Szklarnia – idealne miejsce na hodowanie ekologicznych warzyw

Data dodania: 2023-01-23

Przydomowa szklarnia to największe marzenie wielu osób, które uwielbiają zajmować się roślinami. Już niewielka konstrukcja pozwoli na uprawę różnorodnych warzyw, nawet wtedy, kiedy warunki pogodowe nie prezentują się najlepiej. Na szklarnię może zdecydować się każdy – rolnik posiadający ogromne pola, posiadacz działki w mieście czy ogrodnik, który realizuje swoją ogrodniczą pasję na balkonie.

Szklarnia – idealne miejsce do samodzielnej uprawy warzyw

Szklarnia jest miejscem, które stwarza idealne warunki do wzrostu i uprawy roślin. Wszystko to dzięki mikroklimatowi, na który składa się optymalna temperatura, właściwy poziom wilgoci, a także solidna ochrona przed niekorzystnymi i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Oczywiście szklarnia chroni rośliny również przed zwierzętami, które mogłyby uszkodzić sadzonki.

Szklarnia to idealne miejsce dla roślin ciepłolubnych

Dzięki szklarni można hodować rozmaite gatunki warzyw, ale nie tylko. W tym miejscu wypielęgnujesz również rośliny ozdobne, owoce bądź zioła. Jedną z największych zalet szklarni jest to, że pozwala ona na szybsze rozpoczęcie sadzenia warzyw. Wiosną warunki pogodowe i glebowe są bardzo zmienne – czasami gościmy piękne słońce, a za chwilę pojawiają się przymrozki. Nie są to dobre okoliczności do wzrostu roślin. W szklarni natomiast możemy kontrolować wszelkie parametry – wilgotność, nawodnienie, temperaturę, itd. Dzięki temu można wcześniej rozpocząć uprawy, a także cieszyć się znacznie wcześniejszymi plonami. Tak naprawdę szklarnie ogrodowe umożliwiają nam uprawianie roślin od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Co uprawiać w szklarni? Nie tylko warzywa!

Szklarnia daje ogrodnikom możliwość hodowania roślin bez obaw o zmienne warunki atmosferyczne czy inne parametry, których nie udałoby się regulować np. na polu. Z racji tego szklarnia jest idealnym miejscem do uprawy roślin ciepłolubnych, a także egzotycznych. Czy wiesz, że w takiej przydomowej oranżerii możesz hodować cytrusy, melony czy mango? Wyhodowane samodzielnie egzotyczne owoce mogą zaskoczyć Cię swoim smakiem, który z pewnością będzie różnił się od tego, jaki mają produkty z marketu.

Uprawa melona w szklarni ogrodowej

Co uprawiać w szklarni?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem szklarni, postaw na uprawę nowalijek. Sadząc je w lutym, pierwszymi plonami będziesz mógł cieszyć się już początkiem kwietnia. Nie ma nic pyszniejszego wiosną niż ekologiczne, świeże i samodzielnie wyhodowane rzodkiewki, pomidory, ogórki, cebula, szczypiorek, pietruszka, roszponka czy czosnek. Z początkiem lutego możesz przygotować również rozsady. Jeśli chcesz cieszyć się własnymi sadzonkami pora, kapusty, brokułów, marchewek, selera czy fasoli itd., zasiej wcześniej nasiona tych roślin w skrzynkach lub specjalnych pojemnikach do rozsady. W szklarni na pewno wyrosną piękne i dorodne sadzonki, które następnie świetnie poradzą sobie na polu.

Dowiedz się jak wygląda uprawa w rozsadach z artykułu Rozsady roślin. Jak wyhodować zdrowe i silne rośliny.

Ekologiczne nowalijki uprawiane w szklarni w ogrodowej

Jak wspomniano wcześniej, w szklarni najlepiej rosną warzywa ciepłolubne. Dlatego to właśnie one powinny zostać wysiane i uprawiane tutaj przez większość miesięcy. Zastanawiasz się, o jakich roślinach mowa? Chodzi przede wszystkim o pomidory, ogórki, cukinię czy paprykę. Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na uprawę warzyw pnących, musisz przygotować im odpowiednie paliki, po których będą mogły się swobodnie piąć.

Szklarnia to również idealne miejsce do uprawy owoców. Tylko tutaj uzyskasz tak dojrzałe, jędrne, soczyste i kolorowe truskawki, poziomki czy maliny. Jeśli zechcesz posadzić cytrusy, np. mandarynki, cytryny czy limonki, pamiętaj o utrzymywaniu odpowiedniej temperatury ok. 25–32°C.

Jak pielęgnować rośliny w szklarni?

Kluczem do uzyskania dorodnych plonów w szklarni jest zadbanie o odpowiednie warunki. Bardzo ważne jest podłoże. Powinno być żyzne, przepuszczalne, odpowiednio napowietrzone, a do tego bogate w składniki odżywcze. W czym hodować warzywa? Najlepiej postawić na skrzynie lub pojemniki, które oczywiście będą wyposażone w odpowiedni drenaż. Nie zaleca się sadzenia roślin w glebie, ponieważ ta szybko się wyjałowi, a wymiana jej będzie problematyczna. Skrzynie są strzałem w dziesiątkę. Nie tylko można zadbać w nich o jakość ziemi, lecz także można dzięki nim lepiej zorganizować uprawy.

Istotne jest również regularne podlewanie roślin. Można w tym celu zdecydować się na montaż automatycznego systemu nawadniającego, jednak w mniejszych szklarniach będzie on raczej zbędny. W końcu samodzielne dbanie o rośliny to czysta przyjemność.

Jeśli marzysz o systemie nawadniającym w swojej szklarni przeczytaj artykuł: Nawadnianie w szklarni: jak zrobić prosty system kropelkowy.

Cykliczne należy również nawozić rośliny. W tym celu warto stawiać na naturalne nawozy, np. samodzielnie przygotowywany kompost czy obornik. Można także postawić na biohumus od dżdżownic kalifornijskich czy tzw. nawozy kuchenne. Mowa tutaj m.in. o nawozie ze skorupek jajek czy skórek od banana, który jest bogaty w potas i azot. Jeśli szklarnia znajduje się w miejscu wystawionym na bezpośrednią i mocną ekspozycję na słońce, zainwestujmy w maty zacieniające, aby nie doprowadzić do przegrzania się roślin. Bardzo istotne jest także regularne wietrzenie szklarni. Dzięki temu nie będzie w niej zbyt duszno ani zbyt wilgotno. Duża wilgotność prowadzi do rozwoju szkodliwych grzybów.