Zbieranie wody opadowej – ile można zaoszczędzić?

Data dodania: 2023-03-28

Wszyscy wiedzą, że zbierając wodę deszczową, da się zaoszczędzić, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie sumy można zyskać w ten sposób. Czy jest to naprawdę opłacalne zadanie? Dlaczego zbieranie wody opadowej jest proekologiczne? Jak się za to zabrać? Dowiedz się co kupić, aby zacząć zbierać deszczówkę, oraz jakie oszczędności może zapewnić Ci wykorzystywanie wody opadowej.

Do czego wykorzystuje się wodę opadową?

Woda opadowa, czyli inaczej deszczówka, to idealne rozwiązanie do wielu prac ogrodowych. Sprawdza się dobrze w okresach suchych, w porze bezdeszczowej, gdy samodzielnie trzeba zajmować się podlewaniem roślin w swoim ogrodzie. Deszczówka to wygodna i tania alternatywa dla wody pitnej, która idealnie nadaje się do podlewania upraw i nawadniania trawników.

Można nią napełniać konewki i tradycyjnie podlewać rabatki lub podłączyć zbiornik wody opadowej do systemu zraszaczy, dzięki czemu można stworzyć praktycznie bezpłatny mechanizm zapewniający stały dopływ wody do określonych miejsc w ogrodzie nawet w okresie suszy. Według wielu osób woda deszczowa jest zdrowsza dla roślin i przyczynia się do ich lepszego rozwoju – w porównaniu z wodą pitną dostępną w kranach ma o wiele więcej cennych minerałów i składników odżywczych, ułatwiających wzrost wielu roślinom. Zbieranie deszczówki poleca się każdemu, kto posiada własny ogród. Dzięki niej niskim kosztem można podlewać rośliny i dbać o ich rozwój.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zalety i sposoby ma zbieranie deszczówki

Warto jednak wiedzieć, że woda opadowa nadaje się nie tylko do ogrodu. Świetnie sprawdza się do prac porządkowych (mycia samochodu, mebli ogrodowych, rowerów czy elewacji), spłukiwania toalety czy też do prania ubrań. Oznacza to, że woda deszczowa może być połączona z pralką, zapewniając wysokie oszczędni, przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na części czy elementy wewnątrz urządzenia. W przypadku zastosowania deszczówki do prania warto zastosować odpowiednie filtry, oczyszczające wodę przed dostaniem się jej do pralki.

Ile można zebrać wody opadowej?

Każdy, kto chce zacząć zbierać wodę deszczową, z całą pewnością zastanawia się, ile może jej zdobyć i czy jej magazynowanie jest naprawdę opłacalne. Szacuje się, że w Polsce jest około 200 dni w roku, w których występują średnie opady deszczu. Przekłada się to na średnią wartość opadów 600 mm na metr kwadratowy. Istotna jest tak naprawdę każda kropla, ale szacuje się, że w ciągu roku można zebrać w ten sposób aż około 90 m3 wody. Oczywiście wiele zależy od terenu, na którym się żyje, jednak deszczówki można zdobyć naprawdę dużo.

Ile pieniędzy można zaoszczędzić?

Kwestia tego, ile można zaoszczędzić, jest zależna od wielu czynników. Zakładając jednak szacunkowo 90 m3, można w bardzo prosty sposób wyliczyć zdobyte oszczędności. Średnia cena za metr sześcienny wody w Polsce wynosi ponad 5 zł. W ten sposób łatwo można wyliczyć, że na magazynowaniu deszczówki można zaoszczędzić około 500 zł rocznie! Taka woda przede wszystkim ratuje budżety ludzi, którzy muszą podlewać rośliny i trawę wokół domu. Zadbany trawnik wymaga średnio 5 l wody/m² na dobę. Jeśli wykorzystać do tego wodę z wodociągów, można stracić kilkaset złotych tylko na dbaniu o rośliny każdego roku.

Ile kosztują zbiorniki do wody opadowej?

500 zł w skali roku dla wielu osób nie brzmi jak wyjątkowa oszczędność. Pamiętajmy jednak, że są to wyliczenia szacunkowe. Czasami oszczędności będą mniejsze, czasami większe, co w skali np. 10 lat przynosi już tysiące zaoszczędzonych pieniędzy. Najważniejszą kwestią w przypadku zbierania deszczówki jest jednak ekologia.

Jaką kwotę należy zainwestować, aby móc magazynować wodę opadową? Cena zbiornika na deszczówkę jest zależna od wielu czynników – głównie od wielkości pojemnika oraz jego wyglądu. Dobrej jakości zbiornik na 500 litrów wody można zakupić już za około 200 zł. Do tego warto zainwestować w zestaw przyłączeniowy do zbiorników na wodę, który kosztuje średnio około 100 zł. W ten sposób za 300 zł na swoim terenie tworzy się niewielki system, świetnie sprawdzający się do gromadzenia cennej deszczówki. Wysokiej jakości zbiorniki na wodę deszczową dostępne są ofercie sklepu Focus Garden.

Po co zbierać wodę opadową? To nie tylko kwestia pieniędzy!

Zbieranie deszczówki to jednak nie tylko kwestia oszczędności finansowych. Warto pamiętać o ekologii, czyli w tym przypadku o zmniejszeniu zużycia wody zdatnej do picia. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na środowisko naturalne. W ten sposób nie tylko zmniejsza się zużycie wody pitnej, lecz także walczy się z podtopieniami okolicznych terenów. Deszczówkę może wykorzystywać każdy. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować do tego teren, aby cieszyć się z niskich rachunków i działania dobrego dla planety.

Dotacje na zbieranie deszczówki

Decydując się na zbieranie deszczówki, można skorzystać z dotacji. W Polsce dostępnych jest wiele programów, które pomagają w zainwestowaniu w takie ekologiczne i potrzebne środowisku rozwiązania. Wiele firm i organizacji oferuje nawet 80% pokrycia kosztów. Przydaje się to przede wszystkim osobom prywatnym oraz firmom, które tworzą systemy zbierania deszczówki na dużą skalę, np. do podlewania sporych terenów czy ogrodów.

Przeczytaj również artykuł: Zbieranie deszczówki: 4 pomysły na pobieranie wody deszczowej