Palenisko w ogrodzie to nie tylko źródło ciepła i światła, lecz także centralny punkt każdej dobrze przemyślanej przestrzeni na świeżym powietrzu. Wokół niego można stworzyć nastrojową i przyjemną atmosferę, która zachęci do relaksu i odpoczynku. Podpowiadamy, jak urządzić przestrzeń wokół paleniska ogrodowego, aby było ono przytulne, funkcjonalne i bezpieczne.
Palenisko w ogrodzie – Wybór odpowiedniego miejsca
Punktem wyjścia do stworzenia paleniska jest wybranie dla niego odpowiedniego miejsca. Nie powinno być one przypadkowe – pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników, takich jak bezpieczeństwo. Palenisko ogrodowe powinno się ustawić z dala od budynków, drzew, krzewów i innych łatwopalnych materiałów. Umieszczone na stabilnej i niepalnej podstawie, np. wykonanej z kamienia. Ponadto należy sprawdzić, czy w okolicy, w której mieszkamy, nie obowiązują żadne ograniczenia lub zakazy dotyczące palenia w tego typu obiektach.

Wybierając miejsce na palenisko, należy oczywiście wziąć pod uwagę również warunki, jakie panują w ogrodzie. Cała instalacja może być umieszczona w centralnym punkcie ogrodu lub w bardziej zacisznym kącie. Pozwoli to stworzyć prywatną i spokojną atmosferę. Palenisko ogrodowe musi być także chronione przed silnym wiatrem, który może rozdmuchiwać ogień. Powinno być ustawione tak, aby dym nie przeszkadzał ani nam, ani sąsiadom.
Projektowanie przestrzeni wokół paleniska w ogrodzie
Jeśli chcesz wprowadzić wyjątkowo przytulną atmosferę do swojego ogrodu i paleniska, możesz wybrać np. styl rustykalny. Jeśli wolisz bardziej elegancki, minimalistyczny i nowoczesny wygląd, możesz zastosować metalowe, szklane i betonowe elementy. Egzotyczną atmosferę stworzą natomiast bambus, rattan i rośliny z najdalszych zakątków świata. Jednak w każdym przypadku warto postawić przede wszystkim na naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, które idealnie podkreślą naturalne piękno, otaczającej nas przyrody.

Aby palenisko spełniało swoją funkcję, oczywiście muszą znaleźć się przy nim wygodne siedziska. Wybór dostępnych opcji aranżacji jest bardzo duży. Worki sako, hamaki, czy meble ogrodowe jak sofy i kanapy to tylko parę propozycji, które można zastosować do zagospodarowania swojego paleniska ogrodowego. Ważne jest, aby wszystkie te rzeczy były ustawione w taki sposób, aby stworzyć przyjazną i wygodną przestrzeń do siedzenia. Ważnym elementem podczas projektowania takiej przestrzeni jest również oświetlenie, ponieważ zdecydowanie wpływa ono na nastrój i atmosferę.
Dodatkowe elementy, które wpływają na nastrojową przestrzeń
Aby nadać przestrzeni wokół paleniska ogrodowego jeszcze większego uroku i stylu, można dodać liczne dekoracje i ozdoby pasujące do wybranego motywu. Przykładowo w stylu boho, użyjemy kolorowych i wzorzystych poduszek oraz dywanów zewnętrznych. Urozmaicą one przestrzeń, a także zwiększą komfort wypoczynku. Jeśli chcemy stworzyć przestrzeń w stylu skandynawskim, postawić należy na stonowane kolory i geometryczne wzory. Dodadzą one elegancji i harmonii.
Może zainteresuje Cię artykuł: Ogród w stylu skandynawskim

Polecanym producentem, który oferuje akcesoria wpasowujące się w każdy styl, jest MoodMe. Wszystkie produkty tej marki odporne są na warunki atmosferyczne, więc idealnie nadają się do ogrodu. Innym sposobem na urozmaicenie przestrzeni wokół paleniska ogrodowego jest wprowadzenie odpowiednich dźwięków, takich jak delikatna muzyka lub szum fontanny. Tego typu akcesoria mogą bardzo kojąco wpływać na samopoczucie i poziom zrelaksowania.
Praktyczne wskazówki dotyczące utrzymania nastrojowej przestrzeni
Aby cieszyć się przestrzenią wokół paleniska ogrodowego przez długi czas, należy zadbać o jego utrzymanie. Kluczowe jest regularne czyszczenie paleniska i usuwanie z niego popiołu. Może być niebezpieczny dla zdrowia i środowiska, a także istnieje ryzyko zabrudzenia nim mebli i innych przedmiotów. Dlatego należy go regularnie usuwać z paleniska i wyrzucać do odpowiedniego pojemnika. Do rozpalania ognia przyda się oczywiście drewno. Musi być ono przechowywane w suchym i bezpiecznym miejscu. W tym celu świetnie sprawdzi się domek narzędziowy z drewutnią, który ułatwi magazynowanie i ochroni drewno przed niekorzystnymi warunkami np. deszczem.

Niesprzyjające warunki pogodowe bardzo niekorzystnie mogą wpływać na całą konstrukcję. Właśnie dlatego należy chronić je przed zagrożeniami, np. przykrywając palenisko specjalnym pokrowcem. Meble i poduszki natomiast należy przenieść do domu lub schowka. Palenie ognia na świeżym powietrzu może być również ograniczone lub nawet zabronione w niektórych okresach ze względu na zagrożenie pożarowe. Należy w związku z tym regularnie sprawdzać aktualne przepisy i zalecenia dotyczące palenia.
Podsumowanie
Korzystając z naszych wskazówek i inspiracji, każdy jest w stanie stworzyć świetną przestrzeń do relaksu poza domem, gdzie można spędzić czas z bliskimi. Palenisko ogrodowe tworzy niepowtarzalny nastrój i jest idealnym miejscem do rekreacji i odpoczynku na świeżym powietrzu.
Przeczytaj również artykuł: Palenisko ogrodowe żeliwne, stalowe, a może kamienne?