Domki ogrodowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Z utrzymaniem ogrodu jest jak z utrzymaniem samochodu: kiedy stajemy się posiadaczem jednego i drugiego, wydaje nam się, że to koniec inwestycji i teraz czekają nas same przyjemności, ale i ogród, i samochód wymagają ciągłych starań o to, żeby utrzymać je w jak najlepszej formie. Na szczęście starania te nie noszą znamion ciężkiej pracy – to czysta przyjemność. Zadbany samochód i zadbany ogród to nasze wizytówki i, co tu kryć, okazja do kupowania przedmiotów, które to dbanie nam ułatwiają.

Dlaczego potrzebujesz domku ogrodowego?

Może zadawałeś sobie pytanie, po co w ogóle kupować domek ogrodowy, skoro do tej pory sprzęt ogrodniczy oraz wszelkie przedmioty przydatne w ogrodzie – od mebli i poduszek, przez grill z oprzyrządowaniem, po nasiona, ziemię czy nawóz w workach – trzymałeś w garażu czy piwnicy. Oczywiście ogrodowe utensylia można schować wszędzie, ale doskonale wiesz, z czym to się wiąże.

Po pierwsze, zapominasz, jaki jest twój stan posiadania i po każdej zimie zachodzisz w głowę, czy użytkowane w zeszłym roku leżaki i dmuchany basen jeszcze istnieją, czy dawno poszły do kosza. Aby znaleźć odpowiedź, musisz… znaleźć basen i leżak, ale gdzie one są, jeśli są?

Po drugie, masz znacząco utrudniony dostęp do wszelkich sprzętów, np. do kosiarki, wertykulatora czy węża ogrodniczego. Wydostanie ich z czeluści garażu, zawsze jest kłopotliwe.

I wreszcie po trzecie, brak jednego wygodnego miejsca do przechowywania sprzętów przydatnych w dbaniu o ogród sprawia, że po prostu nie chce ci się o niego dbać tak często, jak powinieneś – bo cała logistyka tego przedsięwzięcia jest bardzo uciążliwa.

A rozwiązanie jest bardzo proste: potrzebujesz komfortowego domku ogrodowego. Pojemnego, pełnego pomysłowo skonfigurowanych półek i schowków, wykonanego z solidnych materiałów i dodatkowo stanowiącego atrakcyjny wizualnie element małej architektury ogrodowej.

Domek ogrodowy z materiałów naturalnych czy syntetycznych

Domek ogrodowy może być wykonany w sposób tradycyjny, czyli z drewna, albo w sposób nowoczesny, czyli z wyjątkowo odpornych na działanie warunków atmosferycznych tworzyw sztucznych. Oczywiście drewno ma zagorzałych wielbicieli, dla których konieczność corocznej konserwacji całego domku narzędziowego także zalicza się do kategorii przyjemności związanych z dbaniem ogród. Jeśli Ty jednak się do nich nie zaliczasz, zrezygnuj z materiałów naturalnych na rzecz tworzyw sztucznych. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych – także bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Utrzymanie domku ogrodowego z tworzywa sztucznego w czystości nie jest kłopotliwe, wystarczy woda z detergentem.

Nowoczesne materiały syntetyczne są równie atrakcyjne wizualnie, jak materiały naturalne: panele, z których wykonane są np. domki marki KETER, mogą do złudzenia przypominać drewno.

Rozmiar domku ma znaczenie

Rozmiar domku ma znaczenie i zależy od jego przeznaczenia.

Jeśli ma on pełnić funkcję wyłącznie domku narzędziowego, nasze potrzeby zaspokoi model o niewielkiej kubaturze, jednodrzwiowy. Łatwy w montażu, mający doskonałą wentylację, o wytrzymałej konstrukcji wzmocnionej metalowymi profilami, umożliwi przechowywanie w jednym miejscu wszystkich narzędzi ogrodniczych, grilla czy nasion i nawozów.

Jeżeli natomiast domek ogrodowy ma pomieścić nie tylko drobne przedmioty, ale także kosiarkę, taczki, wertykulator, meble ogrodowe, rower oraz mnóstwo innych rzeczy, optymalnym wyborem będzie duży domek dwudrzwiowy z oknami, gwarantującymi odpowiednią wentylację oraz dający możliwość nie tylko zaplanowania półek, ale także wstawienia szafki, stojaka na narzędzia czy skrzyni. Domek ogrodowy o wymiarach wewnętrznych 169cm x 215cm x 220cm daje komfort swobodnego wejścia do środka i ergonomicznego rozmieszczenia systemów przechowywania. Dopływ światła dziennego znacząco ułatwia poszukiwanie potrzebnych nam przedmiotów, a otwory wentylacyjne gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza, redukcję wilgoci i dzięki temu – bezpieczeństwo przechowywanych w domku rzeczy.

Czym kierować się przy wyborze domku ogrodowego

Podsumowując: trafny wybór domku ogrodowego bardzo ułatwia utrzymanie porządku w przedmiotach, które niezbędne są do utrzymania ładu w ogrodzie oraz we wszystkim, co używane jest w naszej przydomowej strefie wypoczynku. Decydując się na zakup konkretnego modelu domku ogrodowego, zwracajmy uwagę na:

• materiał, z którego jest wykonany
• dodatkowe wzmocnienia konstrukcji
• wymiary bryły
• maksymalną nośność podłogi (jeśli chcemy przechowywać ciężkie rzeczy)
• maksymalne obciążenie dachu (jeśli mieszkamy w miejscu, w którym są śnieżne zimy)
• dostęp naturalnego światła
• wentylację.

Dobrej jakości domek ogrodowy jest łatwy do złożenia, a po złożeniu – niemal bezobsługowy. Odporny na rdzę, butwienie, zmienne warunki atmosferyczne, gwarantuje wieloletnie komfortowe użytkowanie. Stanowi przy tym niezaprzeczalną ozdobę ogrodu czy działki i pozwala utrzymać na naszych przydomowych terenach zielonych idealny ład, bo wszystko, co niezbędne, zawsze mamy pod ręką.