Projektując ogród, dobrze jest zapewnić sobie ochronę przed deszczem czy słońcem. Jeżeli planujemy wyposażyć się w tego typu praktyczną osłonę stają przed nami dwie główne propozycje: pergola i namiot ogrodowy. Którą z tych opcji lepiej wybrać? Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy już podejmiemy decyzję i przyjdzie do wyboru właściwego modelu?
Namiot ogrodowy – skąd wynika jego popularność?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, jest kilka opcji na ogrodowe zadaszenie. Profesjonalny dach wymaga stworzenia całej konstrukcji. Parasol ogrodowy będzie znacznie łatwiejszy w montażu, jednak jego możliwości są ograniczone. Chroni stosunkowo małą powierzchnię i nie jest tak wytrzymały, jak stałe zadaszenie. Gdzieś pośrodku jest właśnie namiot ogrodowy, którego może być kilka rodzajów. Podstawowe rozróżnienie to ilość ścian. Namiot może być pełny, a więc ze ścianami z każdej strony, półpełny z jedynie dwiema ścianami i otwarty, czyli całkowicie pozbawiony ścian. Istnieją również namioty, w których można zmieniać liczbę ścian wedle upodobania, podwiązując je wygodnie pod elementem stelaża.

Namioty ogrodowe oferowane są najczęściej w kształcie kwadratów lub prostokątów, jednak na rynku znajdziemy także bardziej fantazyjne modele, np. na planie koła. Warto jednak zauważyć, że czworoboczne namioty są z reguły łatwiejsze do rozłożenia i złożenia. Stelaż namiotu najczęściej wykonany jest z metalowych lub aluminiowych rurek. Zdarzają się również stelaże plastikowe, które jednak są znacznie mniej wytrzymałe. Niewątpliwą zaletą namiotów ogrodowych jest ich kompaktowość. Tego typu konstrukcję można bardzo łatwo przenieść z jednego punkty ogrodu do drugiego, a także przetransportować na większą odległość. Montaż i demontaż tego typu zadaszenia jest niezwykle prosty. Pod względem kolorów czy rozmiarów wśród namiotów panuje również znacznie większa różnorodność niż w przypadku pergoli.
Pergola ogrodowa – dlaczego może okazać się trafniejszym wyborem?
Pergola to prosta konstrukcja składająca się ze słupków i ułożonej między nimi kratownicy. Nowoczesne pergole mają możliwość zasunięcia tej kraty w sposób podobny, w jaki zasuwa się żaluzję w oknie. Tego typu konstrukcja jest niewątpliwe nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem niż namiot. Jednak w dłuższej perspektywie może okazać się bardziej opłacalną inwestycją. Fani pergol wskazują na ich niebanalną estetykę. Charakterystyczna forma nie dość, że pasuje praktycznie do każdego stylu aranżacji ogrodu, to jeszcze nadaje zielonemu przydomowemu zakątkowi wyjątkowy charakter. Pergolę można w ciekawy sposób modyfikować, wstawiając zamiast jednej ze ścian lamele podobne do tych z dachu.
Marzy Ci się ogród pełen pięknych, wijących się pnączy? Pergola stanowi świetne podparcie dla pnących się roślin, które mogą osadzić się na lamelkach i samym stelażu. Co ciekawe, spotkamy zarówno pergole przydomowe, pozbawione stelaża z jednej strony (w tym przypadku dach podczepiany jest do ściany budynku), jak i wolnostojące, ze wszystkimi czterema (a czasem nawet i więcej) podpórkami. Doskonałą pergolą do wykorzystania z roślinami pnącymi jest model Premium White.

Pergola ogrodowa może być wykonana z różnych materiałów. Najbardziej powszechnymi są wytrzymałe aluminium (np. model Premium Anthracite) i stal. Ten pierwszy materiał to najczęściej sama konstrukcja. Materiał ten pozwala na szybki montaż i stabilność. Ze stali zwykle wykonane są lamelki, które chronią przed słońcem i deszczem. Można też spotkać modele drewniane. Kolejną zaletą pergoli jest jej niezaprzeczalna funkcjonalność. Charakterystyczny dach pozwala na wpuszczenie dokładnie takiej ilości słońca, na jaką mamy ochotę. A w przypadku deszczu całkowitego osłonięcia się przed spadającymi z nieba kroplami. Pergola jest też znacznie trwalsza od namiotu ogrodowego.
Podsumowanie: pergola czy namiot ogrodowy
Ostateczny wybór oczywiście zależy od indywidualnych preferencji i specyfiki danego ogrodu. Namiot musi stylem pasować do całej aranżacji, a odpowiedni pod tym względem model może być ciężki do znalezienia. Pergola jest znacznie bardziej uniwersalna, a jej prosta konstrukcja pozwala na dodanie licznych elementów, które bardziej ją dopasują do stylu naszego ogrodu. Ze względu na wytrzymałość pergola to również inwestycja na lata, podczas gdy namiot po paru sezonach może być uszkodzony czy też odbarwiony. Warto wziąć to pod uwagę w zależności od tego, jaki budżet interesuje nas w ramach urządzania ogrodu.

Namiot jest łatwiejszy w montażu i transporcie, posiada różnorodność wzorów, kształtów i kolorów, jednak łatwiej się uszkadza i jest znacznie mniej stabilny. Jeżeli będziemy go źle przechowywać, elementy materiału mogą zostać przegryzione przez mole czy gryzonie. Pergola z kolei stanowi świetne podparcie dla roślin pnących, łatwiej dopasować ją do każdego stylu ogrodu, a także zapewnia większą stabilność. Wymaga jednak trudniejszego i bardziej kosztownego montażu. To dobry wybór, jeśli szukamy ogrodowej inwestycji, która przetrwa lata. Niezależnie od wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania i materiały, z których złożona jest dana konstrukcja.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Ogrodowa pergola – własny projekt czy gotowa budowla?