Chyba nie ma osoby, która nie lubi spędzać długich, letnich popołudni w otoczeniu natury. Kiedy słońce jest na najwyższym punkcie na niebie, a wiatr delikatnie kołysze liśćmi, nasz ogród staje się azylem spokoju, wypoczynku i… lenistwa. Aby w pełni odnaleźć spokój, harmonię i „złapać oddech” od codzienności, warto czasem postawić na spędzenie popołudnia w ogrodzie. Pełnię wypoczynku i relaksu zapewniają leżaki i hamaki.
Leżaki i hamaki – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?
Leżaki i hamaki to obowiązkowe wyposażenie każdego ogrodu, w którym spędzamy leniwe popołudnia. Tego typu akcesoria pozytywnie wpływają na nasz relaks. Bujanie się na hamaku lub leżenie na leżaku w ciepły, słoneczny dzień z ulubioną książką, szklanką schłodzonego napoju w dłoni i odprężającą muzyką da nam ukojenie i energię na kolejny dzień. Dzięki hamakom i leżakom możemy także obcować z naturą i cieszyć się jej pięknem.

Leżaki i hamaki są doskonałym wyposażeniem w ogrodzie także ze względu na to, że są niezwykle łatwe w użytkowaniu. Po spędzeniu czasu na odpoczynku w ogrodzie wystarczy złożyć leżak lub zwinąć hamak.
Leżaki i hamaki – różnice i rodzaje
Choć zarówno leżaki, jak i hamaki pozwolą na spędzenie leniwego popołudnia w ogrodzie, warto pamiętać, że są one całkowicie innymi produktami. Leżaki zwykle mają stałą, stabilną konstrukcję i oferują solidne podparcie dla całego ciała. Pozwolą na komfortowe leżenie lub siedzenie, bez obawy o to, że następnego dnia obudzimy się z bólem pleców. Hamaki natomiast zapewniają nam uczucie lekkości, bujania i odprężenia, których na próżno szukać w leżakach.
Różnice pomiędzy leżakami
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów leżaków. Najpopularniejsze są tradycyjne modele, wykonane z drewna. Dobrym przykładem jest produkt AK-540L od Focus Garden. Może on być wykorzystany zarówno w ogrodzie czy tarasie, jak i wewnątrz domu. Kolejnym przykładem coraz popularniejszych w ostatnim czasie leżaków są modele stricte ogrodowe, takie jak Majorka Black z wygodnymi kółkami.

Leżaki plażowe pozwalają na łatwe przeniesienie nawet na dłuższe dystanse. Tutaj na szczególną uwagę warto zwrócić m.in. na model Florida marki Keter, dostępny w różnych wariantach kolorystycznych. Wykonany został z trwałego tworzywa sztucznego (polipropylen), który zapewnia wieloletnie, bezproblemowe korzystanie. Leżak Florida charakteryzuje się konstrukcja typu monoblok z minimalną ilością ruchomych części.
Przeczytaj również artykuł: Leżak do ogrodu – wybieramy idealny model.
Różnice pomiędzy hamakami
Najbardziej popularne hamaki to modele wiszące, np. BRISA Toucan Outdoor marki LA SIESTA. Z założenia montujemy je między dwoma drzewami lub z wykorzystaniem dedykowanego stojaka, takiego jak ELIPSO Nature. Coraz więcej osób wybiera jednak warianty stojące z własnymi podstawami, które można bez problemu przenosić i ustawiać. Natomiast hamaki typu „wsiadaj-wysiadaj”, z niskim zawieszeniem i stabilnym stelażem, są idealne dla osób, które cenią sobie łatwość codziennego użytkowania.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Hamak w ogrodzie – Inspirujące pomysły na aranżację.
Leżaki i hamaki – wybór idealnego
Przed zakupem leżaka lub hamaka powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Zastanówmy się, jakie mamy oczekiwania względem tego rodzaju produktów, jak będą użytkowane i jakimi właściwościami będą się charakteryzować. Kluczowym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie hamaka i leżaka, jest materiał wykonania.

Najczęściej spotykanymi na rynku wariantami są modele wykonane z bawełny, polistyrenu i nylonu. Ten pierwszy będzie dobrym pomysłem dla osób, które wiedzą, że po każdym użyciu będą przechowywać hamak lub leżak w suchym miejscu. Bawełniane leżaki i hamaki są miękkie i zapewniają duży komfort wypoczynku, jednak są bardziej problematyczne w utrzymaniu. Choć modele z polistyrenu i nylonu są nieco droższe, warto na nie się zdecydować, gdy wiemy, że będą wystawione na działanie intensywnych promieni słonecznych czy deszczu.
Kluczowymi kwestiami podczas zakupu leżaka lub hamaka są także bezpieczeństwo i wytrzymałość. Powinny być one przede wszystkim stabilne i solidne, a ich konstrukcja musi być w stanie wytrzymać obciążenie naszego ciężaru ciała.
Urządzanie przestrzeni wokół leżaka i hamaka
Gdy już wybierzemy odpowiedni model leżaka lub hamaka, warto przemyśleć kwestię ich umiejscowienia w naszym ogrodzie i organizacji przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w cieniu ogrodu, np. pod drzewami. Można także zdecydować się na wykorzystanie pergoli lub parasola. Najważniejsze jest jednak to, by dane miejsce nam odpowiadało – to przecież my będziemy z nich korzystać w letnie i wiosenne dni. Podczas urządzania przestrzeni wokół leżaka i hamaka można postawić także na dodatki w postaci poduszek czy koca, którym okryjemy się w zimniejszych porach. Wiele osób decyduje się też na zakup użytecznych organizerów.

Czas na relaks – jak cieszyć się leniwym popołudniem w ogrodzie
Wybór idealnego miejsca dla leżaka czy hamaka, gdzie słońce przyjemnie rozgrzewa skórę, a cień drzewa daje odrobinę chłodzenia, jest bardzo ważny. Wygodne poduszki, schłodzony napój i dobra książka to dodatki, które potęgują przyjemność. Czasami warto cieszyć się samotnością, innym razem zaprosić bliskich do spędzenia czasu razem. Każda chwila spędzona na świeżym powietrzu odnawia siły, dodaje energii i wzbogaca ducha.