Markiza tarasowa jako stylowe i funkcjonalne rozwiązanie do ogrodu

Data dodania: 2023-05-02

Markizy tarasowe to rodzaj zadaszenia, który wyróżnia się ogromną uniwersalnością i wszechstronnością. Dzięki swojej charakterystycznej konstrukcji można je z powodzeniem umieścić zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca i są niezwykle proste w obsłudze. Doskonale sprawdzą się na tarasie i balkonie podczas upalnych lub deszczowych dni. Jest to zarówno stylowe, jak i funkcjonalne rozwiązanie, które doda uroku każdemu otoczeniu.

Czym jest markiza tarasowa i jak się ją montuje?

Markiza tarasowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów zadaszenia, którego zadaniem jest ochrona części tarasu lub balkonu przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce i deszcz. Ich główna część konstrukcyjna jest bezpośrednio montowana do budynku. Natomiast materiał, który umieszczony jest w specjalnej kasecie, można do woli zwijać i rozwijać, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Markizy znane są od bardzo dawna. Początkowo montowano je przed wejściami do sklepu lub innymi punktami usługowymi, jednak dziś stanowią one nieodłączny element przydomowego tarasu lub balkonu.

Zobacz inne rodzaje zadaszeń ogrodowych i tarasowych: Zadaszenia ogrodowe i ich rodzaje

Markizy tarasowe to stosunkowo proste konstrukcje, które składają się z kilku podstawowych elementów. Jest to rura nawojowa, wysięgnik, mechanizm sterujący i tkanina osłaniająca przestrzeń. Zarówno montaż, jak i użytkowanie markiz przebiega niezwykle szybko i sprawnie – nikt nie powinien mieć z tym większych problemów. Dzięki markizie tarasowej można w prosty sposób zwiększyć komfort wypoczynku na świeżym powietrzu, nie ograniczając się niesprzyjającą pogodą.

Markiza wisząca czy panel boczny – co sprawdzi się lepiej?

Na rynku znaleźć można obecnie wiele rodzajów markiz tarasowych. Do najpopularniejszych odmian należy m.in. markiza wisząca oraz panel boczny. Markiza wisząca rozwija się w płaszczyźnie poziomej i osłania przestrzeń od góry, natomiast panel boczny rozwijany jest w płaszczyźnie pionowej, a jego zadaniem jest osłona tarasu od boku.

Znacznie częściej stosuje się markizy wiszące. Wybierają je osoby, którym zależy na zasłonięciu tarasu i stworzeniu komfortowej przestrzeni. Jeśli chodzi o panel boczny, jest to bardzo funkcjonalny i stylowy dodatek, na który decyduje się coraz więcej osób. Panele boczne świetnie chronią przed wiatrem i skutecznie odgradzają przestrzeń. Jest to doskonały wybór w przypadku osób, które pragną zapewnić sobie prywatność, nie martwiąc się o ciekawskie spojrzenia innych osób. Panele boczne świetnie sprawdzą się np. na balkonie, gdzie mogą być wykorzystane w celu odgrodzenia się od sąsiadów.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze markizy tarasowej?

Przy wyborze markizy tarasowej, to na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to przede wszystkim jakość konstrukcji, która ma duże znaczenie jeśli chodzi montaż i wygodę użytkowania tego zadaszenia. Kolejna kwestia to oczywiście materiał, który stanowi poszycie. Często stosowanym tworzywem, które zapewnia trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, jest poliester i akryl. Niektóre modele posiadają również specjalną dodatkową osłonę foliową lub warstwę impregnującą. Przy wyborze materiału, najważniejsze jest to, aby był on nieprzemakalny i odporny na różnego rodzaju zniszczenia.

Jeśli chodzi o inne kryteria wyboru markizy tarasowej, warto przemyśleć również jej rozmiar. Powinien być zgodny z wielkością tarasu lub balkonu. Najważniejsze parametry to oczywiście szerokość konstrukcji i jej długość, która powinna być mniejsza od szerokości, w celu zapewnienia stabilności. Innym parametrem, którym także warto uwzględnić, jest kąt nachylenia.

Czy trzeba mieć pozwolenie na zamontowanie markizy w bloku?

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba mieć pozwolenie na zamontowanie markizy w bloku. Największym problemem jest to, że nie jest to sprecyzowane przez prawo w sposób oczywisty. W celu uniknięcia kłopotów warto skonsultować instalację markizy z lokalną administracją architektoniczno-budowlaną. O swoich planach związanych z montażem należy również poinformować wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową. W tym celu należy złożyć wniosek o pozwolenie na wykonanie prac. Zgoda przez spółdzielnię lub wspólnotę może być udzielona, jednak warto pamiętać, że zgodnie z prawem może ona odmówić. Osoba planująca montaż markizy może zostać także poproszona o szczegółową specyfikację techniczną wybranego przez siebie produktu oraz dokumenty od nadzoru budowlanego, zatem warto mieć to wcześniej przygotowane.

Markiza tarasowa – stylowy i funkcjonalny dodatek do ogrodu

Markiza tarasowa to rodzaj zadaszenia, które może pełnić bardzo dużo funkcji. Jest to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, świetnie sprawdzające się w wielu miejscach i różnych okolicznościach. Warto podkreślić też jego względy estetyczne. Markizy tarasowe pełnią funkcję dekoracyjną – urozmaicają one przestrzeń balkonową lub tarasową, dodając jej włoskiego uroku i wyjątkowego charakteru. Mogą także doskonale odgrodzić nas od wścibskich spojrzeń sąsiadów.