Meble ogrodowe z drewna: co warto wiedzieć przed zakupem?

Data dodania: 2022-10-14

Drewniany komplet ogrodowy to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Mimo tego często rezygnują oni z zakupu, gdyż mają wątpliwości co do ich trwałości. Okazuje się, że krzesła, fotele oraz stół ogrodowy drewniany mogą przez długie lata świetnie się prezentować i dobrze służyć podczas wypoczynku czy posiłków pod gołym niebem. Dowiedz się więcej o meblach ogrodowych z drewna i przekonaj się, że ich zakup to dobra inwestycja.

Drewniane meble ogrodowe to ponadczasowy design

Trendy aranżacyjne zmieniają się jak w kalejdoskopie – dotyczy to również ogrodów. Jednak niektóre motywy, inspiracje i tworzywa są nieśmiertelne. Jednym z takich surowców jest właśnie drewno.

Nowoczesne, tradycyjne czy proste meble ogrodowe drewniane wnoszą do ogrodu wyjątkowy klimat i wyróżnia je nieprzemijający urok. Możesz też eksperymentować z ich wyglądem. Wybierz krzesła ogrodowe drewniane, a na ich siedziskach układaj puszyste poduchy – w odcieniu, który jest modny w danym sezonie. Zdecyduj się na oszczędną stylizację stołu lub – jeśli wymaga tego moda – umieść na nim świeczki, kolorowe ozdoby, wazony z kwiatami.

Meble ogrodowe z drewna litego dają nieskończone możliwości, są ponadczasowe, a oprócz tego w każdej chwili możesz ozdobić je detalem, który jest na topie w danym sezonie.

narożnik drewniany ze stolikiem ustawiony na trawie w ogrodzie
Narożnik ogrodowy drewniany wypoczynkowy OLSO

Krzesła i stół ogrodowy drewniany – jak powinny być wykonane?

Meble ogrodowe z drewna przetrwają całe lata – pod warunkiem, że wybierzesz takie, które stworzono z myślą o długie eksploatacji. Muszą one być wyprodukowane z odpowiednich materiałów oraz starannie wykończone.

Komplet mebli drewnianych do ogrodu a rodzaj drewna

Nie każde drzewo może stać się surowcem, z którego powstanie wyposażenie ogrodowe. Do produkcji najwytrzymalszych mebli wykorzystuje się egzotyczne gatunki drewna, np. akacjowe. Jest ono:

  • twarde, a przy tym elastyczne i giętkie;
  •  niepodatne na uszkodzenia mechaniczne;
  • odporne na niszczycielskie oddziaływanie wody i wilgoci – dzieje się tak, gdyż drzewo akacjowe rośnie w tropikalnym, wilgotnym klimacie;
  • efektowne – ma stylowy odcień.

Właśnie z takiego surowca powstały meble ogrodowe drewniane AK 200SR/511K, cechujące się niezwykłą trwałością i popularnością.

Drewniane meble ogrodowe a zabezpieczenie przed niszczeniem

Aby fotel ogrodowy drewniany, stolik czy huśtawka mogły być bez obaw wykorzystywane pod gołym niebem, należy je do tego odpowiednio przygotować. Takim zabiegiem jest impregnacja. Polega ona nałożeniu na meble specjalnego środka, który zabezpiecza meble przed kontaktem z wilgocią – a więc przed niszczeniem, odkształceniami. Innym sposobem ochrony drewnianego wyposażenia przed czynnikami atmosferycznymi jest olejowanie.

Dowiedz się więcej o surowcach, z których powstają meble do ogrodu. Przeczytaj artykuł: Praktyczne meble ogrodowe: na jakie tworzywa postawić?

Meble ogrodowe z drewna – wygoda przede wszystkim

Jeśli chcesz spędzać wiele miłych chwil w ogrodzie i zapewnić sobie komfort, zwróć uwagę, jak zaprojektowane są meble. Przyjrzyj się temu, czy krzesła mają podłokietniki i wysokie oparcia. Jeżeli zdecydujesz się na drewnianą huśtawkę, wybierz taką, na której siedzisku znajdują się miękkie poduszki.

Jakie drewniane meble ogrodowe można wykorzystać na tarasie i werandzie?

Na twoim tarasie może pojawić się stylowy komplet jadalniany lub bardzo wygodny zestaw wypoczynkowy – np. narożnik ogrodowy drewniany wypoczynkowy OLSO. Oprócz tego możesz skusić się, aby w twoim ogrodzie znalazły się:

  • komplet komfortowych leżaków – ze względu na to, że powstają one z egzotycznego, odpowiednio zabezpieczonego drewna możesz bez obaw ustawić je przy basenie – w bliskim sąsiedztwie wody;
  • ławka ogrodowa drewniana – to mebel, który sprawdzi się w zacisznej altanie, tuż przy domu, na werandzie, czy w spokojnym, oddalonym zakątku ogrodu. Taka ławka może mieć naturalny, drewniany odcień lub być wykończona farbą w eleganckim białym kolorze;
  • drewniana huśtawka ogrodowa – i to w wersji dla dorosłych. Taką funkcję spełni np. fotel drewniany ogrodowy zawieszony na stelażu;
  • barek – ten drewniany mebel będzie kropką nad „i” ogrodowej aranżacji – ponadto będzie niezastąpiony podczas każdego garden party.

Stolik drewniany ogrodowy – propozycja nie tylko na taras!

Wyposażenie z drewna sprawdzi się także na balkonie. Przyda się tam niewielki stolik kawowy lub meble ogrodowe drewniane składane. Mogą to być krzesła, które po złożeniu będą zajmowały niewiele miejsca.

Drewno doda również uroku eleganckiemu ogródkowi w restauracji. Drewniane meble zdadzą egzamin także w domu – w kuchni lub w jadalni.

drewniany stolik ogrodowy z narożnikiem z szarymi poduszkami ustawiony na zielonej trawie w ogrodzie
Stolik drewniany ogrodowy w narożniku OLSO

Jak przechowywać drewniany komplet ogrodowy?

Drewno egzotyczne jest odporne na warunki atmosferyczne, dlatego w sezonie letnim wykonane z niego meble mogą bez obaw być przechowywane pod gołym niebem. Chcąc uchronić je przed zabrudzeniem, ptasimi odchodami, spadającymi z drzew owocami, warto okrywać je specjalnym pokrowcem.

Dowiedz się więcej o zabezpieczaniu mebli drewnianych: Przygotowanie do zimy: jak zabezpieczyć drewniane meble?

Natomiast zimą warto znaleźć im miejsce w domku ogrodowym lub w garażu. Dzięki temu w kolejnym sezonie będą znowu zapewniały komfort i cieszyły oko podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czym pomalować drewniany stół ogrodowy?

Jeśli chcesz uzyskać naturalny efekt, możesz sięgnąć po lakierobejcę. Natomiast jeżeli zależy ci na zmianie koloru, wykorzystaj np. farbę akrylową – taką przeznaczoną do drewna

Czym myć drewniany komplet ogrodowy?

Czyszczenie mebli należy zacząć od usunięcia z nich warstwy kurzu. Do ich umycia można wykorzystać wodę z mydłem zawierającym duży dodatek olejków. Meble drewniane można też wyczyścić szmatką nasączoną olejem.