Basen ogrodowy: jak wybrać uniwersalny model?

Data dodania: 2022-07-15

Zakup dobrego basenu to dość poważna inwestycja. Dlatego warto, aby spełnił on oczekiwania wszystkich użytkowników, pasował do ogrodu i by sprawiał mnóstwo przyjemności przez jak najdłuższy czas w roku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, chcąc wybrać basen ogrodowy, który będzie miał uniwersalne zastosowanie.

Po pierwsze – dla dorosłych i dla dzieci

całoroczny basen ogrodowy z drabinką ustawiony na tarasie przed domem
Basen ogrodowy – całoroczny

To nieprawda, że tylko dzieci uwielbiają spędzać czas w basenie. Chłodna woda sprawia też wiele frajdy dorosłym – i to zwłaszcza w czasie upałów.

Dlatego warto postawić na nieco większy i solidny zbiornik. Mimo że baseny dmuchane są kolorowe, projektowane z myślą o tym, aby przypadły do gustu najmłodszym, to są one przeznaczone raczej dla kilkulatków. Aby nastolatki i dorośli mogli cieszyć się relaksem w wodzie, potrzebny jest nieco większy zbiornik – taki basen powinien mieć ponad 1 m głębokości.

Warto również wybrać solidną, wytrzymałą konstrukcję, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne. Taką będzie miał np. basen całoroczny na stalowym stelażu. Tego typu model pozostanie w nienaruszonym stanie mimo wyjątkowo intensywnej, częstej eksploatacji.

Po drugie – basen ogrodowy na lato i nie tylko

Chłodna woda szczególnie cieszy latem. Jednak basen nie musi służyć wyłącznie do kąpieli w czasie tej najcieplejszej pory roku. Aby tak się stało, wybierz:

  • całoroczny basen kanadyjski – jest to metalowa konstrukcja oparta na stalowym stelażu, która przez 12 miesięcy może stać pod gołym niebem. Nie grożą jej ani korodowanie na skutek kontaktu z wodą, ani inne czynniki atmosferyczne. Ponadto nie ma potrzeby, aby po zakończeniu sezonu letniego z basenu kanadyjskiego spuszczać wodę – dlatego przyjemnymi kąpielami możesz cieszyć się także w nieco cieplejsze, jesienne dni;
  • pompę ciepła – jej instalacja przy basenie kanadyjskim jest bardzo łatwa. Urządzenie to jest energooszczędne, gdyż energię do działania pobiera ona w większości z otoczenia. Pompę ciepła docenisz za to, że dzięki niej będziesz mógł korzystać z basenu także w chłodniejsze dni. Jeśli zdecydujesz się na kąpiel jesienią, wiosną, to za jej pomocą szybko podgrzejesz wodę.

Po trzecie – do zabawy i pływania

Wybierz taki basen, który będzie cieszył każdego z domowników. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w większy zbiornik. W takim basenie nie tylko zrelaksujesz się, wypoczniesz, ale będziesz mógł też pływać czy nurkować.

Sprawdzi się model mający kilka metrów długości. Jednocześnie taki basen będzie zachęcał do wypoczywania na wodzie na dmuchanym materacu, a także do gry w piłkę wodną. Chętnie będą korzystać z niego też młodsi użytkownicy, którzy mają zwykle dziesiątki pomysłów na zabawę w wodzie.

Po czwarte – o estetycznym wykończeniu

Basen ogrodowy zajmuje sporo miejsca w ogrodzie, zwykle znajduje się w widocznym miejscu. Dlatego nie zapomnij o tym, aby pasował do jego aranżacji. Pomyśl o basenie, którego zewnętrzne ścianki są wykończone tak, aby wiernie imitowały drewnianą konstrukcję. Będą świetnie pasowały do niego wygodne leżaki  z drewna, technorattanu lub polipropylenu i stylowe parasole ogrodowe – taki zestaw pozwoli ci stworzyć komfortowy, luksusowy zakątek do wypoczynku.