Dywan na tarasie sprawia, że miejsce to staje się bardziej przytulne i stylowe. Trudno jednak wyobrazić sobie tradycyjny dywan w naszym klimacie, kiedy nawet latem często pada deszcz lub pojawia się poranna rosa. W takiej sytuacji idealnie sprawdzą się dywany zewnętrzne, które wyglądają jak te wewnętrzne. Jednak specjalny materiał, wytrzymałość i trwałość sprawiają, że nie straszna im żadna pogoda!
Dywan to jeden z tych elementów dekoracyjnych, którego obecność potrafi całkowicie zmienić styl i nadać klimatu aranżacji. W pomieszczeniach jest doskonałym dopełnieniem, dodaje ciepła i przytulności. Na zewnątrz sprawia, że taras lub balkon zmieniają się w przedłużenie salonu, czym zachęcają do odpoczynku i spotkań na świeżym powietrzu. Dywan zewnętrzny idealnie sprawdza się nie tylko na przydomowym podeście, ale i w altance, pod namiotem czy na trawie. Ochroni nasze stopy przed chłodem, miejsce nabierze wyjątkowego charakteru. Wytrzymały materiał sprawi, że dywany zewnętrzne nie wymagają codziennego zwijania, są łatwe do utrzymania w czystości i będą zdobić taras, balkon lub ogród przez wiele sezonów.

Z czego może być wykonany dywan zewnętrzny?
Dywany zewnętrzne ze względu na materiał możemy podzielić na syntetyczne i naturalne. Na balkon lub taras najlepiej wybierać produkty, które nawet wystawione na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy silne słońce zachowają swój efektowny wygląd i trwałość. Ważna jest także możliwość szybkiego wyczyszczenia dywanu, dlatego zaleca się, aby postawić na produkt wykonany z materiałów syntetycznych.
Najpopularniejsze rodzaje dywanów syntetycznych to:
- dywany winylowe;
- dywan PET (z polietylenu);
- dywany polipropylenowe (PP) o bardzo niskim runie.
To materiały, które nie chłoną wody, nie odbarwiają się, ani nie odkształcają, a co za tym idzie mogą leżeć na tarasie lub balkonie przez cały rok. Nie trzeba ich za każdym razem zabierać do domu i codziennie rozkładać. Dywany zewnętrzne z syntetyków są idealne dla alergików, ponieważ w ich runie nie zbierają się bakterie i grzyby. Szeroką gamę dywanów z polipropylenu oferuje marka MoodMe. Firma sukcesywnie podąża za trendami dając możliwość wyrażania swojej indywidualności szeroką wachlarzem wzorów i kolorów.

Zastanawiasz się, jak zaaranżować stylowy balkon? Przeczytaj: Stylowy balkon w bloku: na jakie style aranżacyjne warto zwrócić uwagę?
Dywany zewnętrzne z naturalnych tkanin – czy to dobry pomysł?
Naturalne włókna, takie jak juta czy bawełna pięknie prezentują się nie tylko w domu, ale także na zewnątrz. Jednak długa ekspozycja na słońce, wilgoć, kontakt z wodą szybko sprawią, że dywan zacznie się niszczyć. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie długoterminowe, ale w formie niewielkiego dywaniku lub maty, ułożonych przy kanapie, fotelu lub pod pufem sprawdzą się doskonale. Pod warunkiem, że taki dywan zewnętrzny ma niewielkie wymiary i jest lekki. Dzięki temu szybko go rozwiniesz i zwiniesz, aby przechowywać go w domu. Możesz kłaść dywan zewnętrzny z naturalnych włókien na większy dywan syntetyczny. Tylko nie zapomnij schować do na noc i przed deszczem do pomieszczenia.
W formie małych, dekoracyjnych dywaników zewnętrznych najlepiej sprawdzą się:
- dywany z juty;
- dywan z włókien konopnych;
- dywany sizalowe;
- lekkie, plecione dywany bawełniane, które można prać w pralce;
- dywany na taras sznurkowe tkane z przędzy wełnianej, o sprężystej, mocno zbitej i twardej strukturze.

