Jaki grill ogrodowy kupić? Poradnik dla początkujących

Data dodania: 2022-11-25

Ciepłe wieczory w ogrodzie lub na tarasie nie byłyby takie same, gdyby nie grillowanie. Charakterystyczny smak potraw i urok wspólnie spędzonego czasu to coś, na co czekasz cały rok. Zanim jednak zaprosisz przyjaciół na przyjęcie pod chmurką konieczny jest dobry grill ogrodowy. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu i jak wybrać model, spełniający Twoje oczekiwania.

Grille ogrodowe – rodzaje i działanie

Jeśli szukasz grilla ogrodowego warto najpierw poznać ich rodzaje, aby móc dopasować dany model do potrzeb swoich i swojej rodziny. Wyróżniamy grille ogrodowe gazowe, węglowe i elektryczne. Czym charakteryzują się wspomniane urządzenia?

  • Grille gazowe – urządzenie działające na gaz, nie wymaga jednak żadnych dodatkowych instalacji, a jedynie butli gazowej. Rozwiązanie ekologiczne, bez charakterystycznego zapachu dymu, bardzo solidne i nowoczesne wykonanie;
  • Grille węglowe – popularne urządzenie, działające z wykorzystaniem opału, które tworzy palenisko, wymaga najpierw rozpalenia opału, a następnie kontrolowania ognia, dym wydobywający się z paleniska może przeszkadzać;
  • Grille elektryczne – działają na prąd zatem wymagają podłączenia do zasilania, nie jest konieczne rozpalanie, a także zupełnie znika kwestia dymnego zapachu, jednocześnie jest rozwiązaniem najmniej ekonomicznym.
przyjęcie z ludźmi w ogrodzie przy rozpalonym grillu
Grill party w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak urządzić przyjęcie dla dzieci w ogrodzie? Przeczytaj: Kinderparty w ogrodzie – jak urządzić urodziny na świeżym powietrzu?

Jaki grill ogrodowy wybrać?

Na wybór odpowiedniego grilla składa się wiele czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego rodzaj, a co za tym idzie paliwo, jakiego potrzebuje do działania. Nie dla każdego idealnym rozwiązaniem będzie grill ogrodowy węglowy. Rozpalenie ognia, a następnie umiejętne kontrolowanie jego natężenia sprawia, że nie wszyscy będą czuć się komfortowo przy palenisku. W tym przypadku występuje wyższe ryzyko przypalenia potraw. Ponadto charakterystyczny zapach grilla węglowego jest co prawda automatycznie kojarzony z przyjemnie spędzonym czasem, jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ubrania i włosy na długo będą nosiły aromat podpieczonych kiełbasek i warzyw. Czasami warunki terenowe nie pozwalają na komfortowe użytkowanie grilla węglowego, bo nasz ogród lub taras znajduje się w bliskim sąsiedztwie z inną posesją i mocny zapach wraz z wiatrem leci wprost w okna lub pranie sąsiada.

Doprawione mięso grillujące się na grillu ogrodowym węglowym
Grill ogrodowy węglowy

Alternatywą jest grill ogrodowy gazowy, który działa na gaz. Nasuwa się pytanie jaki gaz do grilla wybrać? Na szczęście nie musimy się o to martwić, bo urządzenie nie wymaga podłączenia instalacji, a jedynie zakupu butli gazowej. W większości grilli maksymalna butla, jaką można podłączyć to 11 kg, co pozwoli na długie i bezproblemowe grillowanie. Butle z gazem są ogólnodostępne, a najszybciej kupimy ją na stacjach benzynowych, która są otwarte non stop.

grill ogrodowy gazowy ustawiony w ogrodzie z z fartuchem i sztućcami do grillowania
Grill ogrodowy gazowy

Osoby, które nie czują się komfortowo zarówno w kwestii rozpalania grilla, jak i korzystania z gazu mogą wybrać grill elektryczny. Warto jednak pamiętać, że koszt takiego grillowania będzie znacznie wyższy, a dobrze zgrillowane mięso wymaga więcej czasu na ruszcie. Trzeba też pamiętać o ustawieniu grilla w pobliżu zasilania elektrycznego, co ogranicza jego mobilność po całym ogrodzie.

Grill ogrodowy elektryczny

Grille gazowe – najważniejsze zalety grilla gazowego

Grille gazowe to aktualnie coraz chętniej wybierane urządzenia do przygotowywania potraw w ogrodzie lub na tarasie. Co wyróżnia grill gazowy ogrodowy?

