Styl Kawaii. Pastelowy trend w ogrodzie

Data dodania: 2023-05-29

Bajkowe aranżacje są modne nie tylko za granicą – coraz częściej można spotkać się z nimi również w Polsce. W 2023 roku popularność zyskuje m.in. styl kawaii, czyli połączenie przytulności, harmonii i unikatowej słodyczy. Czym odznacza się ten trend, jak prezentuje się ten styl i jak urządzić piękny ogród w tym nurcie?

Styk kawaii – co to takiego?

„Kawaii” to słowo, które powinno być doskonale znane wszystkim osobom zainteresowanym japońską kulturą. W uproszczeniu określenie to można przenieść na język polski jako „uroczy”, „przytulny”, „miły” czy „śliczny”, choć ciężko znaleźć precyzyjne tłumaczenie tego zwrotu. Warto jednak przyjrzeć się na jego znaczenie w kontekście aranżacji wnętrz czy ogrodów. W tym przypadku mowa o mieszance przytulności, spokoju, uczucia opieki i wytchnienia, słodyczy, piękna, „miękkości” oraz wewnętrznej harmonii. Nie bez znaczenia jest tutaj także wygoda. Pomieszczenia i ogrody w tym stylu mają pozytywnie wpływać na użytkowników, uspokajać ich, a jednocześnie zachwycać swoją estetyką.

Jeżeli interesujesz aranżacjami w stylu japońskim przeczytaj również artykuł: Ogród w stylu japandi. Trendy aranżacyjne 2023.

Podstawy stylu kawaii

Nowy trend, który w tym roku rozwija się w Polsce, to bardzo ciekawa mieszanka, która wymaga odpowiedniego wyważenia. Na ten moment przy tworzeniu wnętrz czy ogrodów w stylu kawaii poleca się postawienie na pomoc profesjonalistów, którzy wiedzą, jak zabrać się za ten zaskakująco trudny temat. Samodzielne przygotowanie aranżacji nie jest jednak niemożliwe, lecz należy wziąć pod uwagę, że kawaii należy do stylów, które trzeba zrozumieć.

Kawaii to połączenie pastelowych kolorów, prostych, geometrycznych kształtów, zaokrąglonych kątów, estetycznych dekoracji oraz minimalizmu. Do tego dochodzą ciemne detale, dodatki związane z popkulturą i naturalne materiały. To wszystko brzmi, jakby miało się ze sobą „gryźć”, a wręcz wzajemnie odrzucać nawzajem. To jednak właśnie podstawa stylu kawaii: zrobić z pozornie niepasujących do siebie elementów estetyczną aranżację, która będzie nie tylko piękna, lecz także harmonijna. Przebywając we wnętrzu lub ogrodzie w stylu kawaii, powinniśmy czuć ulgę, beztroskę i przytulność.

Jakie kolory dominują w stylu kawaii?

Cały styl kawaii opiera się na pastelowych kolorach. Głównie stawia się na róż, choć często można spotkać również błękit, żółć czy zieleń. Ponadto nie brakuje tutaj ciemniejszych akcentów, np. granatowych dodatków czy brązowych elementów. Do wnętrz czy ogrodów tworzonych w stylu kawaii wybiera się przede wszystkim kolory, które kojarzą się z relaksem, elegancją, subtelnością i beztroską. Barwy w takich aranżacjach powinny na swój sposób przywodzić na myśl dziecięcą estetykę i odznaczać się delikatnością charakteryzującą pokoje małych dzieci.

Warto wiedzieć, że styl kawaii to jednak nie tylko pastele i jasne kolory. Można w nim znaleźć także miejsce na ciemniejsze odcienie, które są stosowane przede wszystkim w dekoracjach. Może to być nawet czerń, szarość czy głęboki fiolet. Ciekawym pomysłem będą też złote akcenty i brąz, np. w naturalnych, drewnianych meblach. W ten sposób można rozbudzić wnętrze, nadając mu charakterystycznego wyrazu. Całość będzie w efekcie mniej delikatna, jednak w zamian zyska pewien „pazur” i odważniejszy klimat, który równoważy pastelowe kolory.

W ogrodach i pomieszczeniach w stylu kawaii najlepiej unikać wyrazistych barw, np. czerwieni, jasnej zieleni czy mocnego błękitu. Nie jest to raczej również miejsce na odcienie szarości czy beżu, choć można postawić na biel, która doskonale łączy się z pastelowymi kolorami.

Czym charakteryzuje się styl kawaii?

Styl kawaii wywodzi się z Japonii, a jego najważniejsze inspiracje to japońska popkultura z końcówki XX wieku. Tego typu aranżacje nawiązują do beztroski i harmonijności, mając oddawać dziecięcą niewinność oraz swobodę. Charakterystyczną cechą jest połączenie delikatnych elementów z popkulturą. Do wnętrz kawaii polecane są dodatki w postaci dekoracji z wizerunkami bohaterów anime, mang, bajek Disneya czy Hello Kitty. Nie jest to jednak wymagane – pod tym względem można zachować pełną dowolność.

Fotel technorattanowy LERIDA Modern Beige + Poduszka

Obowiązkowym elementem są jednak pastelowe barwy oraz geometryczne, najlepiej nieco zaokrąglone kształty. Należy także pamiętać, że aranżacje tego typu lubią minimalizm. We wnętrzach warto postawić np. na proste sofy, kubełkowe fotele czy prostokątne szafki, stoły i komody. Sprawdzą się również m.in. krzesła z oparciem w kształcie trapezu. Istotne jednak jest to, aby nie przesadzić z różnorodnością kształtów – najlepiej wybrać dwa dominujące wzory geometryczne i trzymać się nich przy tworzeniu aranżacji.

Jak urządzić ogród w stylu kawaii?

Ogród w stylu kawaii to przede wszystkim miejsce, w którym stawia się na wygodne i przytulne meble. Podobnie jak w pomieszczeniach, można postawić na pastelowe fotele i krzesła. Do tego warto dodać parasole, regularnie ułożone grządki i kolorowe kwiaty, np. róże. Polecane są również krzewy dekoracyjne, geometrycznie przycinane żywopłoty oraz doniczki i sprzęty ogrodnicze w pastelowych kolorach. Dobrym wyborem będą także delikatne zdobienia na poszczególnych elementach wyposażenia ogrodu.

Szeroki wybór, pasujących do stylu kawaii mebli ogrodowych znaleźć można w ofercie sklepu Focus Garden.

Poznaj też inne style aranżacyjne i przeczytaj artykuł: Jak urządzić taras? Najpopularniejsze style aranżacyjne.