Żyjąc na co dzień w mieście i chcąc przygotować potrawy z grilla, możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Mało kto może sobie pozwolić na zakup własnego ogródka działkowego czy też innego prywatnego fragmentu zieleni, gdzie mógłby rozpalić grilla. Właśnie dlatego spore grono osób zastanawia się nad rozpaleniem grilla na balkonie. Czy jest to dobre i legalne rozwiązanie? Co grozi za grillowanie na balkonie? Podpowiadamy!
Grill na balkonie – co mówią przepisy?
Kwestia grillowania na balkonie jest niejasna. Określają ją bardzo ogólne przepisy, ponieważ balkon uznawany jest za prywatną część mieszkania. Często jednak działania wykonywane na nim oddziałują na sąsiadów czy otoczenie. Wedle prawa ogólnego, nie ma możliwości regulacji zachowań podejmowanych na balkonie. Oznacza to, że zgodnie z polskim prawem, grillowanie w takim miejscu nie jest zakazane. Czy w takim razie grill na balkonie jest legalny? Wiele zależy od różnych czynników.

Przede wszystkim pod uwagę warto wziąć wewnętrzny regulamin budynku, spółdzielni czy wspólnoty. To właśnie w nim mogą zostać określone regulacje dotyczące np. palenia papierosów na balkonie czy w budynku. To samo tyczy się grillowania. Jeśli w regulaminie jest zapis zakazujący rozpalania ognia na balkonie, może mieć to swoje konsekwencje, gdy sprawa zostanie zgłoszona przez sąsiadów do administratora budynku. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zazwyczaj argumentują wewnętrzne ustalenia dotyczące grillowania na balkonie przepisami przeciwpożarowymi i dobrem innych mieszkańców.
Czy można dostać mandat za grillowanie na balkonie?
Czy to oznacza, że grillowanie na balkonie jest legalne, jeśli nie zakazuje tego regulamin wspólnoty? I tak, i nie. Podobnie ma się sprawa z paleniem papierosów na balkonie. Nie można odpowiadać czysto za rozpalenie grilla, jednak art. 144 Kodeksu cywilnego mówi o immisji, czyli zachowaniach uporczywych dla sąsiadów i otoczenia. Zakazuje on wykonywania czynności, które zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich. Dotyczy on m.in. emitowania drażniących zapachów, które mogą powstać podczas grillowania czy też palenia papierosów.

Jeśli zostanie wezwana policja, osoba rozpalająca ogień na balkonie może otrzymać pouczenie i mandat w wysokości 500 zł. Policja może interweniować wielokrotnie, jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, co grozi mandatem za każdym razem. Warto mieć to na uwadze i przed rozpoczęciem grillowania zapytać sąsiadów o zdanie. Będziesz wtedy mieć pewność, że nikt z nich nie wezwie funkcjonariuszy, którzy przerwą spokojny odpoczynek przy grillu.
Grill na balkonie – jakich zasad należy przestrzegać?
Wiesz już, że grill na balkonie jest legalny, jednak ograniczany przez art. 144 Kodeksu cywilnego oraz prawo wewnętrzne danego budynku czy też spółdzielni. Czy można jednak zaryzykować i rozpalić grill? Jeśli w regulaminie nie ma zakazów dotyczących grillowania, a sąsiedzi są poinformowani i nie wezwą policji z uwagi na drażniące ich nosy zapachy, można zastanowić się nad rozpaleniem grilla. O czym jednak pamiętać? Przede wszystkim trzeba myśleć o bezpieczeństwie. Rozpalając grill na balkonie, każdy bez wyjątku musi przestrzegać wspomnianych wcześniej przepisów przeciwpożarowych.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 709), ustęp 1. paragraf 4. mówi o zakazie rozpalania ognia w miejscach, w których występuje kontakt z materiałami palnymi czy też z elementami wystroju lub wyposażenia wnętrz z materiałów łatwopalnych w odległości mniejszej pół metra od urządzeń i instalacji. Oznacza to, że decydując się na grill na balkonie, należy brać pod uwagę kilka istotnych czynników dotyczących bezpieczeństwa.

Przede wszystkim z balkonu należy usunąć wszelkie materiały łatwopalne, które mogłyby się zapalić pod wpływem temperatury emitowanej przez rozpalony grill albo podpalić się od płomieni. Następnie należy odpowiednio ustawić grill – tak, aby ten nie dotykał gałęzi drzew ani mebli. Dodatkowo zawsze trzeba sprawdzić, czy grill został należycie zabezpieczony. Możliwe podmuchy wiatru, mogą wywiać rozżarzone kawałki węgla czy też przewrócić cała konstrukcję. O wspomnianych aspektach powinniśmy pamiętać w każdych warunkach, nie tylko w przypadku chęci grillowania na balkonie.
Jaki grill na balkon kupić?
W przypadku grillowania na balkonie nie warto wybierać klasycznych wariantów (węglowych i gazowych). Oba mogą stwarzać zagrożenie pożarowe i emitować nieprzyjemne zapachy dla naszego i sąsiadów węchu. Najlepiej postawić na grill elektryczny, który działa, gdy tylko podłączy się go do prądu. Takie rozwiązanie nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego grilla – nie zapewnia on takiego klimatu – jednak jest to bardzo dobra i przede wszystkim bezpieczna alternatywa, która również może uprzyjemnić spędzanie wolnego czasu na balkonie. Grill elektryczny nie wymaga dużej ilości pracy i nie należy do drogich urządzeń. Dodatkowo obsługiwać może go każdy, nawet osoby, które nie potrafią rozpalać węgla.
Jeśli nie wiesz jaki grill będzie dla Ciebie idealny przeczytaj artykuł: Rodzaje grilli ogrodowych: gazowe, elektryczne, węglowe – ich zalety i wady
