Zbieranie deszczówki: 4 pomysły na pobieranie i magazynowanie wody deszczowej

Data dodania: 2022-09-27

Wodę deszczową można wykorzystać do mycia samochodu, podlewania ogrodu, czyszczenia chodników, napełniania basenu czy spłukiwania toalety. W związku z tym zbieranie deszczówki może wiązać się ze znacznym odciążeniem domowego budżetu. W jaki sposób można magazynować deszczówkę we własnym ogrodzie? I w jakie akcesoria warto w tym celu zainwestować? Wyjaśniamy!

Zbieracze deszczówki

Zbierana woda deszczowa w efekcie trafia do zbiornika. Jednak aby mogło tak się stać i aby taki pojemnik szybko się nią napełniał, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria.

Elementem instalacji do zbierania wody może być zbieracz deszczówki. Montuje się go na rurze spustowej, a jego zadaniem jest wyłapywanie deszczu, a następnie kierowanie go do docelowego zbiornika. Zbieracz deszczówki sprawdzi się w przypadku magazynowania wody w zwykłych beczkach oraz w systemach podziemnych. To dość mały, niepozorny element, dzięki któremu zbiorniki szybko napełniają się deszczem.

drewniana beczka ustawiona w ogrodzie pod rynna do zbierania deszczówki
Drewniana beczka na deszczówkę

Zbieranie deszczówki a składany zbiornik

Takie modele są cenione ze względu na wszechstronne możliwości ich zastosowania, stosunkowo niską cenę i poręczność. To zbiorniki, które powstają z wytrzymałego tworzywa sztucznego i które są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Tego typu pojemnik – np. zbiornik na wodę deszczową 250 L Cellfast – po rozłożeniu może mieć pojemność ponad 200 l. Ponadto składany zbiornik ma niezbędne przyłącza, a także kran umożliwiający wygodne korzystanie z deszczówki. Aby w głąb pojemnika na wodę nie przedostawały się zabrudzenia, zamontowano w nim specjalne sito.

Składany zbiornik na deszczówkę jest pojemny, a mimo to można go łatwo przechowywać. Po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca. Można go wykorzystać zarówno do zbierania wody opadowej, jak i do jej magazynowania. Taki zbiornik sprawdzi się w każdym ogrodzie – na dużej posesji i na małej działce rekreacyjnej.

Zbieranie deszczówki z rynny: naziemne zbiorniki na deszczówkę

Takim zbiornikiem może być zwykła beczka umieszczona bezpośrednio pod rynną. Warto jednak zainwestować w nowoczesny model, który jest wzbogacony o praktyczne rozwiązania.

Producenci zbiorników naziemnych dbają o to, aby były one tak samo funkcjonalne, jak estetyczne. Dlatego niektóre z nich mają atrakcyjne wizualnie, a nawet ozdobne wykończenie. Są to modele wyposażone nie tylko w kranik czy system do filtrowania wody. Można wybrać zbiornik, który po całkowitym napełnieniu kieruje strumień deszczówki poza beczkę.

stylowy i duży, naziemny zbiornik do zbierania deszczówki ustawiony przy domu na tarasie
Naziemny zbiornik na deszczówkę

Takie modele mogą mieć pojemność nawet do 2000 l. Wybierając je, trzeba pamiętać, aby nie były wykonane z metalu. Należy wybierać beczki z tworzywa sztucznego – jest to konieczne, gdyż deszczówka może mieć kwaśny odczyn.

Podziemne zbiorniki deszczówki

Montaż zbiornika podziemnego oraz niezbędnej do jego działania instalacji to kosztowna i poważna inwestycja. Mimo tego niektórzy decydują się na taki krok – w dłuższej perspektywie system znajdujący się pod ziemią oznacza spore korzyści finansowe.

Podziemny zbiornik na deszczówkę może mieć bardzo dużą pojemność. Można go zamontować w niemal dowolnym miejscu w ogrodzie – także pod innymi instalacjami. Nie widać go, nie zajmuje on miejsca na posesji, a mimo tego można wygodnie korzystać z magazynowanej w nim wody.

Jednak nawet jeśli nie masz wystarczających funduszy na to, aby zamontować zbiornik pod ziemią, możesz wybrać model składany. Pozwoli ci on zebrać taką ilość wody, która wystarczy do podlewania kwiatów czy mycia samochodu.