Jak wybrać domek na narzędzia? Na co zwrócić uwagę?

Data dodania: 2022-05-10

Domek narzędziowy jest tak samo istotny dla działkowicza, jak dla tych, którzy mają domy z ogrodem. To doskonałe miejsce do przechowywania akcesoriów, które są niezbędne do drobnych prac remontowych, uprawy i pielęgnacji zieleni. Aby domek narzędziowy spełnił wszystkie oczekiwania użytkownika, warto przemyśleć wybór konkretnego modelu. Podpowiadamy, na co szczególnie należy zwrócić uwagę!

Po pierwsze – materiał, z którego jest wykonany domek na narzędzia

Taki ogrodowy schowek powinien być maksymalnie wytrzymały i solidny. Tylko taka konstrukcja będzie zabezpieczać przed zniszczeniem często drogich akcesoriów i narzędzi. Można wybierać spośród domków:

  • plastikowych – schowki z tworzywa sztucznego nie bez powodu cieszą się dużą popularnością. Mimo atrakcyjnej ceny taki domek jest trwały, lekki, a jego montaż nie sprawia problemu. Ich atutem jest także wygląd. Tworzywo sztuczne, z którego są produkowane, wiernie imituje naturalne drewno – dlatego domek na narzędzia nie będzie zaburzał estetyki ogrodu;
  • drewnianych – temu naturalnemu surowcowi trudno odmówić uroku. Jednak wybierając taki schowek narzędziowy, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będzie wymagał on okresowej konserwacji. Aby drewno było wytrzymałe i nie straciło swojego nienagannego wyglądu, należy regularnie je impregnować;
  • metalowych – domek narzędziowy z metalu powstaje ze stali ocynkowanej i ocynkowanej ogniowo. Dzięki temu jest maksymalnie chroniony przed korodowaniem. Takie konstrukcje są bardzo wytrzymałe, ich montaż jest łatwy, a ponadto nie wymagają one konserwacji. Domki z metalu są też stabilne i nie zagrażają im czynniki atmosferyczne.
metalowy domek na narzędzie ustawiony przy ścianie domu jednorodzinnego
Metalowy domek na narzędzia

Po drugie – detale wykończenia

Wybierz taki domek, z którego będziesz mógł wygodnie korzystać. Warto, aby miał okno, zapewniające dostęp światła oraz wentylację, aby nie było w nim zbyt wilgotno i duszno. Dobrym pomysłem jest też wybranie schowka ze spadzistym dachem – dzięki temu nie będzie zalegał na nim śnieg, który mógłby obciążać jego konstrukcję. Kupując domek, można też od razu wybrać praktyczny stojak na narzędzia – zdecydowanie ułatwi on przechowywanie w schowku.

Po trzecie – wielkość

Zdecyduj się na taki schowek, jakiego rzeczywiście potrzebujesz. Weź pod uwagę, co będziesz w nim przechowywał i to, ile masz narzędzi. Możesz wybierać spośród małych schowków oraz większych dwudrzwiowych domków. Na wyborze domku na narzędzia nie warto oszczędzać. Powinien on być maksymalnie trwały, solidny, stabilny i odporny na uszkodzenia. Poza tym warto, aby nie zaburzał estetyki aranżacji ogrodu.

Jeżeli nie masz żadnej konkretnej marki ani modelu na oku przeczytaj artykuł: Najlepsze domki narzędziowe w 2022 roku