Strefy w ogrodzie: jak rozplanować mały ogród?

Data dodania: 2022-08-22

Urządzając swój dom, zaplanowałeś, gdzie będziesz spał, jadł, a jaka jego część będzie przeznaczona do spotkań w gronie znajomych. Jeśli chcesz, aby twój ogród był równie funkcjonalnie zaaranżowany, musisz tak samo starannie zagospodarować jego przestrzeń. Wydziel strefy w ogrodzie – służące do wypoczynku, rekreacji czy uprawy roślin. Oto kilka wskazówek dotyczących rozplanowania ogrodowej przestrzeni!

Strefy w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Harmonijnie zaaranżowany ogród sprzyja relaksowi, jest dopasowany do potrzeb wszystkich domowników oraz cieszy oko. Jeśli przed twoim domem znajduje się tylko kawałek zielonej przestrzeni, nie załamuj rąk. Wykorzystując odpowiednie akcesoria i kilka sprawdzonych patentów, funkcjonalnie go zagospodarujesz.

Wydzielając strefy w ogrodzie, pamiętaj, aby:

  • tworzyły one spójną całość

Warto, aby we wszystkich strefach ogrodowych dominował ten sam motyw kolorystyczny. Ponadto cała przestrzeń powinna zostać urządzona w tym samym stylu. Dlatego np. nie łącz stylu boho z industrialnym – wystrój ogrodu byłby wtedy bardzo chaotyczny;

  • nie przesadzaj z ilością dekoracji i dodatków

Jeśli jesteś właścicielem małego ogródka, liczbę ozdób ogranicz do minimum. Mogłyby one skutecznie przytłoczyć przestrzeń. Postaw raczej na praktyczne, ale stylowe wyposażenie, które samo w sobie będzie dekoracją ogrodu;

  • wyraźnie zaznaczyć granice pomiędzy poszczególnymi strefami w ogrodzie
Strefy w ogrodzie/ Narożnik z technorattanu CORTINA + FOTEL Beige
Narożnik z technorattanu CORTINA + FOTEL Beige

Pomyśl o swoim ogrodzie jak o przestrzeni domu. Jednak podczas jego urządzanie nie stawiaj ścian działowych, a elementy pozwalające oddzielić jedną strefę od drugiej.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie trejaży, po których będą pięły się rośliny. Będzie to efektowna, zielona ściana. Jeśli ogród jest mały, nie przesadzaj z liczbą takich konstrukcji. Przestrzeń podziel, wykorzystując obrzeże trawnikowe. Będzie ono subtelną, ale wyraźną granicą między częścią do ogrodu przeznaczoną do relaksu i do rozrywki.

Innym rozwiązaniem jest zaplanowanie jednorzędowej rabaty kwiatowej lub sięgnięcie po duże donice ogrodowe. Jeśli posadzisz w nich ozdobne krzewy kwitnące, będą one granicą między ogrodowymi strefami oraz efektowną dekoracją.

Strefa relaksu w ogrodzie

Ogród służy przede wszystkim do wypoczynku, dlatego stwórz w nim prywatną oazę spokoju. Możesz urządzić ją na tarasie lub w innym dowolnym miejscu. Wykorzystaj do tego pergolę lub oddziel tę strefę od innych żywopłotem, trejażem z kolorowymi roślinami – np. pnącymi hortensjami. Poczytaj również o trikach aranżacyjnych: Projektowanie ogrodowej strefy relaksu – triki aranżacyjne

Nie zapomnij, aby taka przestrzeń skutecznie kusiła do błogiego wypoczynku:

  • umieść w niej zestaw mebli wypoczynkowych z wygodną sofą lub narożnikiem w roli głównej – w małym ogrodzie doskonale sprawdzają się meble modułowe. Taka kanapa może szybko zamienić się w wygodne fotele i pufy. Dlatego w tak urządzonej strefie relaksu będziesz mógł zarówno wypoczywać, jak i organizować spotkania z przyjaciółmi;
  • pomyśl o hamaku ogrodowym – wcale nie musisz rozwieszać go pomiędzy drzwiami. Wystarczy, że wybierzesz model z solidnym stelażem, a będziesz mógł spokojnie kołysać się także na tarasie;
  • zainwestuj w huśtawki i fotele wiszące – docenisz je, pijąc poranną kawę czy spędzając leniwe popołudnie z książką.
Hamakowy fotel z drewna O-ZONE PREMIER Kremowy
Hamakowy fotel z drewna O-ZONE PREMIER Kremowy

Strefa rekreacji w ogrodzie

Lubisz aktywnie spędzać czas w domowym ogródku? W takim razie za pomocą obrzeży trawnikowych wyznacza miejsce, w którym będziesz ćwiczyć jogę lub aerobik. Możesz iść też o krok dalej i zainwestować w basen. Pomyśl nad basenem całorocznym na solidnym stelażu – nie będziesz musiał go składać na zimę, a z kąpieli będziesz korzystał do ostatniego ciepłego dnia.

Strefa jadalniana

Ta część ogrodu może znaleźć się tuż przy strefie wypoczynkowej lub być z nią połączona. Nawet jeśli w twoim ogrodzie znajduje się niewiele wolnego miejsca, to warto, aby znalazł się tam chociaż mały zestaw jadalniany w postaci niewielkiego stołu i kilku krzeseł. Dzięki temu będziesz mógł zapraszać znajomych na grilla oraz spożywać posiłki pod gołym niebem w gronie domowników.

Warzywniak w małym ogrodzie

Świeży szczypiorek, samodzielnie wyhodowana marchewka czy pomidory to coś, czego nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Dlatego urządź niewielki warzywniak tuż przy ogrodzeniu. Wyznacz na niego miejsce także przy pomocy obrzeży trawnikowych. W ten sposób zadbasz o estetykę ogrodu oraz o jego praktyczne zagospodarowanie.

Strefa gospodarcza w ogrodzie

W każdym ogrodzie powinna zostać wydzielona część gospodarcza. W takiej strefie może znaleźć się domek ogrodowy na narzędzia, drewutnia oraz kompostownik ogrodowy – będą do niego trafiać niektóre domowe odpady, suche liście czy skoszona trawa. Tym samym stanie się on źródłem wartościowego nawozu dla twoich roślin.

Schowek narzędziowy MONTREAL 9x10 Cold Grey
Schowek narzędziowy MONTREAL 9×10 Cold Grey

Twój ogród może zachwycać i być funkcjonalnie zaaranżowaną przestrzenią – dlatego wydziel w nim strefy służące do wypoczynku, rekreacji, przechowywania oraz mały warzywniak. Taka przestrzeń skutecznie zachęca do spędzania jak największej ilości czasu pod gołym niebem.