Strefa wellness – jak zaplanować ją w ogrodzie?

Data dodania: 2023-08-21

Ogrodowe spa to marzenie wielu osób, a jego realizacja nie jest wcale tak czasochłonna i kosztowna, jak mogłoby się to wydawać. Przemyślany plan i dobrze dopasowane do potrzeb mieszkańców elementy strefy wellness to przepis na idealny relaks i dobrze spędzony czas. Dla wielu najważniejszą częścią przydomowego spa może być basen, jacuzzi bądź oczko wodne. Jednak to na co się zdecydujemy, zależy jedynie od nas i naszych preferencji.

Analiza przestrzeni ogrodu

Strefa wellness – planując ją w ogrodzie, należy postawić przede wszystkim na praktyczność. Warto poświęcić więcej czasu na etap projektowania, który będzie miał wpływ na późniejszą przyjemność z użytkowania. Im bardziej ograniczone miejsce w ogrodzie, tym mniej elementów znajdzie się w obrębie centrum naszego przydomowego relaksu. Podstawą dla wielu osób jest np. jacuzzi. Dodając do tego wygodne i komfortowe meble ogrodowe i odpowiedni parasol otrzymujemy dobrze przemyślaną przestrzeń ze świetnie wyposażonym ogrodowym spa.

Oczywiście warto wziąć też pod uwagę klimat, jaki panuje w naszym rejonie. Inny będzie panować na północy Polski, a jeszcze inny na południu. W cieplejszych częściach kraju np. w okolicach Zielonej Góry mniej istotną rolę będą odgrywać, chociażby instalacje ogrzewające wodę. Jeżeli jednak nasze centrum domowego relaksu ma znajdować się w ogrodzie niedaleko Suwałk, gdzie średnie temperatury są zazwyczaj niższe niż w innych częściach kraju, zadbanie o odpowiednie ogrzewanie może być kluczowe.

Wybór elementów strefy wellness

Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielem dużego, czy małego ogrodu, możemy stworzyć w nim całoroczną strefę wellness. Oczywiście, to ile przestrzeni i jakie wyposażenie w nim umieścimy, ma decydujące znaczenie. Dzięki odpowiednio dopasowanym elementom nawet na niewielkim obszarze uda się stworzyć funkcjonalną oazę spokoju. Na jakie elementy naszej domowej strefy wellness warto postawić?

Roślinność i ogrodzenie

Skoro nasze prywatne spa ma mieścić się w ogrodzie, to warto pomyśleć o posadzeniu różnego rodzaju roślin, które w odpowiedni sposób wpłyną na całokształt strefy wellness. Dobrym pomysłem mogą być pięknie pachnące maciejki czy lewkonia. Wartym rozważenia są także oczyszczające powietrze z toksyn paprocie albo bluszcze. Na pewno wpłynie to pozytywnie na stan naszego zdrowia.

Oczywiście w osobistej strefie relaksu każdy z nas potrzebuje trochę prywatności. Świetnym rozwiązaniem i środkiem do osiągnięcia takiego efektu może być nowoczesna pergola marki HARDMAISTER połączona z roletą i panelami od tego samego producenta, które zapewnią nam dyskrecję na najwyższym poziomie.

Przeczytaj również artykuł: Pergola ogrodowa jako oaza relaksu

strefa wellness_pergola ogrodowa
Hardmaister Premium Wall 3×4 Anthracite

Strefa wodna

Włączenie kąpieli w ciepłej wodzie do codziennej rutyny nie tylko poprawia nastrój, lecz także pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Jest udowodnione, że regularne sesje obniżają poziom stresu, łagodzą ból, a nawet poprawiają jakość snu. Sauna to kolejny element, na który decydują się zainteresowani strefą wellness. Zbudowanie własnego ogrodowego spa to przede wszystkim inwestycja w swoje zdrowie. Aby dobrze zrelaksować się po ciężkim dniu, nie trzeba wydawać pieniędzy w ośrodkach wellness. Jeżeli zależy nam głównie na pływaniu i wodnym relaksie warto przejrzeć szeroką ofertę basenów ogrodowych.

strefa wellnes_nadmuchiwane jacuzzi ogrodowe
Bestway Helsinki AirJet 1,8 x 0,66m

Jeśli natomiast pragniesz mieć jacuzzi, a wybudowanie tego typu zbiornika nie wchodzi w grę przez finanse lub dostępną przestrzeń, dobrym pomysłem może być zakup dmuchanego jacuzzi. Każda strefa relaksu nie może obejść się bez wielu dodatkowych akcesoriów. Jednym z nich jest zdecydowanie leżak! Można go zawsze rozłożyć na trawie, blisko naszego wyżej wymienionego basenu lub jacuzzi. Natomiast gdy skończymy się już opalać i wygrzewać ciało na słońcu, odpowiednio duży parasol zapewni kojący cień i chwilę odpoczynku od wysokiej temperatury.

Strefa wellness relaksu i medytacji

Oprócz wspomnianych leżaków można oczywiście odpocząć i relaksować za pomocą innych elementów. Za przykład mogą tu posłużyć hamaki czy huśtawki. Rytmiczne kołysanie się wprowadza w stan relaksu i odprężenia. Dobrym pomysłem może być model hamaka OLA Ecru marki Timberplus, który charakteryzuje się drewnianym, naturalnym wykonaniem i wytrzymałością. Ponadto odpowiednie dekoracyjne meble czy oświetlenie mogą skutecznie ukoić nasze zmysły i zwiększyć korzyści płynące ze strefy wellness w naszym przydomowym ogródku. Warto zaopatrzyć się w lampki z ciepłym, delikatnym światłem, które wprowadzą świetny nastrój do przydomowego spa.

strefa wellness_hamak ogrodowy
 La Siesta ALISIO Toucan z drążkiem

Podsumowanie

Stworzenie ogrodowego wellness wiąże się oczywiście ze sporymi kosztami, jednak jest to inwestycja „warta zachodu”. Jeżeli uwielbiasz relaks w jacuzzi czy saunie, stworzenie tego typu miejsca pod swoim domem będzie w perspektywie czasu znacznie bardziej opłacalne niż regularne wizyty w komercyjnych salonach spa. Przydomowa strefa wellness zagwarantuje nam codzienną możliwość zaznania wymaganego odpoczynku po ciężkim dniu w pracy. Zdecydowanie wpłynie to na komfort naszej psychiki, a co za tym idzie, polepszenia stanu naszego zdrowia.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Jak wydzielić strefy w ogrodzie?