Z utrzymaniem ogrodu jest jak z utrzymaniem samochodu. Kiedy stajemy się posiadaczem jednego i drugiego, wydaje nam się, że to koniec inwestycji. Teraz czekają nas same przyjemności. Jednak zarówno ogród jak i samochód wymagają ciągłych starań o to, żeby utrzymać je w jak najlepszej formie. Na szczęście starania te nie noszą znamion ciężkiej pracy – to czysta przyjemność. Zadbany samochód i zadbany ogród to nasze wizytówki. I co tu kryć, okazja do kupowania przedmiotów, które to dbanie nam ułatwiają. Jednym z nich i chyba najważniejszym jest domek ogrodowy.
Domek ogrodowy – dlaczego go potrzebujesz ?
Może zadawałeś sobie pytanie, po co w ogóle kupować domek ogrodowy? Do tej pory sprzęt ogrodniczy oraz wszelkie przedmioty przydatne w ogrodzie – trzymałeś w garażu czy piwnicy. Oczywiście ogrodowe przedmioty można schować wszędzie, ale doskonale wiesz, z czym to się wiąże.
Po pierwsze, zapominasz, jaki jest twój stan posiadania i po każdej zimie zachodzisz w głowę, czy użytkowane w zeszłym roku leżaki i dmuchany basen jeszcze istnieją, czy dawno poszły do kosza. Aby znaleźć odpowiedź, musisz… znaleźć basen i leżak, ale gdzie one są, jeśli są?
Po drugie, masz znacząco utrudniony dostęp do wszelkich sprzętów, np. do kosiarki, wertykulatora czy węża ogrodowego. Wydostanie ich z czeluści garażu, zawsze jest kłopotliwe.

I wreszcie po trzecie, brak jednego wygodnego miejsca do przechowywania sprzętów przydatnych w dbaniu o ogród sprawia, że po prostu nie chce ci się o niego dbać tak często, jak powinieneś. Cała logistyka tego przedsięwzięcia jest bardzo uciążliwa.
A rozwiązanie jest bardzo proste: potrzebujesz komfortowego domku ogrodowego. Pojemnego, pełnego pomysłowo skonfigurowanych półek i schowków, wykonanego z solidnych materiałów i dodatkowo stanowiącego atrakcyjny wizualnie element małej architektury ogrodowej.
Domek ogrodowy z materiałów naturalnych czy syntetycznych
Domek ogrodowy może być wykonany w sposób tradycyjny, czyli z drewna, w sposób nowoczesny, czyli z wyjątkowo odpornych na działanie warunków atmosferycznych tworzyw sztucznych albo po prosto domek narzędziowy blaszany. Oczywiście drewno ma zagorzałych wielbicieli, dla których konieczność corocznej konserwacji całego domku narzędziowego także zalicza się do kategorii przyjemności związanych z dbaniem ogród. Jeśli Ty jednak się do nich nie zaliczasz, zrezygnuj z materiałów naturalnych na rzecz tworzyw sztucznych. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych – także bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Utrzymanie domku ogrodowego z tworzywa sztucznego w czystości nie jest kłopotliwe, wystarczy woda z detergentem.
Nowoczesne materiały syntetyczne są równie atrakcyjne wizualnie, jak materiały naturalne. Panele, z których wykonane są np. domki marki KETER, mogą do złudzenia przypominać drewno.
Więcej na ten temat przeczytasz w artkule: Praktyczny domek narzędziowy: najpopularniejsze tworzywa i ich właściwości.
Rozmiar domku ma znaczenie
Rozmiar domku ma znaczenie i zależy on od jego przeznaczenia. Jeśli domek ma pełnić funkcję wyłącznie domku narzędziowego, nasze potrzeby zaspokoi model o niewielkiej kubaturze, jednodrzwiowy. Łatwy w montażu, mający doskonałą wentylację, o wytrzymałej konstrukcji wzmocnionej metalowymi profilami, umożliwi przechowywanie w jednym miejscu wszystkich narzędzi ogrodniczych, grilla czy nasion i nawozów.

Jeśli natomiast domek ogrodowy ma pomieścić nie tylko drobne przedmioty, ale także kosiarkę, taczki, wertykulator czy meble ogrodowe optymalnym wyborem będzie duży domek dwudrzwiowy z oknami. Gwarantuje to odpowiednią wentylację oraz daje możliwość nie tylko zaplanowania półek, ale także wstawienia szafki, stojaka na narzędzia czy skrzyni. Domek ogrodowy o wymiarach wewnętrznych 169cm x 215cm x 220cm daje komfort swobodnego wejścia do środka i ergonomicznego rozmieszczenia systemów przechowywania. Dopływ światła dziennego znacząco ułatwia poszukiwanie potrzebnych nam przedmiotów. Otwory wentylacyjne gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza, redukcję wilgoci i dzięki temu – bezpieczeństwo przechowywanych w domku rzeczy.
Czym kierować się przy wyborze domku ogrodowego
Podsumowując: trafny wybór domku ogrodowego bardzo ułatwia utrzymanie porządku w przedmiotach, które niezbędne są do utrzymania ładu w ogrodzie. Decydując się na zakup konkretnego modelu domku ogrodowego, zwracajmy uwagę na:
- materiał, z którego jest wykonany
- dodatkowe wzmocnienia konstrukcji
- wymiary bryły
- maksymalną nośność podłogi (jeśli chcemy przechowywać ciężkie rzeczy
- dostęp naturalnego światła
- maksymalne obciążenie dachu (jeśli mieszkamy w miejscu, w którym są śnieżne zimy)
- wentylację.
Dobrej jakości domek ogrodowy jest łatwy do złożenia, a po złożeniu – niemal bezobsługowy. Odporny na rdzę, butwienie, zmienne warunki atmosferyczne, gwarantuje wieloletnie komfortowe użytkowanie. Stanowi przy tym niezaprzeczalną ozdobę ogrodu czy działki. Pozwala utrzymać na naszych przydomowych terenach zielonych idealny ład, bo wszystko, co niezbędne, zawsze mamy pod ręką.