Altana czy pergola? Jakie zadaszenie ogrodowe wybrać?

Data dodania: 2022-07-18

Cicho, przytulnie i przyjemnie – właśnie tak powinno być w zakątku ogrodu, który stanie się twoją prywatną oazą spokoju. Jeśli chcesz wypoczywać wśród zieleni i miło spędzać czas na swoim własnym kawałku ziemi, pomyśl o wzniesieniu tam jednej z konstrukcji – altany lub pergoli. Wyjaśniamy, czym różnią się one od siebie i na którą z nich warto się zdecydować.

Czym jest altana ogrodowa?

Altana  to zwykle nieco większa konstrukcja, która w okresie letnim może stać się twoim drugim domem. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku, a zarazem do organizowania spotkań towarzyskich.

Altany często powstają z drewna lub z estetycznie wykończonych, ozdobnych materiałów. Są to zabudowane konstrukcje, w których mogą znajdować się tylko otwory okienne lub okna z szybami.

Mają one dachy, dlatego można spędzać w nich czas nawet wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje. Pełnią one też funkcją ozdobną. Już wieki temu wznoszono takie niewielkie, misternie zdobione konstrukcje, aby stały się dekoracyjnymi akcentami w ogrodach.

Budowa altany to nieco większa inwestycja. Przypomina ona mały domek, wewnątrz którego znajduje się salon ogrodowy. Ponadto, aby ją zbudować, należy być właścicielem raczej większego – wtedy „budynek” ten nie przytłoczy przestrzeni.

Pergola – charakterystyka

Pergola może ochronić cię przed deszczem, jeśli w czasie niepogody zdecydujesz się wypić kawę w ogrodzie. Natomiast w upalne dni, kiedy słońce będzie wyjątkowo ostre, zapewni przyjemny cień.

Jest to niezabudowana konstrukcja. Stanowi ona zadaszenie oparte na podporach. Między nimi znajdują się niekiedy ażurowe ścianki owinięte ozdobnymi roślinami pnącymi. Pergolę można postawić stosunkowo szybko. Jest to prosta konstrukcja, która może znajdować się na środku ogrodu, na trasie lub może być oparta o jedną ze ścian domu.

Taka mała ogrodowa architektura powinna być wykonana z solidnych materiałów. Gwarantuje to, że będzie ona stabilna, odporna na podmuchy wiatru, korodowanie, ciągłą ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Szczególnie wymagający właściciele ogrodów mogą:

  • wybrać pergolę z ruchomymi, stalowymi lamelami na dachu – ich ułożeniem można sterować za pomocą korbki. Dzięki temu możesz całkowicie osłonić się przed słońcem lub sprawić, aby przez dach przedostawały się promienie światła;
  • zainwestować w specjalne ekrany do pergoli – montuje się je między podporami zadaszenia. Kiedy je zasuniesz, będziesz całkowicie osłonięty przed deszczem czy słońcem. Tym samym pogoda nie popsuje ani spotkania w gronie znajomych, ani nie przerwie ci wypoczynku.

Pergola vs. altana – która konstrukcja lepiej sprawdza się w ogrodzie?

Altana ogrodowa może być naprawdę uroczą, komfortową konstrukcją. Ponadto przydaje się ona w czasie niepogody lub gdy słońce jest zbyt ostre. Jej budowa to jednak zwykle poważniejsza inwestycja, a jej wzniesienie może potrwać.

Dlatego pergole są kuszącą alternatywą dla altan. Aby mieć taką konstrukcję we własnym ogrodzie, wystarczy złożyć prefabrykowane, wcześniej zamówione elementy.

Pergola nie ustępuje też altanie, jeśli chodzi o funkcjonalność. Wybierając odpowiedni model i ekrany , postawisz w ogrodzie wszechstronną, komfortową, sprawdzająca się w różnych warunkach pogodowych konstrukcję.