Palenisko ogrodowe: gotowy model czy wersja DIY?

Data dodania: 2022-10-31

Podczas spędzania czasu w ogrodzie zdarza ci się marzyć o tym, aby ogrzać się przy ciepłych płomieniach ognia? Lubisz przebywać na tarasie – nawet wtedy, gdy jest chłodno? Oznacza to, że powinieneś zastanowić się nad inwestycją w palenisko ogrodowe. Taką konstrukcję możesz wykonać samodzielnie. Jednak masz też możliwość wyboru stylowego i praktycznego paleniska z oferty sklepowej. Podpowiadamy, na jakie rozwiązanie warto się zdecydować!

Palenisko ogrodowe – dlaczego warto?

Palenisko ogrodowe – żeliwne czy zrobione samodzielnie – docenisz szybciej, niż myślisz. Taka konstrukcja:

  • może być źródłem zarówno światła, jak i ciepła – nic tak nie dodaje ogrodowi uroku jak blask płomieni. Wieczory spędzone w świetle bijącym od ogniska stają się jeszcze bardziej klimatyczne. Ponadto, jeżeli jest chłodno, można szybko się przy nim ogrzać. Tym samym można polubić spędzanie czasu w ogrodzie nawet zimą i późną jesienią;
  • jest ozdobą – jeśli wybierzesz stylowe palenisko – kwadratowe, okrągłe, o ciekawym kształcie – będzie ono perełką aranżacyjną. Doda ono charakteru twojemu ogrodowi;
  • będzie cieszyć podczas spotkań ze znajomymi, w gronie rodziny – z paleniska ogrodowego z rusztem możesz korzystać tak jak z grilla, ogniska. Możesz wybrać taką konstrukcję, która umożliwi ci pieczenie kiełbasek na ogniu – może to być atrakcja podczas niejednego garden party.

Zastanawiasz się, jak skutecznie ogrzać taras? Przeczytaj artykuł: Ogrzewacz ogrodowy czy biokominek? Który z nich lepiej ogrzeje taras?

Ogrzewacz ogrodowy na dużym, przestronnym tarasie, promiennik tarasowy imitujący przyjemne światło
Ogrzewacz ogrodowy Apus Black

Palenisko ogrodowe DIY – jak je zrobić?

Palenisko ogrodowe można zrobić samodzielnie, jednak jest to dość czasochłonne zadanie. Aby powstała taka konstrukcja, należy przygotować:

  • cegły
  • zaprawę żaroodporną.

Robienie paleniska należy zacząć od wykopania dołu – powinien mieć on średnicę około 100 cm i być głęboki na 40 cm. Następnie trzeba wyznaczyć pole paleniska, np. przy pomocy sznura. W miejscu tym należy równomiernie rozsypać żwir, ubić go i ułożyć na nim warstwę cegieł.

W dalszej kolejności trzeba rozpocząć murowanie. Cegły stanowiące bazę paleniska muszą ściśle przylegać do siebie – konieczne jest połączenie ich ze sobą za pomocą zaprawy żaroodpornej. Następnie wznosi się ścianki. Cegły układa się na zakładkę i łączy zaprawą.

Z takiego paleniska można korzystać dopiero po jednym dniu od jego wybudowania. W tym czasie trzeba kilkukrotnie polać je wodą.

Ostatnim etapem jest jego wykończenie. Można obłożyć je efektownymi kamieniami, obsypać teren wokół niego żwirem, grysem.

żarzące się w palenisku metalowym drewno

Tak zrobiona konstrukcja ma swój klimat – będzie pasować np. do rustykalnie urządzonych ogrodów. Jednak nowoczesne paleniska, np. Palenisko ogrodowe żeliwne VERONA 60×60, który wykonano z żeliwa, mają ponadczasowy urok. Ponadto można rozpalić w nich ogień zaraz po postawieniu ich w ogrodzie.

Dlaczego warto zainwestować w gotowe paleniska ogrodowe?

Gotowe palenisko ogrodowe to wygoda, świetny design i funkcjonalność w jednym. Takie konstrukcje:

  • powstają z solidnego żeliwa lub stali, dlatego można rozpalać w nich ogień i cieszyć się korzystaniem z nich przez długie lata;
  • to modele przenośne – możesz w dowolnym momencie przenieść je w inne miejsce ogrodu i na nowo zaaranżować kącik do pieczenia kiełbasek czy wypoczynku w blasku ognia. Nie będziesz mógł tego zrobić, jeżeli zdecydujesz się na palenisko ogrodowe DIY;
  • mają uchwyty ułatwiające ich przenoszenie;
  • są prawdziwą ozdobą – palenisko ogrodowe kwadratowe, okrągłe, czy konstrukcja ze sztucznego kamienia doda charakteru aranżacji przestrzeni wokół domu;
  • mają wszechstronne zastosowanie – możesz po prostu rozpalić w nich ogień i cieszyć się ciepłem płomieni. Masz także możliwość wykorzystania ich do pieczenia kiełbasek na patyku, umieszczania w nich kociołków węgierskich, czy układania na nich rusztu z przysmakami.
Palenisko w ogrodzie rozpalone wieczorem, gałęzie wrzucone do paleniska
Bezpieczne palenisko w ogrodzie

Nowoczesne palenisko ogrodowe – z jakich modeli możesz wybierać?

Wybór gotowych palenisk ogrodowych jest spory. Można zdecydować się na model o prostym, minimalistycznym, nowoczesnym designie i taki, który pasuje do ogrodów w stylu boho, rustykalnym, japandi.

Do wyboru są:

  • paleniska ogrodowe żeliwne – cieszą się ogromną popularnością. Mają one kształt misy, są umieszczone na stojaku i wyróżnia je uniwersalna, minimalistyczna stylistyka;
  • paleniska z nieobrobionej, surowej stali – mają stabilny statyw, uchwyty ułatwiające ich przenoszenie. Są one klimatyczny dodatkiem do ogrodowej aranżacji;
  • paleniska ogrodowe kwadratowe – powstają między innymi ze sztucznego kamienia MGO. Są wyposażone w siatkową ściankę, która zabezpiecza przed kontaktem z iskrami. Dołączany jest do nich pogrzebacz ułatwiający przesuwanie drewna wewnątrz paleniska. To nowocześnie prezentujące się konstrukcje.

Gotowe palenisko ogrodowe to dodatkowa atrakcja, gadżet umilający spędzanie czasu pod gołym niebem i efektowna dekoracja. Taka konstrukcja ogrzewa, oświetla, a jednocześnie wnosi do ogrodu magiczny klimat.

Nie jesteś pewien, jakie palenisko ogrodowe wybrać? Przeczytaj: Palenisko ogrodowe stalowe, żeliwne, a może kamienne? Który materiał będzie najtrwalszy?

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czym pomalować palenisko ogrodowe?

Do malowania palenisk ogrodowych należy wykorzystywać farby żaroodporne przeznaczone do pokrywania powierzchni stalowych i żeliwnych.

Jak konserwować palenisko ogrodowe?

Do konserwacji paleniska żeliwnego i ze stali można wykorzystać zwykły olej roślinny. Najpierw należy pozbyć się z niego resztek spalonego paliwa czy śladów tłuszczu. Następnie starannie naciera się je olejem.

Czym można czyścić paleniska ogrodowe?

Do czyszczenia paleniska można wykorzystać wyprofilowaną szczotkę z drucianym włosiem – kiedy zabrudzenia są uciążliwe. W innych przypadkach wystarczy umyć je wodą z płynem do naczyń lub specjalistycznym środkiem do żeliwa, stali i wytrzeć do sucha.