Szukasz pomysłu na efektowny i stylowy taras? Sprawdź: Urządzamy taras: najpopularniejsze style aranżacyjne
Gdzie położyć dywan zewnętrzny?
Dywany zewnętrze zwykle układamy pod stolikiem oraz przy komplecie wypoczynkowym. Wymiary dopasowujemy do przestrzeni oraz wielkości mebli. Duży zestaw jadalniany (stół i krzesła) lub technorattanowy zestaw wymaga większego dywanu. Meble ustawiamy w całości na dywanie, tak aby nachodziły na niego. Dodatkowo w kilku punktach możesz zastosować mniejsze dywaniki, które nie tylko poprawią wygodę, ale przede wszystkim będą estetycznym dopełnieniem całej aranżacji. Gdzie sprawdzi się mniejszy dywan?
- przy meblach na tarasie – jako przyjemny dodatek, pozwalający na zdjęcie obuwia i postawieniu stóp na ciepłym podłożu;
- przy wyjściu z domu – jako naturalne „przedłużenie” salonu;
- pod doniczkami z kwiatami – jako podstawa do kompozycji kwiatowych czy roślinnych.
Dywany zewnętrzne na taras – jak o nie dbać?
Dywan zewnętrzny z tworzyw syntetycznych nie wymaga szczególnej konserwacji. W razie zabrudzenia można go odkurzyć lub zamieść, a co jakiś czas umyć wodą z odpowiednim preparatem i spłukać obficie czystą wodą. Na drobne plamki czy rozlaną ciecz sprawdzi się wilgotna ściereczka. Pomimo tego, że syntetyki są bardzo trwałe po sezonowym czyszczeniu warto go zwinąć i przechować w garażu lub domku na narzędzia. W przypadku dywanu z włókien naturalnych konieczne będzie codzienne zwijanie go i przechowywanie na noc lub czasie deszczu w domu. Dodatkowo regularnie go odkurzamy, wytrzepujemy, a te bawełniane – pierzemy.

Wybieramy dywan zewnętrzny – na co zwrócić uwagę?
Decydując, jaki dywan zewnętrzny na taras chcesz zakupić warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:
- wielkość i kształt tarasu lub balkonu;
- materiał, z jakiego ma być wykonany dywan;
- częstotliwość przebywania na zewnątrz;
- styl aranżacyjny tarasu lub balkonu;
- trendy we wzorach i kolorach dywanów.
Jak widać, kryteriów wyboru jest kilka i ostateczna decyzja zależy od różnych czynników. Najważniejsze jest, aby produkt spełniał swoje zadanie zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Szczególnie że ten niepozorny element to „kropka nad i” całej aranżacji.
Nie wiesz, jak urządzić wąski balkon? Zobacz nasze podpowiedzi: Sprawdzone pomysły na wąski balkon w bloku
Sprawdź, co powinieneś wiedzieć:
Dywan zewnętrzny – czy mogę zostawiać go na noc?
Tak, ale tylko dywan zewnętrzny wykonany z materiałów syntetycznych.
Dywan zewnętrzny na taras – czy jasny kolor to dobry pomysł?
Oczywiście! Dywany syntetyczne są łatwe w utrzymaniu w czystości, a do codziennej pielęgnacji wystarczy odkurzacz lub szczotka. Raz na jakiś czas możesz spłukać go bieżącą wodą.
Czy dywany zewnętrzne sprawdzą się na trawniku?
Tak, syntetyki nie absorbują wody, więc nie zniszczą się pod wpływem wilgoci. Pamiętaj jednak, że trawa w tym miejscu ulegnie odgnieceniu i nie będzie rosła tak samo, jak ta wystawiona na co dzień na działanie słońca.