Technorattan do ogrodu – idealny zamiennik rattanu i wikliny?

Data dodania: 2021-05-27

Każdy, kto ma własny ogród albo działkę rekreacyjną za miastem doskonale zna ten stan. Chciałoby się, żeby kontakt z naturą odbywał się na wszystkich poziomach, żeby także meble i wyposażenie domku letniskowego czy altany było wykonane z materiałów naturalnych. Tymczasem meble drewniane, rattanowe czy wiklinowe, przy wszystkich swoich walorach estetycznych, nie zawsze są rozsądnym wyborem. Jeśli spędzamy w ogrodzie lub na działce mało czasu, np. głównie weekendy i kończąc pobyt chowamy meble do domku narzędziowego, albo zakrywamy plandeką, możemy zdecydować się na materiały naturalne. Jeśli jednak w sezonie wiosenno-letnim nasze życie toczy częściej w ogrodzie niż w domu, lepiej wybrać nowoczesne tworzywa sztuczne. Meble z takich tworzyw są odporne na warunki atmosferyczne, nie ulegają odkształceniom i odbarwieniom, nie wymagają specjalnej konserwacji. Można trzymać je na zewnątrz przez cały rok, bo są po prostu bezobsługowe.

technorattan do ogrodu - fotele technorattanowe w salonie

Technorattan do ogrodu: idealny zamiennik rattanu

Technorattan (rattan syntetycznym sztuczny rattan, PE rattan, ekorattan) to nowoczesne tworzywo sztuczne powstające z włókien polietylenowych. Włókna te są bardzo elastyczne. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, odpornością na wilgoć, promieniowanie UV oraz ekstremalne warunki pogodowe – w tym wysokie temperatury. Jednym słowem: mają zalety, których, przy wszystkich jego walorach estetycznych, brakuje rattanowi naturalnemu.

Więcej o zaletach i właściwościach technorattanu przeczytasz w artykule: Czym jest technorattan

Fotele technorattanowe, kanapy, narożniki czy stoliki są na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od tych wykonanych z rattanu naturalnego, czyli materiału pozyskiwanego z włókien palm rotangowych. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu. Meble z technorattanu powstają w taki sam sposób jak meble z rattanu naturalnego. To oznacza, że są ręcznie wyplatane z pojedynczych włókien na stalowej bądź aluminiowej ramie.

Wyróżniamy trzy rodzaje plecionki technorattanowej: płaską, półokrągłą i okrągłą. Ta ostatnia to najdoskonalsza, perfekcyjna imitacja rattanu naturalnego, dlatego zastrzeżona jest dla produktów najwyższej klasy. Nie oznacza to jednak, że pozostałe dwie odmiany plecionki są mniej warte uwagi. Przeciwnie: choć może nico mniej perfekcyjnie imitują rattan naturalny, mają swoje zalety. W procesie wytwarzania płaskich włókien technorattanu zużywa się najmniej energii i produkuje najmniej odrzutów, a sam proces wyplatania jest najszybszy. Z kolei w przypadku włókien półokrągłych mamy do czynienia z atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny. Dlatego meble z takiej właśnie plecionki wybierane są przez klientów najczęściej.

Fotele z technorattanu do ogrodu: trwałe, modne i wygodne

Technorattan sprawdza się zarówno w produkcji małych mebli z segmentu HoReCa (Hotel Restaurant Catering), jak i w produkcji dużych form, takich jak kanapy, narożniki czy fotele. W przypadku mebli do ogrodu zawsze-obok estetyki i trwałości-liczy się komfort użytkowania. Fotele ogrodowe z technorattanu są bardzo miłe w dotyku, przyjazne dla skóry i nie wymagają okładania dodatkowymi poduszkami. Choć zawsze miło mieć do dyspozycji miękkie siedzisko. Bez względu na to, czy oddamy meble z technorattanu do dyspozycji dzieciom, które usadzą się na nich z butami, czy zasiądziemy na nich sami w otoczeniu miękkich poduszek, zawsze będzie równie komfortowo. W przypadku jakichkolwiek zabrudzeń, także niekłopotliwie. Meble ogrodowe z tego akurat tworzywa sztucznego nie wymagają żadnych zabiegów czyszczących poza użyciem pierwszego z brzegu delikatnego detergentu.

technorattan do ogrodu - bujany fotel wiszący z technorattanu

Tradycyjne, obrotowe i wiszące – jaki fotel wybrać?

Wróćmy jeszcze do wygody. Zamiast tradycyjnych foteli ogrodowych, możemy wybrać cieszące się coraz większą popularnością modele obrotowe oraz wiszące. Fotel obrotowy Holiday Grey to duży, głęboki kokon posadowiony na solidnym mechanizmie obrotowym. Unikalne ażurowe siedzisko oraz możliwość obracania się we wszystkie strony gwarantują komfortowy wypoczynek. W takim fotelu można zaszyć się z książką, zasnąć albo po prostu oddać rozmyślaniom. Gruba, mięsista i miękka poduszka z zagłówkiem dopełnia atrakcyjność tego obrotowego technorattanowego fotela.

Z kolei fotel Comfort Grey to wisząca na stelażu gondola, w której można się delikatnie bujać. Stabilny stalowy stelaż na czterech nogach gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Ergonomicznie wyprofilowany kokon opleciony poliestrową liną, wyposażony w miękką poduchę z zagłówkiem sprawia, że można w taki bujanym fotelu spędzić wiele godzin. Wiszący technorattanowy fotel doskonale nadaje się na balkon, taras czy do ogrodu. Jest równie wygodny, co atrakcyjny wizualnie, dlatego doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje przestrzeni.

Zarówno fotel obrotowy, jak i wiszący to najmodniejsze obecnie elementy wyposażenia strefy wypoczynkowej w ogrodzie, na działce, a także na balkonie czy tarasie. Jakość wykonania i walory estetyczne sprawiają, że meble te można ustawić nawet w salonie czy na patio. Równie dobrze sprawdzają się do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Technorattan okazuje się więc o wiele lepszym wyborem, niż rattan naturalny, wiklina czy drewno. Nie wymaga konserwacji i dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne.