprawdzi się solidny domek ogrodowy – z wytrzymałego tworzywa, z oknem i z odpowiednio szerokimi drzwiami.