Urban Gardening – jak zacząć przygodę z ogrodem w wielkim mieście?

Data dodania: 2023-03-13

Coraz więcej osób chce sięgać do natury. Zaczęliśmy tęsknić za zielenią, kwiatami, lasami i naturalnymi składnikami. Stąd na świecie tak chętnie przyjął się trend, zwany jako urban gardening. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym on polega i jak zacząć przygodę z ogrodem w wielkim mieście, przeczytaj ten artykuł. Opisaliśmy, czym jest, co warto posadzić na balkonie i jak stworzyć wygodne miejsce na sadzonki.

Czym tak właściwie jest urban gardening?

Pojęcie urban gardeningu to bardzo ogólnikowa nazwa, pod którą kryją się rozmaite formy miejskiego ogrodnictwa. Mówi się jednocześnie o parapetowych rabatkach, sadzeniu roślin na balkonach, rozwijaniu krzewów i drzew na ogródkach działkowych czy nawet o małych szklarniach tzw. inspektach. W ten sposób dba się o roślinność oraz urozmaica miejską przestrzeń. Urban gardening to trend dla każdego, kto czuje, że potrzebuje żyć w zgodzie z naturą i mieć ją blisko. Jego miłośnicy pragną pokazać wszystkim, że w centrum miasta również można żyć z roślinnością i żywić się naturalnymi składnikami. Osoby, które zajmują się urban gardeningiem najczęściej działają same, ale mogą również łączyć się w grupy, aby wspólnie przygotowywać coś niesamowitego.

Co zalicza się pod urban gardening?

Mówiąc o zajmowaniu się urban gardeningiem, można mieć na myśli różne formy działania. Miłośnicy tego trendu mogą mieć na myśli np. uprawę roślin w domu. Takie doniczki na parapetach, wiszące kwietniki, roślinne ścianki działowe czy rozsadniki z ziołami to drobnostki, które jednak idealnie wpisują się w ideę tego trendu. Dzięki nim można cieszyć się roślinnością we własnym domu, zachwycając się jej wyglądem i oczyszczaniem powietrza z mieszkania.

Urban gardening to również sadzenie roślin na parapecie, balkonie czy tarasie. Pod uwagę bierze się wszelkie skrzynie balkonowe z sadzonkami, naścienne kieszenie na rośliny, ogrody wertykalne czy podwyższone grządki. Można na nich zasadzić różnego rodzaju niewielkie warzywa czy zioła, które sprawdzą się do zdrowych, smacznych potraw.

Poza tym urban gardening to działania w dzielnicy czy wspieranie projektów roślinnych wykonywanych przez miasto. Miłośnicy tego globalnego trendu starają się obsadzać roślinami podwórka, tworzyć osiedlowe ogrody społeczne, zakładać warzywniaki na ogólnodostępnych dachach czy tarasach oraz pomagają organizować miejskie przestrzenie zielone, czy warsztaty ogrodnicze. Oznacza to, że Urban Gardening każdy może wykonywać na swój sposób, czy to małymi krokami, czy od razu zabierając się za publiczną pomoc i zazielenianie całej okolicy.

Początki z urban gardeningiem. Co warto zasadzić w domu i na balkonie?

Zabierając się za pierwsze sadzonki, warto zapoznać się z najbardziej polecanymi roślinami do doniczek czy skrzynek balkonowych. Na początek zaleca się uprawianie na balkonie szpinaku, sałaty, ogórków, pomidorów, rzodkiewki, szczypiorku, ziół, pietruszki czy selera naciowego. Dobrze sprawdzą się również sadzonki papryki, fasoli czy bobu. Poza tym warto zainwestować w kwiaty, które pięknie wypełnią wszystkie przestrzenie. Do domu poleca się dalie, stokrotki, portulaki, bukszpany, petunie, aksamitki, werbeny czy oleandry.

Jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego rozsadnika lub małego tunelu foliowego na balkonie, zobacz artykuł Uprawa w tunelu foliowym: co warto sadzić pod folią?

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji

Ważne jest to, aby pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji roślin. Nie warto na początek sadzić różnego rodzaju roślin, z którymi następnie nie będzie miało czasu się pracować. Na start zacznij od kilku kwiatów i podstawowych ziół, które dobrze rozwijają się w domu – szczypiorek, mięta, szałwia, estragon czy tymianek. Dopiero gdy nauczysz się kontrolować rozwój podstawowych roślin, zacznij się rozwijać. Posadź rzodkiewkę, sałatę i wiele innych roślin, które przydadzą Ci się w codziennym życiu do przyrządzania różnego rodzaju potraw.

Jak stworzyć miejsce na sadzonki?

Nie masz miejsca na rośliny? Na pewno jakieś się znajdzie. Możesz zacząć od parapetów, jednak znacznie bardziej polecane są balkony. Na nich możesz postawić drabinki, skrzynie, podwyższone grządki czy stworzyć ogród wertykalny. Jednak zanim się za to zabierzesz, dokładnie zmierz swój balkon. To pozwoli Ci dobrać grządki o odpowiedniej wielkości. Polecane są głównie te na kółkach, które w razie potrzeby można swobodnie przestawić, np. aby docierał do nich inny kąt światła bądź, gdy trzeba dostać się do części balkonu zastawionej przez rośliny. Takie grządki można zakupić w różnych sklepach ogrodniczych. Tak samo, jak i inne akcesoria do tworzenia małych ogrodów.

Jeśli masz działkę przy bloku albo w centrum miasta, możesz postawić na szklarnie ogrodowe. Zapewnią one możliwość uprawiania roślin różnego rodzaju, w dużej mierze niezależnie od warunków atmosferycznych. Umożliwi ona znacznie wcześniejsze sadzenie roślin, nawet gdy na dworze pojawiają się jeszcze przymrozki. Szeroki wybór produktów przydatnych podczas urban gardeningu znaleźć można w sklepie Focus Garden. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą!