Twoje narzędzia wreszcie uporządkowane – zobacz domki narzędziowe

Zadbany ogród to prawdziwa ozdoba posesji. O tym ile pracy trzeba włożyć w stworzenie perfekcyjnego ogrodu nie trzeba nikogo przekonywać. Na etapie projektu, a potem podczas prac nad trawnikiem oraz nasadzeniami jesteśmy pełni entuzjazmu. Pierwsze kwitnące kwiaty, owocujące drzewa oraz pierwszy pokos trawy zawsze wzbudzają dumę z dobrze wykonanego dzieła. Ale im dłużej funkcjonuje nasz ogród, tym więcej narzędzi potrzeba do jego pielęgnacji. Przychodzi chwila, w której sprzętów jest tak dużo, że trzeba znaleźć dla nich stosowne miejsce do przechowywania. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest zakup domku narzędziowego.

Atrakcyjny element małej architektury ogrodowej

Domek narzędziowy może być zupełnie mały – wielkości garderoby, ale może też być konstrukcją całkiem sporych rozmiarów – jak altana. Wybór zależy oczywiście od naszych doraźnych potrzeb, ale decydując się na konkretny rozmiar domku warto zadać sobie pytanie, czy będzie to jedynie schowek na narzędzia, czy także na meble ogrodowe, kosiarkę, rowery oraz inne większe rzeczy. Dalej: czy nasz ogród jest już taki, jak sobie wymarzyliśmy, czy wciąż jest miejscem rozwojowym i obok narzędzi będziemy w domku przechowywać materiały ogrodnicze jak worki z ziemią, korą czy donice. Jeśli prowadzimy ożywione życie towarzyskie, a nasz ogród wciąż jest modernizowany i udoskonalany, warto zainwestować w solidny duży domek narzędziowy, który pomieści wszystko, czego używamy teraz i to, co może nam być potrzebne za jakiś czas.

Domek, jeden z elementów małej architektury ogrodowej, powinien być estetycznie dopasowany do całej aranżacji ogrodu, pojemny i odporny na warunki atmosferyczne. Nie po to uciekamy od wizji zwykłej, skleconej własnym sumptem szopy, żeby domek narzędziowy miał ją przypominać. Na szczęście nowoczesne schowki na sprzęty ogrodnicze oraz meble ogrodowe można kupić w tak dużej ilości wzorów, że na pewno nie będzie kłopotu z wyborem właściwego modelu.

Nowoczesne tworzywa sztuczne górą

Domek narzędziowy wykonany w całości z dobrej jakości tworzywa sztucznego jest całkowicie wodoodporny oraz nie ulega szkodliwemu działaniu promieniowania słonecznego ani innych ekstremalnych warunków pogodowych. To inwestycja na lata. Otwory wentylacyjne oraz okno zapewniające dopływ światła dziennego sprawiają, że wewnątrz panuje idealna wilgotność i temperatura. Przechowywane w domku sprzęty, nasiona czy worki z ziemią lub korą nie ulegają zniszczeniu. Wytrzymała podłoga chroni przed wilgocią, chłodem oraz gryzoniami. W zależności od potrzeb możemy wybrać domek z drzwiami jedno- lub dwuskrzydłowymi. W tym drugim wypadku dostęp do wnętrza jest naprawdę wygodny, łatwo wjechać do środka kosiarką albo wstawić meble ogrodowe czy rowery. Zaletą nowoczesnych domków narzędziowych albo schowków na narzędzia jest jedno- lub dwuspadowy dach, który gwarantuje bezpieczeństwo konstrukcji także zimą, kiedy pojawią się opady śniegu. Mróz nie szkodzi panelom, z których zbudowany jest domek – nie łuszczą się, nie pękają, nie blakną. Domki narzędziowe z nowoczesnych tworzyw sztucznych są (w odróżnieniu od modeli drewnianych) całkowicie bezobsługowe i nie wymagają dodatkowej konserwacji.

Utrzymać porządek

Jeśli zależy nam na utrzymaniu w domku narzędziowym maksymalnego porządku, warto zaopatrzyć się w dodatkowe półki, stojaki na narzędzia albo pojemne skrzynie do przechowywania. Nie chodzi przecież o to, żeby bałagan zniknął z ogródka i został przeniesiony do domku. Chodzi o to, żeby nigdy więcej w narzędziach ogrodniczych oraz wszystkich innych przedmiotach czy urządzeniach używanych na terenie przydomowego ogródka nie panował chaos. Im precyzyjniej zaplanujemy aranżację wnętrza domku narzędziowego tym większa szansa, że raz na zawsze pozbędziemy się kłopotliwego bałaganu.

Ogród piękny jest tylko wtedy, kiedy nieporządek nie odciąga naszej uwagi od tego, co najważniejsze – urody roślin. Jeśli dodatkowo mamy w ogrodzie grillowisko, basen, plac zabaw czy inny teren rekreacyjno-wypoczynkowy, dbałość o porządek wymaga żelaznej dyscypliny.