Ogród w stylu japandi. Trendy aranżacyjne 2023

Data dodania: 2023-05-18

Ogród to nie tylko atrakcyjne uzupełnienie domu, lecz także miejsce na relaks i chwilę prywatności. Aby jednak odpowiednio spełniał swoją funkcję, musi charakteryzować się odpowiednim stylem, który wpłynie na poprawę samopoczucia i zachęci do odpoczynku. Takie właśnie są ogrody w stylu japandi. Poznaj jeden z najmodniejszych trendów 2023 roku i dowiedz się, jak przygotować ogród w klimacie japandi.

Styl japandi – co to takiego?

Japandi to styl, który łączy dwa niezwykle popularne podejścia do aranżacji wnętrz oraz projektowania ogrodów – styl japoński i skandynawski. Jego nazwa wzięła się od połączenia angielskiej nazwy Japonii, czyli „Japan”, oraz słowa „Scandi”, będącego skrótem od „Scandinavian”, czyli po prostu „skandynawski”. Mimo że są to style pochodzące z dwóch niezwykle odległych kultur, mają pewne cechy, dzięki którym doskonale współgrają ze sobą.

Styl japoński i skandynawski przebiły się na rynku dekoracji wnętrz lata temu i nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich charakterystyczne cechy to wyjątkowa elegancja połączona z delikatnością, niewymuszone dodatki, nacisk na funkcjonalność oraz liczne nawiązania do natury. Wykorzystuje się je w ogrodach, na balkonach, w mieszkaniach czy w domach. Obecnie jednak coraz więcej osób stawia na ich połączenie, czyli właśnie styl japandi.

Czym odznacza się styl japandi?

Japandi łączy w sobie podstawowe cechy dwóch wspomnianych stylów:

  • zamiłowanie do prostych form i uporządkowanych wnętrz – ze stylu japońskiego,
  • jasne, ciepłe kolory oraz naturalne materiały – ze stylu skandynawskiego.

Dodatkowo aranżacje w nurcie japandi czerpią inspirację również ze sztuki zen. Jej założenia skupiają się wokół spokoju i minimalizmu, z kolei w kontekście aranżacji wnętrz i ogrodów istotne jest dążenie do ułożenia elementów tak, aby zapewniać możliwość wyciszenia się i osiągnięcia pełnego spokoju. Do tego dochodzi także funkcjonalność znana ze stylu skandynawskiego. Efektem jest ogród, który stanowi zarówno perfekcyjnie miejsce na koncentrację i przemyślenia, jak i użytkowy teren do przyjemnego, wygodnego spędzania czasu.

FURRORE

Styl japandi – jakie kolory w nim dominują?

W stylu japandi dominują przede wszystkim kolory ziemi oraz jasne, ciepłe barwy. Dlatego najczęściej we wnętrzach i ogrodach tego typu pojawia się beż, brąz, delikatny róż, biel, odcienie szarości czy piaskowe kolory, które wspólnie nadają całości wyjątkowego klimatu. W pomieszczeniach często stawia się na jednolite tła, np. taki sam kolor sufitu i ścian – taką spójność barw można zastosować również w ogrodzie. Aby jednak nie było zbyt nudno, warto postawić na kontrastujące z tłem dodatki. Można wykorzystać m.in. elementy zielone, niebieskie (często granatowe) czy bordowe – to sugestie, którymi warto kierować się też przy wyborze roślin do ogrodu.

Jak wygląda japandi w praktyce?

Podstawą stylu japandi jest prostota i minimalizm, jednak nie są to jedyne istotne kwestie podczas przygotowywania aranżacji. Te cechy ogrodu czy wnętrza należy połączyć z przytulnością, którą daje styl skandynawski. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim odpowiedni dobór elementów wyposażenia tak, by nie było ich zbyt wiele, a jednocześnie dawały wrażenie ciepła i komfortu. Liczne dodatki raczej nie są wskazane – zamiast tego lepiej kierować się praktycznym zastosowaniem. Każdy przedmiot powinien mieć konkretną funkcję.

W stylu japandi istotne są również kolory i tworzywa. Trend nawiązuje zarówno do Skandynawii, jak i do Japonii, czyli do krajów ceniących delikatność i naturę. Meble ogrodowe powinny być stworzone z naturalnych, ekologicznych materiałów lub tworzyw poddanych recyklingowi. Podobnie jak w bardzo popularnym boho, stawia się m.in. na elementy drewniane, skórzane i wełniane, do których można także dodać szkło. Co najważniejsze, pomieszczenia i ogrody w stylu japandi powinny charakteryzować się harmonią, a także oszczędnością w formie.

Jakie meble i rośliny wybrać do ogrodu japandi?

Przygotowanie ogrodu w stylu japandi nie jest skomplikowane. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które rządzą tym bardzo popularnym obecnie trendem. Przede wszystkim trzeba stawiać na minimalizm i delikatność, a także unikać tzw. przerostu formy nad treścią. W ogrodzie powinno znaleźć się stosunkowo niewiele dodatków. Wszystkie z nich powinny być przemyślane i służyć do konkretnego celu – dobrym wyborem będzie drewniana altana, np. altana ogrodowa Forest oraz kilka foteli umożliwiających wygodny odpoczynek na wewnątrz, np. model Harmony Beige marki Focus Garden

W ogrodzie liczą się nie tylko meble, kolory czy dekoracje. To przede wszystkim roślinność. Jakie gatunki pasują do stylu japandi? Warto trzeba pamiętać, że ten trend zachęca do tworzenia ogrodów o wyjątkowym, wyrazistym charakterze. Nie musimy jednak szukać daleko – świetnie sprawdzą się rośliny dostępne w Polsce. Poleca się zainwestowanie m.in. w brzozy, sosny, jałowce, klony, cisy, derenie, bukszpany oraz różnego rodzaju byliny – trawy ozdobne, funkie, paprocie czy zawilce. W ogrodach urządzonych w stylu japandi pięknie wyglądają również wszystkie rośliny pnące, które optycznie wypełniają przestrzeń i nadają jej więcej swobody oraz harmonii.

Jeśli interesują Cię aranżacje ogrodów w roku 2023 przeczytaj artykuł: Urządzamy taras: najpopularniejsze style aranżacyjne.