Jak zrobić zdjęcie pięknej aranżacji ogrodu, działki lub tarasu?

Data dodania: 2022-09-06

Ogrody są piękne nie tylko wiosną i latem. Mogą wyglądać urokliwie przez cały rok i zdecydowanie warto uwiecznić to na fotografiach. Co więcej, takie zdjęcia wcale nie muszą prezentować dużych przestrzeni. Niewielka działka, taras czy nawet balkon także mogą stanowić wdzięczne „modele” fotograficzne. To od Ciebie zależy, czy wydobędziesz z nich jedynie oryginalne detale, czy pokażesz na zdjęciach ich pełną krasę. Zatem jak zrobić zdjęcie pięknej aranżacji? Sprawdź, jak umiejętnie sfotografować ogród, działkę czy taras.

1. Zaplanuj

Spontaniczność bywa pożądana, jednak nie zawsze pozwoli Ci uzyskać na zdjęciach taki efekt, jakiego oczekujesz. Podstawą sztuki fotograficznej jest odpowiednie kadrowanie. Dlatego na samym początku odpowiedz sobie na pytanie, co dokładnie ma znaleźć się na Twoim zdjęciu, z której strony wykonasz ujęcie i czy ma ono przedstawiać całokształt czy jedynie detal. To ważne kwestie, które pomogą Ci w dalszych etapach. Nawet najpiękniejszy ogród będzie prezentował się przeciętnie, jeśli fotografia nie zostanie dobrze przemyślana.

Zacznij więc od poszukania tego, co chcesz uwiecznić. Przejdź się po ogrodzie i poszukaj najciekawszych detali, które mogą stanowić centralny punkt Twoich zdjęć. Jeśli planujesz sfotografować taras, przyjrzyj się mu z nowej perspektywy – co go wyróżnia, co warto pokazać, a które elementy lepiej ukryć na zdjęciach?

2. Przygotuj otoczenie

To etap powiązany z poprzednim. Jeśli masz zamiar wykonać fotografię prezentującą większy fragment działki lub tarasu, zadbaj o to, by znalazły się na niej tylko te elementy, na których Ci zależy. Oryginalne rośliny, stylowo zaaranżowane meble ogrodowe i pomysłowe dekoracje będą wyglądać świetnie, jednak suszące się pranie, rozrzucone zabawki czy kosiarka stojąca w tle mogą (choć nie muszą) popsuć efekt estetyczny.

Zadbaj więc o wszystkie detale – na zdjęciu powinno znaleźć się dokładnie to, czego oczekujesz. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie scenerii, a z pewnością zaowocuje to idealną kompozycją.

stojący na tarasie narożnik z poduszkami, ogrzewaczem ogrodowym i stolikiem.
Aranżacja tarasu z ogrzewaczem ogrodowym Apus Black

3. Zaaranżuj przestrzeń

Jeśli usunąłeś z pola widzenia elementy, których nie chcesz pokazywać na zdjęciu, pora na aranżację przestrzeni. Tutaj duże znaczenie mają kolory. Jeśli fotografujesz taras, zadbaj o dobranie dodatków, które podkreślą jego urok. Mogą to być kolorowe poduszki, doniczki z roślinami czy lampiony. To detale, które sprawiają, że fotografowane miejsce nabierze oryginalności i dobrego stylu.

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, nadmiar dekoracji czy chaos kolorystyczny nie sprzyja udanej kompozycji.

4. Wybierz idealne oświetlenie

Światło w fotografii jest jedną z najważniejszych kwestii. Pozwala wydobyć to, czego chcesz, stworzyć odpowiedni nastrój i wpływa na odbiór kolorów. Zastanów się więc, która pora dnia będzie idealna do wykonania zdjęć. Podpowiadamy – nie będzie to słoneczne południe. Zbyt intensywne światło może popsuć Twoje zdjęcie, ponieważ sprawi, że wszelkie gładkie powierzchni będą je odbijać. Podkreśli także ewentualne mankamenty, na przykład ślady palców na szklanym stoliku.

Idealną porą do zdjęć jest tak zwana golden hour (złota godzina). To czas, kiedy słońce zachodzi i podkreśla urodę fotografowanych obiektów. Ciepłe kolory sprawiają, że nawet banalna aranżacja prezentuje się sielsko i przytulnie. Warto to wykorzystać.

Nie polecamy także fotografowania po zmroku. Aby umiejętnie wykorzystać sztuczne oświetlenie na zdjęciach, potrzeba sporo wprawy oraz bardzo dobrego sprzętu.

Piękne drewniane meble na tarasie w słoneczny dzień.
Taras z zestawem mebli drewnianych AK 190SR/511K

5. Zadbaj o ostrość i kadrowanie

Ostatnia kwestia jest związana z samym procesem wykonywania fotografii. Jeśli używasz do tego profesjonalnego aparatu, dobierz ustawienia takie jak ostrość i czas naświetlania. Wbrew pozorom tryb auto nie zawsze jest sprzymierzeńcem fotografa.

Jeśli natomiast fotografujesz telefonem, zadbaj przede wszystkim o jego stabilność. Idealnie sprawdzi się w tym celu statyw, a jeśli go nie masz, postaraj się oprzeć sprzęt o stały element – stół, parapet czy ogrodową ławkę. Ostrość jest kluczowa – bez niej nawet najlepiej wykadrowane zdjęcie nie będzie się dobrze prezentować.

Konkurs: „Focus na ogród”

Weź udział w naszym konkursie. Zrób zdjęcie swojego ogrodu, działki, tarasu lub balkonu i wykorzystaj do aranżacji nasz asortyment. Jesteśmy pewni, że powyższe wskazówki pomogą Ci uzyskać piękne ujęcie, nawet jeśli jesteś fotografem amatorem.

Zapewniamy atrakcyjne nagrody: 3 vouchery o wartości (do wydania w naszym sklepie): 

  • 1500 zł – I miejsce,
  • 1000 zł – II miejsce,
  • 500 zł – III miejsce. 

Ważna informacja: voucher może być realizowany jako część zapłaty za większe zamówienie.

Termin przyjmowania zgłoszeń: 26.08 – 15.09.2022

Ogłoszenie wyników 19.09.2022.

Powodzenia!