5 pomysłów na nowoczesne zacienienie tarasu

Data dodania: 2022-06-24

Najlepiej wypoczywa się w cieniu drzew – co jednak zrobić, gdy ich korony nie osłaniają tarasu? Aby było tam przyjemnie nawet wtedy, gdy słońce będzie świecić wyjątkowo mocno, można postawić na praktyczne gadżety lub zainwestować w efektowną, ogrodową konstrukcję. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób stworzyć przyjemne zacienienie tarasu!

1. Żagle cieniujące

To proste, ale coraz częściej wybierane gadżety. Żagiel cieniujący nie tylko uchroni cię przed słońcem, ale wprowadzi do twojego ogrodu klimat niczym z nadmorskiego kurortu. Między innymi ze względu na swój urok sprawdzi się on zarówno na ogrodowym tarasie, balkonie, jak również na restauracyjnym patio.

Żagle te powstają z wytrzymałych tkanin, którym nie szkodzą czynniki atmosferyczne. Nie przepuszczają one promieni UV oraz są wodoodporne. Występują one w różnych wariantach, jeśli chodzi o ich wielkość, dlatego łatwo znajdziesz model dopasowany do metrażu swojego tarasu.

Biały żagiel chroniący przed słońcem

Tym, co sprawia, że są tak często wybierane przez właścicieli ogrodów, jest ich łatwy, szybki montaż. Aby osłonić taras przed słońcem, wystarczy zaczepić końce żagli o drzewa, słupki, elementy znajdujące się na budynku (np. haczyki).

2. Zacienienie tarasu a stylowe markizy

Markizy wbrew pozorom sprawdzają się nie tylko nad witrynami kawiarni czy sklepów. Można także zamontować je na fasadzie budynku, aby zacienić taras. Nowoczesne markizy to solidne konstrukcje – do ich produkcji wykorzystuje się także tkaniny wodoodporne i chroniące przed promieniowaniem UV. Najmodniejsze modele powstają z materiałów w odcieniach szarości i beżu.

Trzeba jednak pamiętać, że markiza może osłonić tylko taki taras, który znajduje się tuż przy budynku. Ponadto jej konstrukcja może być bardzo ciężka. Grozi to obciążeniem ściany zewnętrznej domu. Zdarza się także, że mechanizm odpowiadający za rozwijanie markizy może się zacinać – jeśli się zablokuje, nie osłonisz tarasu przed słońcem.

3. Praktyczne parasole

Parasol to strzał w dziesiątkę na tarasie, na którym znajduje się zarówno ogrodowy zestaw wypoczynkowy, jak i komplet jadalniany. Właściwy model stworzy przyjemny cień nad stołem, narożnikiem, a nawet przy basenie.

duży, biały parasol ogrodowy zacieniający taras i stojące na nim meble ogrodowe z białymi poduszkami
Duży parasol ogrodowy z podstawą zacieniający taras

Dobry parasol na taras to np. taki, którego szprychy i maszt są wykonane z lekkiego materiału odpornego na czynniki atmosferyczne. Ponadto warto, aby można było zmieniać kąt nachylenia jego czaszy i wygodnie go rozkładać – nowoczesne modele są w tym celu wyposażone w korbkę. Pamiętaj też, że praktyczny parasol ogrodowy ochroni cię nie tylko przed rażącym światłem, ale też przed promieniowaniem UV i deszczem.

4. Efektowne konstrukcje – pergole

Nowoczesne pergole zachwycają zarówno swoim wyglądem, jak i funkcjonalnością. Są to m.in. konstrukcje z zadaszeniem stworzonym z ruchomych lameli. Dzięki temu za pomocą specjalnej korbki można ustawić je pod takim kątem, aby jak najlepiej chroniły przed promieniami słońca.

Pergole powstają z wytrzymałego aluminium i można chować się pod nimi także w przypadku deszczu. Jest to możliwe, gdyż gdy lamele zostaną ułożone poziomo, zadaszenie staje się wodoszczelne. Ponadto takie konstrukcje są wyposażone w system rynnowy do odprowadzania wody.

czarna pergola ogrodowa zacieniająca taras i ustawione na nim drewniane meble ogrodowe
Pergola ogrodowa jako zacienienie tarasu

Aby jeszcze lepiej osłonić się przed rażącym światłem słonecznym, można zamontować w nich rozsuwane ekrany – wykonane z grubej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny.

5. Zacienienie tarasu dzięki wszechstronnym wiatom

Wiata sprawdzi się na tarasie, ale też na werandzie, w ogródku restauracyjnym. Jest to solidna konstrukcja wsparta na dwóch słupach i przymocowana do budynku. Dobra wiata na taras będzie miała wodoodporne, wytrzymałe zadaszenie – np. z poliwęglanu. Na uwagę zasługują też modele z system rynnowym i z dachem zamocowanym pod takim kątem, aby ułatwić odprowadzanie wody opadowej.