  • Konstrukcja i akcesoria

Grille gazowe wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej i maja zaawansowaną konstrukcję, która zawiera szereg udogodnień, takich jak: praktyczna pokrywa, wbudowany termometr, tacka na spływający tłuszcz, szafka ukrywająca butlę gazową, kółka ułatwiające przemieszczanie grilla, boczne półki do przygotowywania lub przechowywania potraw, czy dodatkowy ruszt;

  • Bezpieczne użytkowanie

Użytkowanie grilla gazowego jest komfortowe i bezpieczne. Dzięki braku bezpośredniego kontaktu z ogniem nie ryzykujemy rozniecenia pożaru, a mięso i warzywa nie podlegają bezpośredniej obróbce na płomieniach. Grille gazowe wyposażone są w wygodne pokrętła, które można swobodnie regulować, a w razie konieczności odciąć dopływ gazu i szybko wyłączyć urządzenie.

  • Ekologiczne i ekonomiczne

Grill gazowy ogrodowy możesz wyposażyć w butlę gazową do 11 kg. Poziom wykorzystania zależy od potrzeb użytkownika. W przypadku tradycyjnego opału trudno jest kontrolować jego zużycie. Grill gazowy nie wytwarza dymu, dzięki czemu nie zanieczyszcza on powietrza, ani potraw. W porównaniu z kosztami energii elektrycznej jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne.

Zastanawiasz się nad majówkowym grillowaniem w ogrodzie? Przeczytaj: Jak urządzić majówkę w ogrodzie? 3 pomysły na niebanalna imprezę!

kobiety i mężczyźni spędzający czas w ogrodzie przy grillu
Majówkowe grillowanie

Grille gazowe – dlaczego warto rozważyć ich zakup?

Zakup solidnego grilla gazowego to inwestycja na wiele lat, dlatego warto rozważyć produkt, który spełnia nasze oczekiwania zarówno pod względem finansowym, jak i użytkowym. Biorąc pod uwagę różne czynniki wyboru warto mieć na uwadze wielkość oraz pojemność grilla. Jeśli nasze grillowanie zwykle wiąże się z organizacją małego przyjęcia w ogrodzie i zaproszeniem dla wielu gości to wiadomo, że grill ogrodowy musi pomieścić jedzenie dla wszystkich zarówno na ruszcie, jak i bocznych półkach, na których przygotujesz produkty przed grillowaniem.

Lubisz kompleksowe posiłki? Niektóre grille gazowe wyposażone są w boczny palnik do gotowania, dzięki czemu w tym samym czasie ugotujesz ziemniaki lub ryż i zgrillujesz mięso z warzywami. W grillach znajdziesz również dodatkowy ruszt, który utrzyma temperaturę jedzenia, w czasie oczekiwania na gości lub w przerwach pomiędzy posiłkami.

srebrny grill gazowy ustawiony na drewnianym tarasie w otoczeniu zielonych krzewów
Grill gazowy na taras to idealne rozwiązanie

Stawiasz na czystość? Grill ogrodowy gazowy jest łatwy do utrzymania w czystości, dzięki specjalnej tacce na ociekający tłuszcz. Wystarczy po grillowaniu wysunąć ją i umyć, podobnie jak ruszt, który nie ulega zniszczeniu, jak w przypadku grilla węglowego.

Od czego zacząć przygodę z grillowaniem?

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z grillowaniem przede wszystkim wybierz grill ogrodowy, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Postaw na urządzenie, które będzie łatwe w obsłudze, ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Ciekawym rozwiązaniem będzie grill gazowy, łączący wszystkie powyższe zalety.

Następnie wystarczy wybrać potrawy do przygotowania, zaprosić gości i rozpocząć przygodę z grillowaniem, które samo w sobie daje mnóstwo radości oraz satysfakcji!

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć:

Gdzie ustawić grill ogrodowy?

Grill najlepiej ustawić na utwardzonej i równej powierzchni – na tarasie, kostce lub w altance (oprócz grilla węglowego).

Jak dbać o grill ogrodowy?

Po zakończeniu grillowania i ostudzeniu urządzenia wyczyść ruszt, tackę na tłuszcz oraz palenisko. Podczas przerwy w użytkowaniu najlepiej zabezpieczyć grilla pokrowcem i umieścić go w garażu, piwnicy lub domku na narzędzia.

Jaki gaz do grilla gazowego?

Do grilla gazowego używa się gazu ziemnego w butli. Maksymalna pojemność butli to 11 kg.