Palenisko ogrodowe żeliwne, stalowe, a może kamienne? Który materiał będzie najtrwalszy?

Data dodania: 2022-10-24

Najpiękniejsze ogrodowe dekoracje nie dodadzą tyle uroku twojej działce i przydomowemu ogródkowi jak blask płomieni. Dlatego, jeśli chcesz nastrojowo zaaranżować swoją strefę relaksu pod gołym niebem, postaw na palenisko ogrodowe. Do wyboru masz konstrukcje z żeliwa, kamienia i stali. Podpowiadamy, na którą z nich warto się zdecydować!

Dlaczego palenisko ogrodowe powinno znaleźć się także w twoim ogrodzie?

Palenisko ogrodowe – żeliwne, stalowe czy kamienne – sprawi wiele radości tobie, pozostałym domownikom, a także gościom zapraszanym na przyjęcia. Taka konstrukcja:

  • może być wykorzystywana jak tradycyjny grill – pomyśl o tym, aby wieczorem rozpalić ogień w palenisku i piec kiełbaski. Możesz ułożyć też na nim ruszt i przygotowywać inne smakołyki – warzywa, mięsa, chrupkie grzanki. Przekąski serwowane prosto znad ognia umilą niejedno spotkanie w gronie znajomych;
  • jest źródłem nastrojowego światła – palenisko możesz traktować także jako ozdobę. Po zmroku może bić od niego przyjemny, ciepły blask, który sprawi, że wieczory w ogrodzie będą jeszcze bardziej klimatyczne;
  • zapewni ci ciepło – przy ogniu możesz się też ogrzać. Dlatego palenisko ogrodowe będzie ci służyło przez większą część roku i nawet wtedy, gdy będzie naprawdę chłodno. Dzięki niemu możesz przekonać się do spędzania czasu w ogrodzie, na tarasie także późną jesienią, zimą.

Zastanawiasz się, jak skutecznie i bezpiecznie ogrzać się na tarasie? Przeczytaj: Ogrzewacz ogrodowy czy biokominek? Który z nich lepiej ogrzeje taras?

para z dzieckiem siedząca w ogrodzie przy żeliwnym palenisku ogrodowym
Żeliwne palenisko ogrodowe

Kamienne palenisko ogrodowe – czy warto się na nie zdecydować?

Stworzenie paleniska z kamieni może być kuszącą perspektywą. Budowa takiej konstrukcji nie wymaga dużych nakładów finansowych i nie zajmuje wiele czasu.

Pamiętaj jednak, że:

  • aby stworzyć kamienne palenisko ogrodowe – duże czy małe – będziesz zmuszony kopać w ziemi i ingerować w ogrodową zieleń. Tym samym prawdopodobnie zniszczysz część trawnika;
  • konstrukcja z kamienia nie jest mobilna – będzie znajdowała się zawsze tam, gdzie ją postawiłeś. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na zlikwidowanie paleniska, będziesz musiał zająć się przywróceniem kondycji znajdującej się pod nim ziemi – na pewno zajmie to nieco czasu.

Alternatywą do kamieni ułożonych na planie okręgu są też murowane paleniska. Ich wzniesienie wymaga jednak stosowania specjalnej zaprawy i umiejętnego łączenia cegieł. Trzeba też nieco się postarać, aby taka konstrukcja dobrze się prezentowała i nie straszyła na tle ogrodowej aranżacji.

Jeśli jednak lubisz kamienne dekoracje, do gustu przypadnie ci gotowe palenisko z ognioodpornego kamienia MGO, np. Palenisko ogrodowe ACTIVA IDAHO 40×40. Możesz postawić je, gdziekolwiek tylko chcesz – i to bez ingerencji w ogrodową zieleń.

Palenisko ogrodowe żeliwne – jakie ma atuty?

Żeliwo to stop żelaza z węglem. Jest to materiał niezwykle wytrzymały, odporny na ścieranie, dlatego wykonane z niego paleniska ogrodowe są tak solidne. Oprócz tego takie konstrukcje:

  • wyróżnia stylowy design – pasują do ogrodu urządzonego każdym stylu, mają prostą formę, są eleganckie;
  • są wszechstronne – palenisko ogrodowe żeliwne możesz ustawić na trawie, w zakątku przeznaczonym do biesiadowania, ale też na tarasie – jego użytkowanie w każdym z tych miejsc będzie bezpieczne;
  • są łatwe w utrzymaniu ich w czystości – wystarczy ich regularne mycie środkiem przeznaczonym do pielęgnacji żeliwa lub ciepłą wodą z płynem do naczyń.

Zalety paleniska stalowego

Paleniska ogrodowe wykonane z nieobrobionej, surowej stali to solidne, masywne konstrukcje. Są one dostępne w wielu wariantach, jeżeli chodzi o ich rozmiar. Największe z nich mają średnicę aż 100 cm, co pozwala rozpalić naprawdę duże ognisko.

Stalowe paleniska mają często praktyczne uchwyty, które ułatwiają przenoszenie ich w inne miejsce. Mogą one:

  • z powodzeniem zastąpić grilla – wystarczy umieścić na nich ruszt, aby móc przygotowywać przysmaki nad ogniem;
  • być źródłem ciepła w najchłodniejszy wieczór;
  • stanowić dodatek do wystroju ogrodu – stalowe palenisko wpisze się w niemal każdą aranżację.

Palenisko z surowej stali jest też wytrzymałe, odporne na niszczenie i mimo intensywnej eksploatacji będzie służyć ci całymi latami.

palenisko ogrodowe z surowej stali z rozpalonym drewnem wewnątrz
Tlące się drewno wewnątrz paleniska

Palenisko ogrodowe żeliwne czy stalowe – które wybrać?

Zarówno konstrukcja ze stali, jak i z żeliwa na pewno spełni twoje oczekiwania dotyczące wytrzymałości, solidnego wykonania. Dlatego wybierając między tymi modelami, możesz kierować się poczuciem estetyki.

Oprócz tego pamiętaj, że żeliwo jest cięższe niż stal. Tym samym stalowe palenisko będziesz mógł łatwiej przenosić z miejsca na miejsce. Jednak, jeżeli masz upatrzony zakątek ogrodzie, w którym będziesz zawsze rozpalać ogień, możesz z powodzeniem zdecydować się na żeliwną konstrukcję.

Palenisko to ogrodowy gadżet, który wiele zmienia. Za jego pomocą możesz wprowadzić do ogrodu magiczny klimat lub przygotowywać na nim grillowane przysmaki. Zwróć jednak uwagę, że kamienna, samodzielnie wykonana konstrukcja to nie do końca praktyczne rozwiązanie. Dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w żeliwne, stalowe palenisko lub takie wykonane ze sztucznego kamienia.

Przeczytaj również artykuł: Palenisko w ogrodzie – Jak stworzyć nastrojową przestrzeń?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

1. Gdzie się sprawdzi palenisko ogrodowe kwadratowe?

Takie palenisko jest równie funkcjonalne jak modele okrągłe. Jednak ze względu na swoją estetykę pasuje ono do nowoczesnych ogrodów.

2. Jak pielęgnować palenisko ogrodowe z rusztem?

Ruszt można umyć ciepłą wodą z płynem do naczyń lub środkiem przeznaczonym do czyszczenia grilli. Natomiast samo palenisko należy oczyścić z pozostałości spalonego paliwa i natrzeć olejem roślinnym lub oliwą