Praktyczny domek narzędziowy w ogrodzie jest na wagę złota. To w nim znajdziesz miejsce na cały arsenał ogrodowych sprzętów – kosiarkę, wąż ogrodowy, szpadel, grabie, narzędzia, nasiona, preparaty do pielęgnacji roślin. Pamiętaj jednak, że aby dobrze ci służył, musi być jednocześnie funkcjonalną i solidną konstrukcją. Dowiedz się, z czego zwykle wykonuje się takie małe, ogrodowe, użytkowe domki.
Czym powinien wyróżniać się praktyczny domek narzędziowy?
Jeśli zależy ci na tym, aby domek ogrodowy na narzędzia był dobrą inwestycją, to wybierając go, skup się na:
- jego wymiarach – przeanalizuj, ile masz miejsca w ogrodzie i jak dużo sprzętów chcesz w nim przechowywać;
- materiale, z którego jest wykonany. Powinien być on maksymalnie odporny na czynniki pogodowe, stabilny oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne;
- jego wykończeniu – domek narzędziowy nie może szpecić. Warto, aby pasował do ogrodowej aranżacji.
Z jakich materiałów powstają domki ogrodowe?
Producenci domków narzędziowych dbają o to, aby jak najlepiej i jak najdłużej mogły służyć one swoim właścicielom. Jednak to, z czego jest wykonana taka konstrukcja, przekłada się nie tylko na jej wytrzymałość, ale też na specyfikę eksploatacji. Domki narzędziowe powstają z:
Drewna
Tego typu budynki zwykle zachwycają estetyką wykonania. Niekiedy na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają małe domki mieszkalne. Aby nic nie zagroziło ich konstrukcji, są one zabezpieczane specjalnymi preparatami – impregnaty chronią je przed wodą, ale też przed szkodnikami.
Drewnianym domkom trudno odmówić jedynego w swoim rodzaju uroku. Jednak mimo że ich producenci dbają o ich ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, wykonywane przez nich zabiegi należy powtarzać.
Drewno wymaga okresowej konserwacji – w przeciwnym razie może zostać zniszczone na skutek kontaktu z wodą czy przez insekty. Niezadbana konstrukcja może gnić i będzie w coraz gorszym stanie technicznym;
Metalu
Metal to mocne, wytrzymałe tworzywo, dlatego tak chętnie sięgają po nie producenci domków. Aby było ono zabezpieczone przed korodowaniem, poddaje się je cynkowaniu ogniowemu. W ten sposób na elementach tworzących domek powstaje cienka powłoka chroniąca je przed czynnikami atmosferycznymi.
Domek narzędziowy z metalu jest stabilny, nie zagrażają mu podmuchy porywistego wiatru ani uszkodzenia mechaniczne. Ponadto takie konstrukcje są wyposażone w szereg udogodnień. Często mają szerokie, przesuwne drzwi oraz okna, które zapewniają doświetlenie wnętrz i cyrkulację powietrza.
Najczęściej są wykończone spadzistym dachem – dlatego na takim domku na narzędzia nie zalega ani śnieg, ani deszcz;
Tworzywa sztucznego
Tworzywa sztuczne niesłusznie cieszą się złą sławą. Wykorzystywane do produkcji domków narzędziowych, są specjalnie wzmacniane. Ich konstrukcja jest maksymalnie wytrzymała i stabilna. Domki narzędziowe z tworzywa sztucznego są całkowicie odporem na korodowanie, ich stan techniczny nie pogarsza się na skutek ciągłej ekspozycji na promieniowanie UV. Chronią to, co znajduje się w nich wnętrzach, a ich stan techniczny nie ulega pogorszeniu.
Ponadto świetnie się prezentują. Ci, którzy chcieliby, aby taki budynek użytkowy był jednocześnie dekoracyjnym elementem w ogrodzie, mogą wybrać domek narzędziowy, który do złudzenia przypomina drewnianą konstrukcję. Oprócz tego takie konstrukcje nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o montaż i powstają na podstawie przemyślanego projektu. Zdecydowana większość modeli ma okna, wygodne, szerokie drzwi oraz spadziste dachy. Tym samym do ich wnętrz dociera światło, świeże powietrze, a na ich dachach nie zalegają opady atmosferyczne.
Co zrobić, aby domek ogrodowy był jeszcze bardziej praktyczny?
Niezależnie od tego, czy wybierzesz domek z drewna, metalowy czy z tworzywa sztucznego, pamiętaj, aby praktycznie zagospodarować jego przestrzeń. W tym celu zainwestuj w stoliki warsztatowe, wieszaki i tablice na narzędzia. W ten sposób unikniesz chaosu wśród akcesoriów ogrodowych, a w domku będzie panował ład i porządek.